Gdy pozycjonujemy swoją stronę na wiele fraz kluczowych pojawia się problem mierzenia efektów kampanii w wyszukiwarce. Oczywiście codziennie można sprawdzać ręcznie pozycje swojej strony pod danymi frazami kluczowymi i zapisywać je w wybrany przez siebie sposób, lecz przy wielu frazach i przy dłuższym okresie czasu staje się to kłopotliwe i męczące, a analiza wyników jest niezwykle utrudniona.
Problem ten został rozwiązany już kilka lat temu, kiedy to powstały pierwsze programy/skrypty do sprawdzania pozycji w wyszukiwarce. Takich narzędzi jest ogrom, więc wybór odpowiedniego może być trudny.
Postaram się przedstawić najpopularniejsze narzędzia tego typu oraz ich plusy i minusy. (Kolejność przedstawionych narzędzi wynika z mojego subiektywnego rankingu).
1. Web-Tools
Cena (wersja online) : do 500 połączeń gratis, każde kolejne 4000 połączeń = 19 PLN.
Cena (wersja serwerowa) : 399 PLN ze stopką informującą o autorze skryptu 468 PLN bez stopki + moduł Google analytics 49 PLN. Suma w wersji max = 517 PLN.
Jest to system, który powstał w 2007 roku. W ciągu swojego istnienia zdążył zdobyć rzeszę zadowolonych użytkowników i rozwinąć się.
Jak działa system?
Mamy do wyboru dwie opcje. Wersję on-line, gdzie zakładamy swoje konto, dodajemy stronę, frazy kluczowe a system wykonuje sprawdzanie. Wersja on-line jest przede wszystkim dla tych, którzy mają jedną lub maksymalnie kilka stron do monitorowania. W darmowej wersji mamy możliwość wykonania 500 zapytań do wyszukiwarki, co w przybliżeniu pozwoli na monitorowanie około 2 serwisów. Następnie płacimy 19 zł/miesiąc netto za każde 4000 połączeń z wyszukiwarką.
Kolejną opcją jest wersja serwerowa skryptu, którą musimy zainstalować i utrzymywać na własnym serwerze. Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla agencjiSEO oraz dla firm, które monitorują wiele fraz i wiele stron. System nie generuje dużego obciążenia, dlatego też koszt serwera nie powinien być znaczący (około 40 zł rocznie). W wersji serwerowej musimy jednak sami zadbać o aktualizację systemu oraz o serwery Proxy, które minimalizują możliwość zablokowania naszego IP przez wyszukiwarkę.
Strona domowa skryptu : http://www.web-tools.pl
Porównanie wersji online i wersji serwerowej : http://www.web-tools.pl/narzedzia.xhtml
Zamówienie skryptu : http://www.web-tools.pl/zamowienie.php?update=1&seoBuy=1
Główne zalety systemu:
– Świetny kontakt z suportem (odpowiedź w max 24h).
– Prostota wykonania oraz możliwość dostosowania wyglądu do własnych potrzeb.
– Konta klienckie (jeżeli masz agencje SEO możesz dać klientom dostęp do systemu z wglądem tylko we własne wyniki).
– Raporty mailowe (masz możliwość automatycznego wysyłania raportów w PDF na wskazany adres e-mail).
– Obliczanie stawek za usługę ( jeżeli rozliczasz się z klientem za efekt kampanii masz możliwość dodania stawek za dane słowo kluczowe, a system sam na podstawie wyników obliczy kwotę do zapłaty).
– Możliwość integracji z Google Analytics/Piwik ( system daje możliwość sprawdzenia ilości ruchu z pozycjonowanych fraz – daje Ci to możliwość sprawdzenia efektów kampanii. Wszystko przedstawione jest na wykresach flash).
– Prostota interfejsu ( system jest bardzo intuicyjny. Nawet mniej zaawansowaniu użytkownicy sobie z nim poradzą).
– Automatyczne aktualizacje systemu.
– Php Proxy – każde nasze IP może służyć jako serwer Proxy (wystarczy wrzucić odpowiedni plik na serwer).
– Obsługa różnych wersji Google (praktycznie wszystkie języki).
– Mierzenie pozycji w googlemaps.
Ocena : 10/10
2. Stat4seo
Cena skryptu : 200 PLN.
Jest to system, który powstał na przełomie roku 09/10. Ze względu na niską cenę i wiele funkcjonalności zyskał już dość dużą liczbę użytkowników.
System ten nie ma dostępnej wersji online, możemy kupić jedynie wersję do zainstalowania na własnym serwerze. Nie generuje on dużego obciążenia i tak jak do Web-tools nie będziemy potrzebować serwera o wysokich parametrach.
Strona domowa skryptu : http://www.stat4seo.pl/
Wersja demo : http://www.stat4seo.pl/demo/
Zamówienie : http://www.stat4seo.pl/zamowienie.htm
Główne zalety systemu :
– Bardzo dobry kontakt z autorem.
– Prostota obsługi oraz możliwość ingerencji w wygląd.
– Konta dla klientów.
– Automatyczne raporty mailowe.
– Obliczanie kwoty do zapłaty za pozycjonowanie.
– Możliwość integracji z Google Analytics (Jest to dostępne od niedawna w wersji 6.0).
– Wystawianie faktur – system potrafi na podstawie obliczonej kwoty do zapłaty wystawić fakturę VAT dla klienta (w przyszłości ma być możliwość automatycznego wystawiania faktur oraz wysyłki mailowej.).
– php Proxy.
– Dość duża liczba obsługiwanych języków.
– Mierzenie pozycji w Google maps.
Minusy :
– Jedynym minusem są dość kłopotliwe aktualizacje. Do tej pory za każdym razem trzeba było aktualizować Proxy oraz pliki (autor obiecał wprowadzić automatyczną aktualizację Proxy).
Ocena : 9/10
3.seo-stat.pl
System ten posiada dwie opcje (online i aplikacja okienkowa). Dlatego jej opis podzielę na dwie części.
Seo-stat.pl (Wersja online).
Wersja online powstała na przełomie ro2008/09. Według statystyk system na dzień dzisiejszy monitoruje ponad 6 tysięcy domen oraz ponad 37 tysięcy fraz. Według informacji autora z systemu skorzystało już ponad 3000 użytkowników.
Cena skryptu : W zależności od pakietu od 25 do 35 PLN/miesiąc. (Do 20 fraz i 5 domen gratis!).
Pakiety (zestaw=1 strona).
System daje też możliwość pakietów indywidualnych (trzeba wypełnić formularz w panelu użytkownika i wysłać zapytanie).
Strona domowa: http://www.seo-stat.pl
Rejestracja : http://www.seo-stat.pl/Rejestracja.aspx
Główne zalety systemu:
– Konta klienckie.
– Raporty mailowe.
– Mierzenie skuteczności pozycjonowania na podstawie wyceny fraz.
– Obliczanie kwot do zapłaty.
– Przyjazne wykresy flash.
– Mierzenie konkurencyjności fraz.
Minusy:
– Dość wysoka cena.
– Brak wersji serwerowej.
– Dość mała liczba obsługiwanych języków.
– Brak sprawdzania pozycji w Google maps.
Ocena 7/10.
Seo-stat.pl (Aplikacja okienkowa)
W 2010 roku twórcy narzędzia SEO-stat wypuścili na rynek wersję na własny komputer. Jest to zwykła aplikacja, którą instalujemy u siebie na komputerze. Jeżeli chodzi o programy do sprawdzania pozycji instalowane w środowisku Windows jest to moim zdaniem najlepszy produkt na rynku.
Cena skryptu : 30 PLN/6 miesięcy (1 stanowisko). Jest też dostępna wersja darmowa systemu, która wprowadza jednak wiele ograniczeń oraz reklamy.
Strona domowa : http://mini.seo-stat.pl/
Pakiety cenowe : http://mini.seo-stat.pl/Pobierz.aspx
Główne plusy systemu:
– Możliwość monitorowania dowolnej liczby domen i dowolnej liczby fraz.
– Możliwość wyboru wielu języków wyszukiwarek.
– Monitorowanie konkurencyjności fraz.
– Możliwość używania Proxy.
Minusy:
– Brak możliwość dostępu dla klientów.
– Brak raportów mail.
– Głównym problemem przy tego typu systemie jest brak możliwości sprawdzania bez włączonego komputera. Jeżeli z jakiegoś powodu danego dnia nie włączymy komputera nasze pozycje nie zostaną sprawdzone.
Ocena 6/10.
Są to 3 główne systemy, którym chciałem poświęcić dłuższy opis. Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych narzędzi do sprawdzania pozycji, których opisać dłużej nie postanowiłem.
4.Advanced Web Ranking – jest to niezwykle rozbudowane narzędzie, które oprócz sprawdzania pozycji posiada wiele innych opcji. Z uwagi na wysoką cenę jest przeznaczone raczej dla agencji. Cena systemu zaczyna się na 99$, a kończy na 599$ za rok użytkowania. Jeżeli chodzi o funkcjonalności jest to chyba najbogatszy system na rynku.
Strona domowa : http://www.advancedwebranking.com
Plany cenowe i możliwości : http://www.advancedwebranking.com/purchase.html
5.Seostation.pl – Jest to system, który powstał w roku 2011. System jest dostępny online, a rozliczenie następuje w sposób abonamentowy. Ceny wahają się od 27 do 257 PLN/miesiąc
W zależności od pakietu, jaki wybierzemy. Główną wadą jest wysoka cena.
Strona domowa : http://www.seostation.pl
Pakiety : http://www.seostation.pl/wersje.html
6.TrafficTravis – sprawdzanie pozycji to jedna z wielu funkcjonalności tego programu. Główną zaletą jest monitorowanie pozycji praktycznie we wszystkich wyszukiwarkach. Koszt programu w wersji pro to 89$ miesięcznie. Warto posiadać ten program nie ze względu na możliwość sprawdzania pozycji, ale na ogrom możliwości, który w znacznym stopniu ułatwia pracę przy pozycjonowaniu swojego serwisu.
Strona domowa : http://www.traffictravis.com/
7.Free monitor for Google – jest to darmowe narzędzie do sprawdzania pozycji. Aplikację instalujemy u siebie na komputerze. Daje ona możliwość monitorowania dowolnej ilości fraz oraz domen. Głównym minusem systemu jest ręczne uruchamianie procesu sprawdzania.
Strona domowa : http://www.cleverstat.com/en/google-monitor-query.htm
Instrukcja obsługi : http://www.cleverstat.com/en/google-help.htm
8.WebPozycja – jest to darmowy system online, który posiada także wersję płatną (9 PLN/miesiąc). System daje możliwość generowania raportów PDF, monitorowania skuteczności pozycjonowania oraz kontrolę kosztów. Jest dość przyjazny dla oka.
Strona domowa : http://webpozycja.pl
Opis funkcjonalności : http://webpozycja.pl/tour.html
9.Google Checker – jest to bardzo młody projekt. System jest rozwijany zaledwie od kilku tygodni. Jest to system online, gdzie płacimy za każdą monitorowaną frazę. Jeżeli korzystamy z serwerów Proxy systemu cena wynosi 1gr/dzień za frazę, a jeżeli korzystamy z własnych serwerów Proxy płacimy 0,4 gr/dzień za frazę. W wersji darmowej możemy monitorować 3 frazy dla jednej domeny. System jest dość rozbudowany i zapowiada się na udany projekt.
Strona domowa : http://googlechecker.pl/
Zamówienie : http://googlechecker.pl/konto/porownaj
10.SEO-Git – Jest to projekt kilku młodych entuzjastów. System to aplikacja do zainstalowania na komputerze. Główną jego zaletą jest cena (39 PLN). System powinien zaskoczyć także funkcjonalnościami. Sprawdza pozycje szybko i świetnie integruje się z Windowsem.
Strona domowa : http://www.skrypty.pro/98-seo-git-monitorowanie-sprawdzanie-pozycji.html
W powyższym artykule przedstawionych zostało 10 narzędzi, które moim zdaniem zasługują na uwagę. W zależności od potrzeb i przeznaczenia każde z tych narzędzi może się dobrze sprawdzić. W wyborze warto kierować się funkcjami, ale także tym, czy system jest rozwijany, jeśli nie to nie warto inwestować w niego nawet złotówki. Google bardzo często zmienia widok wyświetlanych wyników, co burzy poprawność działania takich systemów, ważne jest by w takich chwilach twórcy reagowali szybko.
TrafficTravis jest jednym z imho najfajniejszych narzędzi na rynku, trochę szkoda, że tak mało o jego fjeczerach… Tekst bardzo fajny :):)
Postaram się więcej napisać o Traffic’u w kolejnym wpisie, tutaj wpis dotyczył jedynie sprawdzania pozycji, więc nie wypadało pisać więcej :).
Ciekawe info, dzięki za podzielenie się. Dla mnie i tak Stat4seo rządzi, bardzo częste aktualizacje darmowe dają. Ale myślę że to kwestia przyzwyczajenia się do tego skryptu i niechęć na przeskakiwanie do innych.
Pozdrawiam
Fajny artykul, dziekuje za zestawienie.
My uzywamy dwoch narzedzi, ktore sie swietnie uzupelniaja: TrafficTravis i Market Samurai. Polecam dodanie Samuraja do tej listy 🙂
A tak na marginesie, to oplata za TT jest jednorazowa, a nie miesieczna. Pozdrawiam!
Hej,
Jeśli chodzi o TT to płatności realizowane są przez clickbank, jest tam napisane :
Product Sale Price: $67.00, billed monthly
Być może nie ściągają płatności, ale w pierwotnej wersji miał być płatny miesięcznie :).
Bodajże pierwszy miesiąc 97$ netto, a każdy kolejny tak jak wyżej 67$ netto.
Jeśli chodzi o MS to jego temat zostanie poruszony przy okazji artykułu na temat analizy konkurencji.
Jeszcze Searchmetrics! W ogóle proponuję Wam zrobić kącik z recenzjami softu!! Byłabym czytała codziennie 😉
Osobiście przetestowałem „Google Checker”, „Web-Tools”, „Seo-stat.pl” i „WebPozycja.pl” uważam, że najlepszy z tych 4 jest WebPozycja.pl
– przyjazny interface
– tani (za darmo wiele funkcjonalności)
– brak limitu fraz
– i bardzo dużo funkcjonalności
W SeoStation zmieniły się dostępne pakiety (od 25 groszy z VAT za miesięczne monitorowanie 1 frazy).
Funkcjonalność narzędzia została mocno rozbudowana, więc mam nadzieję, że po sprawdzeniu aktualnej wersji Twoja ocena na temat systemu się poprawi 🙂