Szkolenie i egzamin Google Analytics

Szkolenie i egzamin Google Analytics
Oceń artykuł!

W dniach 14 i 15 października miejsce miały warsztaty Google Analytics, których podsumowaniem był egzamin certyfikacyjny. Na miejscu nie mogło zabraknąć oczywiście ludzi reprezentujących K2, pośród których znajdowała się moja skromna osoba. Szkolenia były prowadzone przez Macieja Lewińskiego oraz Lecha Krupę, którzy całość materiału podzielili na dwie części. Pierwszego dnia miejsce miało szkolenie obejmujące podstawowe zagadnienia związane z Google Analytics, podczas gdy dnia następnego przedstawiane były już bardziej zaawansowane informacje.

Dzień 1

Szkolenie podstawowe rozpoczęło się od wprowadzenia, mającego na celu uzmysłowienie uczestnikom jak ważne jest osadzenie procesu zbierania i analizy danych w strategii przedsiębiorstwa i w jego celach marketingowych. Można uznać to za truizm, jednak obecnie wiele firm podpina kody śledzące Analyticsa i… na tym koniec. GA stał się już swego rodzaju standardem, chociaż tylko niewielka część jego użytkowników prawidłowo śledzi konwersje, zbiera dane istotne z perspektywy swojej działalności oraz potrafi oddzielić te nieistotne. Pozostała część pierwszego dnia szkolenia upłynęła pod znakiem objaśniania podstawowych funkcjonalności Google Analytics oraz zapoznawania zgromadzonych z jego interfejsem. Szczegółowo omówiony został również sam proces implementacji GA, co było bardzo przydatne dla nowych użytkowników tego produktu Google.

Google Analytics

Dzień 2

Drugi dzień szkolenia wyraźnie różnił się od pierwszego i zawierał już bardziej zaawansowane informacje oraz charakteryzował się problemowym podejściem do tematu. O ile dnia poprzedniego bardziej doświadczeni użytkownicy Analyticsa mogli momentami czuć się znużeni, to dnia drugiego zostało im to wynagrodzone. Informacje na temat segmentów i raportów niestandardowych, modułu e-commerce, atrybucji konwersji, GTM oraz integracji z AdWords były popierane praktycznymi przykładami. Prowadzący zadbali również o aktywne angażowanie uczestników w dyskusje, co w połączeniu z szeregiem anegdot nie pozwoliło zgromadzonym osobom na nudę. Oczywiście Ci najbardziej doświadczeni uczestnicy zapewne nie byli zaskoczeni przeważającą częścią materiału, jednak myślę że nawet dla nich było to cenne doświadczenie i pozwoliło na odkurzenie oraz usystematyzowanie swojej wiedzy. Zaobserwować można to było chociażby po frekwencji, która to dnia drugiego była wyższa

Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali możliwość zdawania egzaminu certyfikacyjnego Google Analytics. Oczywiście możliwość taka dla osób zarejestrowanych w Google Partners jest zawsze. Jednak czteroosobowa delegacja z K2 postanowiła skorzystać z okazji i podejść do egzaminu na miejscu.

Egzamin Certyfikacyjny

Sam egzamin jest dostępny wyłącznie po angielsku. Być może kiedyś możliwe będzie zdawanie go w naszym ojczystym języku, jednak w najbliższej przyszłości nie zanosi się na to. Składa się on z 70 pytań, na które do dyspozycji mamy 90 minut. Czy to dużo? Osobiście uważam, że jak najbardziej wystarczająco. Oczywiście wiele zależy od naszej znajomości angielskiego, ale osoby, które rozwiązują go samodzielnie nie powinny mieć problemów z wyrobieniem się w limicie czasowym. Wynikiem zaliczającym egzamin jest próg 80%.

Materiały Google AnalyticsPytania obejmują materiały udostępnione w Google Partners, przydatne również okazały się tematy poruszane na szkoleniu. Nie mamy gwarancji, że te dwa źródła będą obejmowały wszystkie 70 pytań, z jakimi będzie dane nam się zmierzyć, jednak jest na to bardzo duża szansa. Dobra wiadomość dla osób aktywnie i systematycznie korzystających z Google AdWords – duża ilość pytań jest „problemowa”. Co to oznacza? Czasami możemy otrzymać konkretny przykład z danymi z Analyticsa. Mogą to być chociażby cztery produkty w module e-commerce, a my mamy wybrać najbardziej dochodowy. Oczywiście zdarzają się również pytania typowo teorytyczne i wymagające od nas znajomości interfejsu Analyticsa oraz sposobu, w jaki zbiera i segreguje on dane. Osobiście uważam egzamin za umiarkowanie trudny, z którym osoby związane zawodowo z marketingiem internetowym powinny sobie poradzić. Jeżeli nie uda się za pierwszym razem – nic straconego! Do egzaminu można podchodzić ponownie. Sam certyfikat ważny jest na okres 18 miesięcy, po tym czasie trzeba go odnowić.

Oczywiście wszyscy z K2 zdali egzamin śpiewająco i od tej pory formalnie posiadają certyfikat Google Analytics. Wygląda on tak:

Certyfikat Google Analytics

Redaktor