Aleksandra Leszczyńskapiątek, 23 Wrzesień, 2016 Aleksandra Leszczyńska

Zakupy – nowa zakładka w wyszukiwarce Google

We wrześniu pojawiła się w wyszukiwarce Google nowa funkcjonalność. Obok zakładek WSZYSTKO, GRAFIKA CZY MAPY pojawiła się dodatkowa karta – ZAKUPY.

Zakładka zakupy od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje na rynku amerykańskim, a w Europie mają ją już m.in. Niemcy, Czechy czy Wielka Brytania. Teraz przyszedł czas na Polskę. Google wprowadziło ją, aby ułatwić użytkownikom dokonywanie zakupów. Tu szybko znajdziemy informację o cenie, dostępności, koszcie przesyłki. Wszystko po to, aby skrócić ścieżkę zakupową.

Po kliknięciu w zakładkę widzimy oferty sponsorowane przez reklamodawców, którzy prowadzą kampanie PLA.

Oprócz widocznych ofert użytkownicy mogą filtrować wyniki wg ceny, płci czy preferowanego sprzedawcy. Istnieje także możliwość porównania tego samego produktu oferowanego przez kilku reklamodawców. Po kliknięciu w rozwijaną ofertę z informacją o dostępności w trzech sklepach pojawiają się nam dodatkowe informacje:

Możemy pójść o krok dalej i kliknąć link „Porównaj ceny z 3 sklepów”:

W tym oknie możemy sprawdzić koszt zamówienia produktu, który nas interesuje wraz z kosztami przesyłki czy dowiedzieć się, który reklamodawca ma bezpłatną dostawę.

Jak na razie nie wszyscy reklamodawcy podają informację o kosztach dostawy, warto to jednak uzupełnić na koncie Merchant Center, aby nasza oferta była pełna i bardziej atrakcyjna dla użytkownika.

Zakładka zakupy wydaje się być bardzo ciekawą funkcjonalnością i szansą dla reklamodawców na nowy sposób dotarcia do Klientów.

więcej | Komentarze są wyłączone

piątek, 16 Wrzesień, 2016 Agnieszka Wojdalowicz

Czy warto robić kampanię brandową?

Kampania brandowa mimo, że bardzo ważna, często traktowana jest po macoszemu. Reklamodawcy uważają, że skoro użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę hasła zawierające nazwę ich marki lub firmy nie ma sensu marnować na nich środków – przecież i tak trafią na link do witryny w wynikach organicznych. Czy faktycznie tak jest i nie warto inwestować w kampanię brandową?

Zalety kampanii brandowej w Adwords

Zaletą reklam AdWords jest możliwość dodania rozszerzeń do tekstów reklamowych, zwłaszcza linków do podstron. Dzięki rozszerzeniom reklama jest bardziej widoczna i przydatna dla użytkowników – może informować o lokalizacji sklepu stacjonarnego czy umożliwiać połączenie telefoniczne.

Wpływ na wybór odpowiednich linków do podstron w linkach sponsorowanych to niewątpliwa przewaga nad wynikami organicznymi - tutaj Google wybiera te linki automatycznie. Co ważne, mamy bardzo niewielki wpływ na to, jakie linki pojawią się w tych wynikach. Możemy w panelu Search Console „zasugerować” te mniej trafne, ale nie mamy gwarancji, że znikną z naturalnych wyników.
linki do podston search console

W AdWords natomiast mamy pełną kontrolę nad tym kiedy i jakie linki pokazujemy użytkownikom. Ma to spore znaczenie zwłaszcza w przypadku ograniczonych w czasie promocji czy sezonowych ofert – system reklamowy Google daje nam możliwość nieograniczonego eksperymentowania z linkami do podstron. Jeśli tylko zostaną pozytywnie zweryfikowane mamy pełną kontrolę nad tym, jakie linki będą wyświetlać się wraz z reklamami.

Jak jeszcze możemy wykorzystywać Adwords w kampanii brandowej

Dzięki reklamom mamy też możliwość eksperymentowania z przekazem dla użytkownika – możemy zmieniać, wstrzymywać, dodawać nowe reklamy lub ustawić eksperyment obejmujący ich tekst. Reklamy zaczną wyświetlać się zaraz po akceptacji przez zespół Google AdWords. Dzięki temu za każdym razem, gdy organizujemy np. wyprzedaż trwającą tydzień możemy poinformować o tym w tekście reklamy – wstrzymamy ją zaraz po tym, gdy promocja się zakończy. Jeśli natomiast zechcemy zrobić to samo w wynikach organicznych najprawdopodobniej mimo dokonania stosownych zmian na stronie (np. dodaniu informacji o promocji w tytule strony) Google nie przetworzy tej informacji tak szybko. Ryzykujemy wówczas, że informacja o promocji w wynikach organicznych pojawi się już po jej zakończeniu (jeśli w ogóle się pojawi).

Kolejnym atutem kampanii brandowej jest możliwość pokonania konkurencji w płatnych wynikach wyszukiwania. Reklamowanie się na frazy związane z działalnością konkurenta to dość częsty proceder. Cel takich zabiegów jest prosty – wyświetlanie się ponad wynikami organicznymi, by skierować przynajmniej część ruchu do siebie. Kampania brandowa to niezawodny sposób na to, by  nie dopuścić do tej sytuacji. Z racji faktu, że system AdWords bierze pod uwagę trafność reklamy i powiązanie słów kluczowych ze stroną docelową w witrynie, wygraną w aukcji mamy gwarantowaną. Jeśli konkurent zechce podjąć rękawicę i zawalczyć o wyższą pozycję w wynikach, będzie musiał znacznie zwiększyć swoje stawki, nawet pomimo to nie ma gwarancji na wygranie tego starcia.

Dodatkowy argument za prowadzeniem kampanii brandowej w Adwords

Nawet jeśli po dokładnym sprawdzeniu okaże się, że żadna z reklam konkurencyjnych firm nie pojawia się na zapytania związane z naszym biznesem, nie oznacza to, że nie warto brać pod uwagę emisji kampanii brandowej.

Na kampanii tego typu szczególnie skorzystają reklamodawcy prowadzący firmy, których nazwy zawierają popularną frazę, wskazującą na rodzaj dostarczanego towaru/usługi. Posłużmy się fikcyjnym przykładem sklepu internetowego z akcesoriami fryzjerskimi „Wszystko dla włosów”, konkurującego z równie fikcyjnymi „Strefą włosów” i „Krainą włosów”. Użytkownicy wpisujący „wszystko dla włosów” mogą zobaczyć reklamy konkurencji, wyświetlające się na słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym lub do wyrażenia. Warto zabezpieczyć się przed tą ewentualnością i nie tracić ruchu w taki sposób.

O skuteczności kampanii brandowej można przekonać się na własne oczy, zerkając do raportu płatnych i bezpłatnych wyników wyszukiwania. Dostęp do tych danych zyskamy po połączeniu kont AdWords i Search Console, pełny raport znajdziemy w zakładce „Wymiary”.


Powyższe dane to raport płatnych/bezpłatnych wyników wyszukiwania w kampanii brandowej dla jednego z naszych klientów (wyniki z 24h). W wierszu „Pokaż tylko reklamy” znajdziemy informację, że w 2 przypadkach na 520 na frazę brandową pojawiła się jedynie reklama AdWords, bez wyniku organicznego. Nie jest to zjawisko częste, niemniej jednak w skali miesiąca czy roku jest ich znacznie więcej. Inwestując w kampanię linków sponsorowanych zapewniamy sobie obecność w wyszukiwarce również w takich przypadkach.

więcej | Komentarze są wyłączone

Aleksandra Leszczyńskapiątek, 5 Sierpień, 2016 Aleksandra Leszczyńska

Reklamy tekstowe 2.0 czyli kilka słów o Expanded Text Ads

Google nie próżnuje i prężnie wprowadza w życie zapowiadane na Google Performance Summit zmiany. Jeszcze do niedawna z rozszerzonych reklam tekstowych mogli korzystać tylko wybrani reklamodawcy. Obecnie nowa, ulepszona wersja reklam tekstowych jest dostępna dla wszystkich.

Jak wyglądają rozszerzone reklamy tekstowe?

  1. ETA mają dwa pola nagłówków zamiast jednego. Każdy z nich może mieć max 30 znaków. Nagłówki wyświetlają się obok siebie i są oddzielone myślnikiem.
  2. Zamiast dwóch linijek tekstu, zostaje jedna, ale limit znaków to max 80.
  3. Domena wyświetlanego adresu URL jest oparta na domenie końcowego adresu URL. Nie musimy już wpisywać wyświetlanego adresu URL. Opcjonalnie możemy do wyświetlanego adresu URL dołączyć jedno lub dwa nowe pola „ścieżka”. Te pola są dodawane do wyświetlanego adresu URL po nazwie domeny, mogą zawierać tekst, który poinformuje użytkowników wyświetlających reklamę, gdzie trafią po jej kliknięciu.

Reklamy rozszerzone są zoptymalizowane pod kątem rozmiarów ekranów najbardziej popularnych smartfonów. Nie trzeba już wybierać opcji dla urządzenia mobilnego podczas tworzenia lub edytowania reklamy tekstowej.

Zachęcam do szybkiego wprowadzenia tych zmian. CTRy reklam ETA są rzeczywiście wyższe od zwykłych reklam tekstowych, rozszerzone reklamy lepiej prezentują się w wyszukiwarce (zarówno na desktop jak i na mobile) i bardziej przyciągają uwagę od standardowych reklam konkurencji. Jeśli teraz zmienimy nasze reklamy na rozszerzone to przez moment możemy zyskać przewagę nad innymi reklamodawcami. Nie ma sensu zwlekać ponieważ i tak od 26 października nie będzie już można tworzyć ani edytować standardowych reklam tekstowych.

więcej | Komentarze są wyłączone

Nina Wiśniewskaponiedziałek, 18 Lipiec, 2016 Nina Wiśniewska

Nowe rozszerzenie w Google Adwords – Rozszerzenia cen

Ciekawostka na dziś – w kokpicie Google Adwords znaleźliśmy nowe rozszerzenie, jest to rozszerzenie cen i póki co nie jest dostępne w Polsce, ale można podejrzeć jak będzie wyglądać ta funkcjonalność.

Póki co rozszerzenie ma dostępny tylko język angielski i wśród walut próżno szukać PLN-ów. By dodać ten rodzaj extension musimy podać nagłówek (tradycyjnie 25 znaków) oraz krótki opis produktu (max 25 znaków), wstawiamy też cenę oraz końcowy URL. Cena może podlegać kwalifikacjom: from, up to lub neutralnie – bez kwalifikatora. Istnieje możliwość dodania harmonogramu reklam oraz opcji adresów URL.
rozszerzenia cen google adwords
Wygląd rozszerzenia cen przypomina mieszankę rozszerzenia linków do podstron z rozszerzeniami informacji w witrynie. Może także kojarzyć się z karuzelowymi formatami znanymi z innych popularnych mediów reklamowych, ponieważ internauta będzie mógł przesuwać palcem w prawo lub lewo poszczególne rozszerzenia cen.

Będzie trzeba określić typ ceny wśród brands, events, locations czy product categories. Póki co stworzono 10 takich rodzajów.

Ważne ograniczenie - te rozszerzenia będą mogły się wyświetlać tylko na telefonach i tabletach w sytuacji, gdy nasza reklama zajmuje 1 pozycję. Także dbałość o wysoki QS i odpowiednia stawka CPC to must have w tym wypadku. Acha, trzeba dodać przynajmniej 3 produkty/usługi.

Wszyscy w napięciu czekamy na zmiany w interfejsie Adwords, które Google zapowiedział już jakiś czas temu. Okazuje się jednak, że potentant z Doliny Krzemowej ma dla nas więcej niespodzianek w tym roku :)

więcej | Komentarze są wyłączone

Aleksandra Leszczyńskapiątek, 15 Lipiec, 2016 Aleksandra Leszczyńska

Ciekawa funkcjonalność kampanii produktowej Google

Chyba żadnemu reklamodawcy prowadzącemu działalność e-commerce nie trzeba wymieniać zalet kampanii produktowej. Jednak być może nie każdy wie, że jest w tej kampanii ciekawa funkcjonalność. W przypadku dużych obniżek cen naszych produktów (wyprzedaż, akcja rabatowa itp.) Google automatycznie dodaje w reklamie PLA informację o tym, że teraz dany produkt możemy kupić znacznie taniej.

A jak to dokładnie wygląda? Przykład poniżej.

Reklama przed najechaniem na nią kursorem myszy:

I po najechaniu kursorem:

Takie działania Google zdecydowanie działają na korzyść reklamodawcy. Wspomagają dodatkowo ofertę promocyjną. Reklama bardziej rzuca się w oczy i zachęca do kliknięcia.

więcej | Komentarze są wyłączone

Strona 1 z 26123451020...Najstarsze »
Spółka notowana na GPW | Grupa K2 Internet S.A.: