10 lat YouTube – krótki przemarsz przez dekadę video

Czy pamiętacie czasy, kiedy czatowaliście godzinami przed ekranem telewizora, żeby na kanale MTV zobaczyć upragniony teledysk? A co z latami, kiedy jedynym źródłem śmiesznych filmów ze świata był telewizyjny program rozrywkowy prowadzony przez Tadeusza Drozdę o tytule „Śmiechu Warte”? Może trochę uproszczę: pamiętacie świat bez YouTube’a? Ja – przyznam szczerze – dość mgliście. Co prawda sam YouTube nie jest jedynym sprawcą rewolucji, jaka miała i nadal ma miejsce w związku z rozwojem internetu, jest jednak symbolem nowej generacji video.

Mija właśnie 10 lat, odkąd YouTube stanął na właściwej sobie domenie i zaczął funkcjonować jako największe na świecie medium do ładowania, rozpowszechniania i oglądania treści video online.

Od czego zaczął? Pierwszy film na YouTube został opublikowany 23 maja 2005. To kilkunastosekundowe video przedstawia współzałożyciela portalu, Jaweda Karim, który z rozbrajającą szczerością dzieli się odkryciem z wizyty w parku zoologicznym San Diego. Przełomowy news to fakt, że słonie mają… naprawdę wielkie nosy!

Ciekawe, czy twórcy YouTube’a już wtedy przewidywali, że ich dzieło stanie się największym na świecie silnikiem do przechowywania treści o śmiesznych kotach, psach, papugach, legwanach, myszoskoczkach i wszystkich innych istotach i zjawiskach na ziemi, o których możemy nawet nie mieć pojęcia.youtube
Już w ciągu roku od powstania YouTube, innowacją zainteresował się sam Google. W kilka miesięcy doszło do jednej z największych transakcji, jakich podjął się w tych latach gigant z Mountain View, wykupując udziały za ponad 1,6 mld dolarów. Był to początek wzmożonego rozwoju YouTube i usilnych dążeń Google do uporania się z problemem masowego rozprzestrzeniania się treści video w kontekście własności intelektualnej i licencji na wykorzystywanie tychże materiałów.
Poniżej przedstawiam kilka z najbardziej istotnych wydarzeń w historii YouTube:

  • LUTY 2005 – aktywacja domeny youtube.com
  • LISTOPAD 2006 – Google przejmuje prawa do YouTube
  • LIPIEC 2007 – YouTube razem z CNN współprodukuje debatę przed wyborami prezydenckimi w USA
  • STYCZEŃ 2010 – wprowadzenie systemu płatnego wypożyczania filmów online – opcja do dziś dostępna jedynie w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii
  • MARZEC 2010 – pierwsze mecze na YouTube streamowane na żywo podczas Indian Premier Ligue
  • MAJ 2010 – YouTube staje się największym dostawcą video online w USA
  • GRUDZIEŃ 2012 – videoklip „Gangnam Style” jako pierwsze video na YouTube przekracza 1 miliard obejrzeń

Dzisiejszy YouTube to nie tylko największe na świecie narzędzie do przechowywania video, ale globalna społeczność licząca sobie ponad 1 mld użytkowników. Każdego dnia na YouTube przybywają miliardy obejrzeń, a liczba ta i zaangażowanie w znajdujący się w sieci kontent sukcesywnie rosną.

Czy w Polsce również znajdujemy odzwierciedlenie światowych trendów? Wystarczy wspomnieć o rodzimym i kultowym Mutant Giant Spider Dog Wardęgi, który znalazł się na liście dziesięciu najbardziej popularnych virali YouTube-owych na świecie w 2014 roku.

Wraz z urodzinami YouTube świętujemy 5. urodziny pomijalnych formatów reklamowych na tej platformie. Odkąd użytkownicy dysponują możliwością wyboru, czy mają ochotę zaangażować się w reklamę czy nie, reklamodawcy dwoją się i troją, wykorzystują nieograniczone pokłady kreatywności, żeby do wspomnianego zaangażowania dać realne powody.

Tak więc pewnego pięknego grudniowego dnia 2010 roku, YouTube podarował nam format reklamy zwany True View, a wraz z nim 5 sekund na decyzję, czy chcemy pozostać z marką, która emituje swoją reklamę, czy przejść do właściwego materiału video. Układ jest jasny. Jeśli użytkownik nie jest zainteresowany przekazem, pomija reklamę, a reklamodawca nie ponosi za jej emisję kosztów.

Jesteście gotowi na poznanie trzech najlepszych światowych PreRolli zeszłego roku (pod względem zaangażowania użytkowników)?

Jeśli, podobnie jak my, chcecie świętować 10 urodziny YouTube razem z jubilatem, szukajcie najnowszych wieści pod tym adresem.

Redaktor

2 komentarzy do artykułu: “10 lat YouTube – krótki przemarsz przez dekadę video

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.