17 SEMcamp – czyli o tym co nas czeka w 2015 roku

Nowy rok, nowe wyzwania i dużo nowości w dziedzinie SEM. Tak w skrócie mogę podsumować to, co działo się na 17 SEMcampie pod koniec stycznia w Warszawie.

Sama idea SEMcampu niezmiennie mnie zachwyca. To miejsce gdzie spotykają się specjaliści z branży, ale uczestniczą w nim także osoby pracujące po stronie klienta. Sala zawsze wypełniona jest po brzegi. Wisienką na torcie jest fakt, że wykłady są również okazją do pomocy innym – nasze uczestnictwo potwierdzamy wpłatą 100 zł na konto fundacji „Mam serce”.

17 SEMcamp był dobrym wstępem w nowy rok, cała tematyka skupiała się wokół zmian i nowości.

Asia Czekaj przybliżyła nam temat mobile przedstawiając wiele danych porównujących sposoby korzystania przez użytkowników z różnych nośników informacji. Udowodniła nam, że mobile może sprzedawać jeśli tylko podejdziemy do tematu odpowiednio. Kilka kluczowych zadań, na których wg Asi powinniśmy się  skupić:

  • mierzenie różnych aktywności użytkowników
  • wykorzystanie w 100% potencjału kluczowych zapytań mobilnych
  • zrozumienie kontekstu użytkownika i dopasowanie się do niego
  • budowanie relacji z klientem wykorzystując aplikacje

I jeszcze jedno… nie czekajcie na rok mobile. Działajcie.

„Od produktu do klienta. Jak myśleć, planować i działać konkurencyjnie w 2015 roku” – to już temat kolejnego wykładu, który poprowadził Przemek Modrzewski.  Głównym zagadnieniem poruszanym przez Przemka było Lifetime Value Klienta. Mówił o cyklu życia klienta, segmentacji oraz o sposobie wyliczenia wartości poszczególnych klientów. Wiemy już też dlaczego sieci telefonii komórkowej nie zawsze (jak by nam się mogło wydawać) zrobią wszystko, aby nas zatrzymać 😉

Jak zwykle mega ciekawe wystąpienie miał też Mariusz Gąsiewski.  Jak sam mówi: „w SEMie jedyną stałą rzeczą jest zmiana”. A więc co nowego w AdWords?

2015 rok rozpoczął się od informacji o nowych możliwościach dopasowania przekazu reklamowego. Moja przyjemność ze słuchania była tym większa, że ten temat w małym stopniu poruszyłam w ostatnim wpisie na blogu. Mariusz w szczegółowy sposób omówił nowe możliwości tworzenia reklam odliczających i pokazał nam jak powinien wyglądać feed dla e-commerce, który zaciąga do systemu dane o promocjach i tworzy na tej podstawie treści reklamowe.

Usłyszeliśmy też dużo o automatyzacji i tworzeniu skryptów. Mariusz zachęcał do tworzenia reguł niestandardowych w panelu AdWords oraz wyszukiwania w Internecie darmowych skryptów, które mogą nam znacznie ułatwić pracę. Do przykładowych skryptów należą: skrypt automatycznie wstrzymujący kampanię dla produktów, których w danej chwili nie mamy na stanie czy też skrypt, który wstrzymuje reklamy kiedy po wywołaniu strony otrzymujemy informację o błędzie 404.

Na koniec zostaliśmy zachęceni do głębokiego spojrzenia na temat efektywności. Po tym spotkaniu wiem, że nie należy lekceważyć multiscreeningu. Wszystkie kanały są ważne i mają znaczenie na ścieżce użytkownika do dokonania konwersji.

Poza tematami związanymi z SEM usłyszeliśmy też o kampaniach mailingowych, Content Marketingu oraz najbardziej spektakularnych kampaniach YouTube w 2014 rok.

Maciek Ossowski mówił  jak zaplanować skuteczną strategię mailingową. Tu znów przewinął się temat cyklu życia respondenta. Dowiedzieliśmy się także o tym jak powinna wyglądać personalizacja newslettera w 2015 roku. Wygląda na to, że wiemy o użytkowniku co raz więcej, ale nie powinniśmy się z tym zdradzać 😉

Czarek Lech wie co obecnie w Content Marketingu piszczy. Mówił o tym jak ważny jest content i jak wzbudzić  w użytkowniku intencję wyszukiwawczą. Jeśli więc chcecie wiedzieć co zrobić, aby skutecznie wpłynąć na podświadomość użytkowników i zachęcić ich do odwiedzenia  Waszej witryny koniecznie zapoznajcie się z prezentacją Czarka z tego spotkania.

Ta i pozostałe prezentacje są już dostępne na blogu Mariusza Gąsiewskiego http://www.ittechnology.us

Zachęcam Was do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, bo to miejsce, z którego możecie wynieść naprawdę solidną dawkę wiedzy i aktualności z branży.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.