5 wskazówek jak poprawić sprzedaż z kampanii PPC dla sklepu internetowego

Reklama AdWords to szansa dla sklepów internetowych w zdobywaniu klientów. Dzięki swoim cechom pozwala trafiać z oferowanym produktem bezpośrednio do osoby nim zainteresowanej.
Budowanie i optymalizacja kampanii Google AdWords dla sklepów internetowych nie należy do zadań najłatwiejszych. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby nasza reklama przyniosła naprawdę dobre efekty.

1. Korzystaj z rozszerzeń reklamy

Jest to najszybszy i najprostszy sposób na ulepszenie reklamy. W przypadku sklepów internetowych warto skupić się przede wszystkim na ustawieniu dodatkowych linków do podstron. Narzędzie jest darmowe, a cały proces zajmie nie więcej niż 5 minut.
Google wyświetla sitelinki w momencie, kiedy reklama pojawia się ponad wynikami organicznymi.
Korzyści płynące z posiadania linków do podstron to lepsza widoczność reklamy, wyraźne zwiększenie jej powierzchni oraz dostępnej treści. Konsekwencją dodania sitelinków może być wzrost wskaźnika CTR, co z kolei może prowadzić do obniżenia stawki CPC.

2. Dobieraj słowa kluczowe w odpowiednich dopasowaniach

Wielu reklamodawców tworząc listę słów kluczowych korzysta jedynie z dopasowania przybliżonego. W przypadku sklepu internetowego, którego głównym celem jest sprzedaż, a nie promocja marki, takie postępowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Przygotowując listę słów kluczowych warto korzystać z dopasowania do wyrażenia oraz dopasowania ścisłego, które pozwolą nam „wyłapać” użytkowników zainteresowanych konkretnym produktem, który posiadamy w sprzedaży.

Jeżeli po takim doborze słów kluczowych nie wyczerpujemy budżetu przeznaczonego na naszą reklamę, dopiero wtedy warto pomyśleć nad wprowadzeniem słów kluczowych w dopasowaniu przybliżonym.

3. Nie zapominaj o wykluczeniach!

Możliwie często przeglądaj raport z wyszukiwanych haseł, aby mieć pewność, że słowa kluczowe są odpowiednio dobrane. Używaj wykluczających słów kluczowych, które pomogą w określeniu fraz, na które nie chcesz sie wyświetlać. Pozwoli to zredukować koszty oraz zwiększyć zwrot z inwestycji (ROI).

4. Testuj nowe treści reklamowe

Google AdWords nie znosi stagnacji, nawet dobre kampanie, w których przez dłuższy czas nie zachodzą żadne zmiany, powoli zaczynają przynosić gorsze efekty.

Dobrym sposobem na dokonywanie zmian w kampanii jest testowanie nowych reklam. Wstrzymuj reklamy, które nie przynoszą spodziewanego efektu (przynoszą niewiele kliknieć, niskie konwersje), a w ich miejsce dodaj nowe. Testuj i ulepszaj.

W reklamach informuj o nowościach, promocjach i bestsellerach, a także rabatach dostępnych w sklepie np. darmowej wysyłce. Te wszystkie informacje mogą zachęcić użytkownika do zakupów na stronie.

5. Monitoruj poprzez śledzenie konwersji

W kampanii AdWords dla sklepów internetowych w żadnym wypadku nie może zabraknąć tego najważniejszego elementu. Śledzenie konwersji to bezpłatne narzędzie na koncie, które pomaga sprawdzić skuteczność kliknięć pod kątem osiągniętego celu np.:  ilości sprzedanych produktów.

Dzięki mierzeniu konwersji jesteśmy w stanie określić, które ze słów kluczowych i reklam są najlepiej dobrane i przynoszą najlepsze efekty. Ta wiedza daje pogląd na kluczowy cel naszej kampanii jakim jest jak najwyższy współczynnik zwrotu z inwestycji (ROI).

AdWords jest zaawansowanym narzędziem, które umożliwia  precyzyjne zaplanowanie strategii marketingowej. Odpowiednio przygotowana kampania może przynieść oczekiwane efekty sprzedażowe. Trzeba jednak pamiętać o powyższych zasadach, które odpowiednio wdrożone pomogą w osiągnięciu ustalonego celu.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.