AdWords For Video

Jak wynika z prognoz opublikowanych przez amerykańską firmę analityczną eMarketer, w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 80% wydatków na marketing internetowy będzie kierowanych na 3 formaty: płatne linki w wyszukiwarce, reklamy display, wideo.

W przypadku formatu wideo eMarketer prognozuje, że jego procentowy udział w rynku reklamowym USA wzrośnie niemal dwukrotnie (z 7.9% w roku 2012 do 15.0% w roku 2016).

Najlepiej wzrost znaczenia filmów wideo w sieci obrazuje niezwykle szybko rosnąca popularność portalu You Tube. Jak podaje Google:

– YT jest codziennie odwiedzany przez miliony użytkowników, dzięki którym YouTube stał się drugą pod względem ilości wyszukiwań wyszukiwarką na świecie;

–  co sekundę na portalu przybywa godzina nowych filmów wideo;

– YT odnotowuje 4 miliardy odtworzeń dziennie;

– posiada 800 milionów unikalnych użytkowników;

– zanotował ponad bilion odtworzeń materiałów wideo w 2011 roku.

Porównując te dane i znając prognozy na przyszłość nie dziwi fakt, że Google podjął kroki umożliwiające mu osiągnięcie większego zysku z reklam wideo na YouTube.

W kwietniu tego roku Google udostępnił szerokiemu gronu odbiorców nową usługę – AdWords for Video. Prace nad nią trwały dwa lata. We wrześniu 2011 uruchomiono wersję beta, która była dostępna jedynie dla wybranych. Od niemal 3 miesięcy każdy może wykupić reklamę wideo w portalu YouTube i sieci wyszukiwania Google za pomocą narzędzia Google AdWords for Video.

Czym jest Google AdWords for Video?

Osoby, które na co dzień zarządzają kampaniami w wyszukiwarce za pomocą Google AdWords nie powinny mieć żadnego problemu z uruchomieniem i zarządzaniem kampanią wideo, ponieważ interfejs Google AdWords for Video jest stworzony na silniku Google AdWords, a zasady prowadzenia kampanii są bardzo zbliżone. W obu przypadkach ich funkcjonowanie oparte jest na systemie aukcyjnym i określaniu stawek. Istnieje możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej (lokalizacja, wiek i inne), dostosowania budżetu oraz innych czynników mających wpływ na wyświetlanie reklamy. Ponadto Google wprowadził pełną integrację systemu AdWords z kontem YouTube. Nie ma więc potrzeby tworzenia oddzielnych filmów wideo na potrzeby kampanii, można bezpośrednio wykorzystać materiały znajdujące się już na koncie YT.

W narzędziu AdWords for Video mamy do czynienia z modelem rozliczania PPV (Pay per View) czyli (w zależności od formatu) płatność za rozpoczęcie odtwarzania filmu lub też jego pełne obejrzenie.

Google AdWords for Video daje reklamodawcom możliwość śledzenia statystyk i analizowania danych dotyczących kampanii video. Narzędzie udostępnia m.in. informacje:

– ile czasu użytkownik oglądał film po naciśnięciu guzika „play”;

– czy użytkownik przerwał oglądanie, a jeśli tak to w którym momencie;

– kto oglądał film i skąd pochodzi;

–  jakie akcje wykonał użytkownik po obejrzeniu wideo (np.czy po obejrzeniu filmu odwiedził naszą stronę).

Wszystkie udostępniane dane są bardzo pomocne przy optymalizacji kampanii wideo.

Dostępne formaty AdWords for Video

Reklamodawcy podczas tworzenia kampanii wideo mają do wyboru cztery formaty reklam tzw. TrueView:

TrueView In-search:

Reklamy pojawiają się na stronach wyszukiwania w YouTube. Użytkownik widzi promowaną reklamę i jeśli jest zainteresowany może w nią kliknąć. Płatność następuje w momencie kiedy użytkownik zdecydował się obejrzeć reklamę, czyli właśnie w momencie kliknięcia. Ta forma jest szczególnie polecana przy tworzeniu filmów wiralowych oraz dłuższych materiałów wideo.

TrueView In-stream:

Są wyświetlane przed odtworzeniem filmu. Użytkownik musi obejrzeć pierwsze 5 sekund reklamy, później może zdecydować czy chce obejrzeć reklamę do końca czy woli ją pominąć. Płatność następuje dopiero po obejrzeniu reklamy do końca, bądź po obejrzeniu pierwszych 30 sekund reklamy jeśli jest ona dłuższa niż 30 sekund. Reklamodawca nie płaci za kliknięcie w reklamę.

Jest to najtańsza forma kampanii wideo o dużym zasięgu.

Najważniejszy przekaz reklamy i najciekawszą treść najlepiej jest zawrzeć na samym początku reklamy. Dzięki temu mamy szansę zaciekawić użytkownika i sprawić, że obejrzy reklamę do końca. Nawet jeśli nam się to nie uda mamy pewność, że użytkownik przez pierwsze 5 sekund, których nie może pominąć, dowie się o najważniejszych rzeczach, które chcemy przekazać.

TrueView In-slate:

Reklamy TrueView są umieszczane przed długometrażowymi materiałami wideo (trwających dłużej niż 10 minut). Przed rozpoczęciem odtwarzania filmu użytkownik ma do wyboru dwie opcje:

-wybrać jedną z trzech proponowanych reklam do obejrzenia przed filmem;

-lub wybrać opcję przerw reklamowych (co 7 minut) w trakcie trwania odtwarzanego filmu.

Ta forma reklamy jest w Polsce  najrzadziej wykorzystywana spośród 4 proponowanych, ze względu na małą liczbę długich filmów na polskim YT.

Płatność następuje w momencie kiedy użytkownik decyduje się obejrzeć naszą reklamę spośród trzech proponowanych.

TrueView In-display:

Ten format reklamy wyświetlany jest obok podobnych filmów na YouTube. Pojawiają się one także na tysiącach stron internetowych współpracujących z Google oraz YouTube.

Dynamiczny rozwój portalu YouTube w ciągu ostatnich 7 lat oraz prognozy na przyszłość, powinny być sygnałem dla reklamodawców, w jakie działania marketingowe warto inwestować. Dzięki narzędziu AdWords for Video stworzenie kampanii video jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dodatkową zachętą powinna być możliwość pełnego monitoringu danych prowadzonej kampanii (konwersje, ROI) oraz dowolność w ustalaniu budżetu. Dzięki takim portalom jak YouTube i narzędziom jak AdWords for Video dobry pomysł i trochę szczęścia może przynieść uważnemu reklamodawcy duży sukces, nawet przy niewielkich nakładach finansowych.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.