Analytics Solutions Gallery, czyli szybkie raporty od Google

Nie od dziś wiadomo, że wyciąganie poprawnych wniosków z procesu analizy ogromu zgromadzonych liczb i wykresów jest podstawą ogólnie pojętej analityki internetowej. Wraz z upowszechnieniem statystyk Google Analytics, forma prezentowania danych stała się przystępniejsza, jednak nadal pojawiał się problem tworzenia bardziej skomplikowanych raportów przez mało zaawansowanych użytkowników oraz optymalizacji czasu potrzebnego na tą czynność. Z tego też powodu, naprzeciw oczekiwaniom użytkowników wyszli specjaliści z zespołu Google i utworzyli tzw. Analytics Solutions Gallery, czyli zestaw predefiniowanych raportów, które pozwalają w kilka sekund wygenerować i przedstawić zebrane dane w niezwykle przystępny sposób.

Jakie rodzaje raportów są dostępne?

Na tę chwilę przewidziane są 3 gotowe grupy rozwiązań (których zawartość można dodatkowo filtrować pod kątem typu danych i ich przeznaczenia ze względu na zajmowane stanowisko):

  • Dashboards, czyli panele informacyjne – zbiór widoków, wykresów i tabel prezentujących informacje z jednego z wybranych zakresów (m.in. Social Media, Mobile Ecommerce, Site Performance i inne)

  • Custom Reports, czyli pojedyncze raporty omawiające jedno wybrane zagadnienie (m.in. Social Sharing, (not provided) Analysis, Daily Ecommerce, Paid vs. Organic Search Performance, PPC Keyword/Matched Query, PPC Performance, SEO Referring Pages i inne)

  • Advanced Segment, czyli zaawansowane segmenty, które umożliwiają filtrowanie danych przy użyciu np. dość skomplikowanych wyrażeń regularnych (m.in. analiza fraz long tail’owych składających się z 3, 4 lub 5 słów).

Dla kogo przeznaczone jest Analytics Solutions Gallery?

Nowa funkcjonalność umożliwia proste i szybkie wygenerowanie raportów, co jest niezwykle ważne dla osób nie zajmujących się na co dzień analityką, wyrażeniami regularnymi i pozostałymi aspektami technicznymi, które były do tej pory dużym ograniczeniem. Od tej chwili początkujący użytkownicy Google Analytics, a wśród nich klienci, posiadający dostęp do konta Google Analytics, będą mogli samodzielnie zweryfikować najważniejsze wskaźniki związane z ich serwisami poprzez wykonanie dosłownie kilku kliknięć. Umożliwi to lepszą weryfikację działań i kampanii marketingowych prowadzonych w Internecie – zarówno tych prowadzonych samodzielnie, jak i tych prowadzonych przez zewnętrzną firmę lub agencję. Analytics Solutions Gallery jest również świetnym rozwiązaniem dla specjalistów zajmujących się ogólnie pojętym marketingiem internetowym, aby ułatwić i uprzyjemnić sobie codzienną pracę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości zbiór rozwiązań będzie sukcesywnie rozwijany przez specjalistów Google.

Redaktor