AWR Cloud najlepszym narzędziem SEO na rynku?

W poniższym artykule chciałbym przybliżyć Wam jedno z ciekawszych narzędzi do monitorowania pozycji, z jakim miałem okazję pracować. Posiada szeroki wachlarz możliwości zbierania i zestawiania danych: od podstawowych pozycji, po takie funkcjonalności, jak nakładanie widoczności serwisu czy ruchu organicznego na wykres zmian w algorytmie Google. Mowa o AWR Cloud. Narzędzie zostało podzielone na 6 sekcji, ale na potrzeby artykułu skupię się na dwóch najważniejszych.

Widoki rankingów

W tej sekcji mamy szczegółowe informacje dotyczące danego projektu:

 • Overview
 • Visibility
 • Search Engine Comparison
 • Website Comparison
 • Website Ranking
 • Keyword Ranking

Google

Sekcja zawiera dane pobrane z kont Google Analytics oraz Google Search Console, zestawione z danymi projektu oraz dodatkowe – takie jak Algorithm Changes czy SERP Features, które dają nam informacje o zmianach w wynikach wyszukiwania:

 • Analytics
 • Keywords
 • Organic CTR
 • Not Provided
 • Algorithm Changes
 • SERP Features

Rozpoczęcie pracy

Przed dodaniem projektów warto zapoznać się ze sposobem wykorzystywania zasobów, które mamy przydzielone w ramach naszego wykupionego pakietu. Podstawowy plan pozwala nam monitorować 2 000 fraz, jednak monitoring zostanie uruchomiony raz w tygodniu, a nie codziennie. Zakres monitoringu obejmuje jedną wyszukiwarkę  w TOP50 wyników wyszukiwania. Dla niektórych może być to minus.

Zwiększenie częstotliwości aktualizacji pozycji do dziennego, dodanie oddzielnego monitorowania Google, np. Google mobile oraz TOP100 jest możliwe, jednak zwiększa kilkukrotnie wykorzystanie przydzielonych zasobów. Uruchomienie monitoringu raz w miesiącu zwiększy listę fraz w monitoringu czterokrotnie.

Twórcy narzędzia wydają się świadomi trudności wyboru właściwego pakietu, dlatego udostępnili kalkulator, który może pomóc w wyborze: https://awrcloud.com/resources_calculator.php.

Warto dokładnie policzyć, ile fraz w i jakim zakresie chcemy monitorować, zanim wybierzemy odpowiedni dla nas plan.

Z poszczególnymi planami i cenami możesz zapoznać się pod adresem: https://www.advancedwebranking.com/cloud/pricing.html

 • Zakładanie projektów

W trakcie zakładania projektu należy wprowadzić standardowe informacje, takie jak: wybrana wyszukiwarka, lista fraz kluczowych, częstotliwość sprawdzania (od codziennego do raz w miesiącu), czy liczba pozycji do sprawdzenia (TOP50 lub TOP100). Narzędzie oferuje jednak wiele dodatkowych opcji, takich jak:

 • serwisy konkurencji – będą przydatne w porównaniach pozycji i widoczności z poziomu panelu. Możemy je dość precyzyjnie skonfigurować z dokładnością do katalogu, niezależnie od tego, czy znajduje się on w domenie głównej czy subdomenie
 • grupowanie fraz
 • łączenie z profilami w mediach społecznościowych
 • łączenie z kontami Google Analytics oraz Google Search Console
 • udostępnianie projektu współpracownikom
 • monitorowanie wyników lokalnych, mobile oraz wideo
 • Widok projektów

Jest to szybkie podsumowanie ustawień i liczby monitorowanych fraz oraz aktualnej widoczności dla wszystkich projektów. W tym widoku dodatkowo mamy możliwość otagowania projektów np. według właściciela czy tematyki oraz zmiany częstotliwości aktualizacji.

AWR Coud - Widok projektów

AWR Coud – Widok projektów

Z poziomu tego widoku możemy również udostępnić projekt współpracownikowi lub klientowi, który będzie miał wgląd do aktualnych danych bez potrzeby generowania raportu w osobnym pliku.

AWR Cloud - udostępnianie projektu

AWR Cloud – udostępnianie projektu

Widoki rankingów

Sekcja Rankings podzielona jest na kilka dodatkowych podkategorii. dzięki którym możemy w różny sposób porównywać zgromadzone dane.

 • Visibility

Do szybkiej analizy sytuacji przydaje się wynik widoczności, na którym możemy wyświetlić kilkanaście różnych zestawień. Oto jedne z nich:

 • TOP3, 5, 10, 20, >10
 • średnia pozycja
 • frazy kluczowe, na które serwis pojawia się wyżej lub niżej od ostatniego sprawdzenia
 • frazy rankujące lub nie
 • liczba fraz kluczowych wraz z pozycjami (wzrosty i spadki)
 • kilka innych

Ponadto istnieje możliwość wyświetlenia wykresu dla każdej wyszukiwarki oddzielnie lub wspólnie.  Możemy nałożyć na niego wykres konkurencyjnego serwisu, dla którego mamy włączony monitoring.

Widoczność liczona jest w prosty sposób a maksymalna wartość zależy od liczby monitorowanych fraz:

 • 1 miejsce – 30 punktów
 • 2 miejsce – 29 punktów
 • 30 miejsce – 1 punkt
 • >30 miejsca – 0 punktów

Poniżej wykresu znajduje się rozwijana historia zmian w liczbie monitorowanych fraz, które dodawaliśmy lub usuwaliśmy z monitoringu.

AWR Cloud - wykres widoczności

AWR Cloud – wykres widoczności

 • Search Engine Comparision

Jeżeli mamy zdefiniowany monitoring dla większej liczby wyszukiwarek, możemy porównać wyniki dla każdej z nich. Dane prezentowane na wykresie pokazują również widoczność z tą różnicą, że wizualizowany jest procentowy udział, a w zakładce Visibility – wartość liczbowa.

AWR Cloud - wykres porównania wyszukiwarek

AWR Cloud – wykres porównania wyszukiwarek

W tym widoku mamy również tabelę z pozycjami na daną frazę kluczową z podziałem na wybrane wyszukiwarki.

AWR Cloud - tabela pozycji

AWR Cloud – tabela pozycji

Jest to uproszczona wersja tabeli z zakładki Keyword Ranking, która pozwala na zestawienie znacznie większej liczby danych dla jednej frazy.

 • Website Comparison

Dla poprawnego wygenerowania tego widoku niezbędne jest dodanie do monitoringu serwisów konkurencyjnych. Co prawda AWR Cloud posiada dane potrzebne do wygenerowania zestawienia z każdą domeną, która się pojawi w wynikach wyszukiwania dla danej frazy, ale nie umieszcza tych danych w widocznym zestawieniu.

O tym jak pozyskać w przystępny sposób dane, napiszę w punkcie dotyczącym Keyword Ranking, a jak je pobrać do pliku – w punkcie opisującym raporty.

Na wykresie mamy możliwość porównania widoczności konkurencji z naszym serwisem w danej wyszukiwarce.

AWR Cloud - wykres porównania widoczności

AWR Cloud – wykres porównania widoczności

Oczywiście na wykresie możemy dodawać lub usuwać dowolną monitorowaną domenę.

Sekcja ta pozwala również bardziej szczegółowo porównać pozycje dzięki tabeli zawierającej konkretne frazy, w której możemy zestawić ze sobą dwa dowolnie wybrane dni.

AWR Cloud - tabela porównania widoczności

AWR Cloud – tabela porównania widoczności

 • Website Ranking

Jest to dla mnie najlepszy widok do porównywania swoich pozycji na daną frazę względem  monitorowanej konkurencji. Na wykresie możemy wyświetlić historie pozycji wszystkich serwisów dla danej frazy.

AWR Cloud - wykres pozycji

AWR Cloud – wykres pozycji

Pozycje dla wybranej frazy również są prezentowane w tabeli. Pojawia się też pierwszy raz opcja Open SERP, dzięki której możemy zobaczyć cały TOP wyników na daną frazę. Nie jest to jednak zbyt wygodne w tym miejscu.

AWR Cloud - tabela pozycji

AWR Cloud – tabela pozycji

 • Keyword Ranking

Dane prezentowane są w sposób odwrotny  niż w widoku Website Ranking

Widok z pozycjami na frazy, które monitorujemy możemy filtrować na kilkanaście sposobów, analogicznie jak w przypadku zakładki Visibility.

AWR Cloud - tabela keyword ranking

AWR Cloud – tabela keyword ranking

Każda tabela w AWR Cloud ma możliwość dodawania lub usuwania kolumn z dodatkowymi danymi.  Powyższy screenshot prezentuje wszystkie możliwe dane.

Przy każdej rankującej frazie mamy możliwość podejrzenia, która podstrona lub podstrony pojawiają się w wynikach wyszukiwania bez konieczności generowania raportów czy chociażby przeładowywania widoków.

W tym widoku mamy dodatkową, bardzo przydatną opcję, która na tym etapie nadaje się do szybkiego podglądu. Mowa o podglądzie wszystkich rankujących adresów URL dla każdej monitorowanej frazy. Jest to możliwe ponieważ za każdym razem, gdy AWR sprawdza pozycję naszego serwisu na daną frazę, pobiera również listę wszystkich URL-i, które znalazły się w wynikach wyszukiwania w zdefiniowanym dla projektu zakresie.

Możemy więc szybko podejrzeć, jakie serwisy pojawiają się w wynikach wyszukiwania na interesującą nas frazę.

AWR Cloud - pozycje na frazy

AWR Cloud – pozycje na frazy

Mamy również możliwość wyświetlenia tych wyników w layoucie Google, dzięki czemu możemy wykonać screenshot również dla historycznych wyników wyszukiwania.

Google

·        Analytics

Swoje projekty możemy łączyć z kontami Google Analytics oraz Google Search Console, dzięki czemu zyskujemy interesujące zestawienia danych.

Informacje, które możemy uzyskać z Google Analytics, to przede wszystkim ruch na danej podstronie czy strony odesłań ale również ciekawie wizualizowane dane e-commerce.

AWR Cloud - wizualizacja e-commerce

AWR Cloud – wizualizacja e-commerce

·         Keywords

W tym miejscu prezentowane są dane pobrane z Google Search Console. Na wykresie możemy zwizualizować wyświetlenia, kliknięcia, średnią pozycję oraz CTR z podziałem na urządzenia.

AWR Cloud - wykres GSC

AWR Cloud – wykres GSC

Statystyki pojedynczych słów można prezentować zarówno na wykresie, jak i w zbiorczej tabeli z możliwością sortowania.

AWR Cloud - tabela GSC

AWR Cloud – tabela GSC

·         Organic CTR

Informacje o CTR w naszym serwisie dla fraz pobranych z Google Search Console, monitorowanych lub obu zestawów jednocześnie.

AWR Cloud - wykres organic CTR

AWR Cloud – wykres organic CTR

Tabela znajdująca się poniżej wykresu prezentuje frazy, które znajdują się na wybranej pozycji.

AWR Cloud - tabela dane z CTR

AWR Cloud – tabela dane z CTR

·         Not Provided

AWR Cloud estymuje dane dla maksymalnie 50 monitorowanych adresów URL.
Wyniki prezentowane są zarówno w formie poniższego zestawienia, jak i bardziej szczegółowej tabeli.

AWR Cloud - not provided

AWR Cloud – not provided

 

AWR Cloud - tabela not provided

AWR Cloud – tabela not provided

·         Algorithm Changes

AWR prezentuje wykres zmian w wynikach wyszukiwania na podstawie 11 000 fraz oraz 500 000 adresów URL.

Niestety nie prezentuje danych bezpośrednio dla Google.pl a jedynie dla UK, DE, US, US Local oraz US Mobile.

Sekcja ta pozwala nam zestawić na jednym wykresie poziom ruchu z monitorowanego serwisu, procentowy poziom widoczności oraz zmiany algorytmu.

AWR Cloud - zmiany algorytmu

AWR Cloud – zmiany algorytmu

W sekcji publikowane są również informacje o oficjalnych oraz nieoficjalnych zmianach algorytmu Google.

·         SERP Features

Elementy wyników wyszukiwania analizowane są codziennie na podstawie takiej samej grupy fraz oraz URL-i jak w przypadku zmian w algorytmie.

AWR Cloud - SERP Features

AWR Cloud – SERP Features

W tym miejscu również możemy porównać dane z dwóch wybranych przez siebie dat.

AWR Cloud - SERP Features

AWR Cloud – SERP Features

Pozostałe funkcjonalności

·         Crawling

Funkcjonalność, która daje ogólny pogląd na sytuację, ale nie jest zbyt rozbudowana i dokładna. W raporcie crawlowania znajdziemy między innymi:

 • błędy 5xx
 • strony zablokowane w robots.txt
 • uszkodzone linki wychodzące
 • linki wewnętrzne nieposiadające anchora
 • strony bez tytułu lub bez meta TITLE
 • zdublowane podstrony
 • przkierowane adresystrony ze zbyt dużą liczbą linków
 • zdublowane tytuły lub opisy

·         Generowanie raportów

Raporty możemy generować na podstawie wcześniej zdefiniowanych szablonów, które mają wiele możliwości konfiguracji. Każda z sekcji może być dodana lub usunięta z raportu, dane z konkretnej sekcji mogą być zwizualizowane na wykresie indywidualnie dla wybranego zakresu czasowego.

Możemy również dowolnie zmieniać kolejność sekcji.

W szablonie możemy umieścić większość danych, które są widoczne w panelu AWR Cloud:

 • ranking fraz kluczowych
 • dane analityczne
 • widoczność
 • porównanie danych z wyszukiwarek
 • porównanie serwisów
 • ranking serwisów
 • zmiany fraz kluczowych
 • najlepsze strony
 • ranking fraz kluczowych – porównanie dni
 • ranking serwisów – porównanie dni
 • click share
 • ogólny ranking

Raporty możemy wygenerować w kilku formatach PDF, XLS, CSV oraz HTML, dodać własne logo oraz zaplanować ich cykliczne generowanie. Gotowy raport może być automatycznie wysłany do klienta bez naszego udziału lub dopiero po zatwierdzeniu.

Generując raport, możemy pobrać wszystkie rankujące adresy URL na monitorowane przez nas frazy,  co umożliwia np. przenalizowanie, które serwisy widoczne w wynikach wyszukiwania poprawiają lub tracą pozycje.

Ponadto w wielu miejscach panelu AWR Cloud możemy generować szybkie raporty dla danego widoku.

·         Eksportowanie danych

Opcja ta nie jest widoczna w panelu od razu, ponieważ została ukryta w ustawieniach projektów, pozwala jednak pobrać w prosty sposób dane (CSV, JSON) i opracowywać je np. w Excelu.

Na plus jest również możliwość eksportowania takich danych, jak średnia liczba wyszukań oraz lista wszystkich rankujących adresów URL na frazę, a nie tylko tego na najwyższej pozycji.

Przed eksportowaniem możemy również wstępnie ograniczyć dane np. wyłącznie do fraz kluczowych znajdujących się w TOP20.

AWR Cloud - export danych

AWR Cloud – export danych

Dodatkową zaletą AWR Cloud jest możliwość wyeksportowania danych dla wszystkich projektów jednocześnie.

Dane możemy również importować do naszego panelu.

Praca zespołowa

AWR pozwala na dodawanie 3 rodzajów użytkowników:

 • Administrator – może dodawać i usuwać konta oraz zarządzać uprawnieniami.
 • Członek zespołu – posiada pełny dostęp do projektów przydzielonych przez administratora z możliwością edycji
 • Klient – posiada dostęp do projektów przydzielonych przez administratora bez możliwością edycji. Pogląd jest okrojony do zakładek Rankings, Google oraz Reports.

Jak widzicie narzędzie posiada bardzo wiele możliwości, więc szufladkowanie  AWR Cloud jako  narzędzia służącego jedynie do monitorowania pozycji nie oddaje w pełni jego możliwości.

Jeżeli Was zainteresowałem możecie sami przetestować AWR Cloud przez 30 dni za darmo, wystarczy jedynie założyć konto na awrcloud.com.

Piotr Harmas on EmailPiotr Harmas on InstagramPiotr Harmas on LinkedinPiotr Harmas on Wordpress
Piotr Harmas
SEO Manager w K2 Media S. A.
SEO zajmuje się od 2009 roku i w tym czasie zdobywał doświadczenie, pracując dla takich Klientów jak Procter&Gamble, Link4, T-Mobile, Eurobank czy Nutricia. Od 2016 roku jest członkiem zespołu SEO w K2 Media.
Po godzinach hobbystycznie fotografuje i publikuje zdjęcia na swoim blogu (oczywiście Wordpress), interesuje się nowinkami technologicznymi oraz bezpieczeństwem w internecie.