CMS z myślą o SEO? CMS dla początkujących!

Dziś w SEO dla początkujących będzie CMS dla początkujących. Początkujących, czyli tych przyszłych właścicieli stron, którzy przychodzą do informatyka z menu nowej strony zaprojektowanym na serwetce kawiarnianej i mówią „zrób pan”. Tylko tak, żeby można było samemu edytować i dodawać nowe artykuły. I żeby nie trzeba było być informatykiem, żeby to obsługiwać.

Odpowiedzią na takie potrzeby jest CMS, gdzie po prostu logujemy się i możemy korzystać z prostego menu, zawierającego wszystkie konieczne dla nas funkcje, gdzie raczej niczego nie możemy zepsuć, bo nie mamy tam dostępu.
Niestety często też nie mamy możliwości wpływania na naprawdę ważne dla nas funkcje. Nasza umowa z firmą, która tworzyła CMS może nie obejmować poprawek, co będzie oznaczało, że nie uda nam się wdrożyć rekomendacji SEO. Dlatego najlepiej od razu pomyśleć, co nam będzie potrzebne i razem z serwetką z projektem naszego przyszłego menu wziąć też kartkę z cechami, jakie powinien mieć nasz CMS by być dobrym dla SEO.

Ale po kolei…

Czy na pewno jest mi potrzebny CMS?

Polecam schemat, który narysował Rand Fishkin. Mamy 4 pytania i jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich brzmi tak, to znaczy, że przydałby Ci się CMS:

1.    Czy uaktualniasz stronę częściej niż raz na miesiąc?
2.    Czy planujesz prowadzenie bloga na tej witrynie?
3.    Czy jacyś laicy będą dodawać wpisy?
4.    Czy strona ma być dostępna za granicą (np. możliwość ściągnięcia jakiegoś softu)
Jak widać pytania są tendencyjne i CMS jest ci potrzebny. Poza tym jest funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu i tani.

Po co mi elementy SEO w CMS?

Są dwie szkoły. SEOwcy oczywiście twierdzą, że w CMS najważniejszą rzeczą jest przyjazność wyszukiwarkom. Programiści zaś, że najważniejsza jest prosta obsługa i funkcjonalność a SEO to tylko wisienka na torcie.

Nie będę się kłócić, że nie, ale warto pamiętać, że witryn w sieci jest tysiące. Nie strzelajmy sobie, więc w stopę topornym systemem, gdzie nic nie można będzie ustawić ani poprawić.

wisienka na torcie

Co powinien mieć CMS projektowany z myślą o SEO?

Architektura

 1. Możliwość zarządzania menu i zakładkami, usuwania i dodawania nowych elementów, działów i podstron
 2. Wyszukiwarka wewnętrzna, oraz prosty formularz kontaktowy na wypadek, gdyby jednak nie udało się czegoś znaleźć

Bebechy

 1. Przyjazne adresy URL z możliwością manipulowania nimi, by były krótkie, zawierały słowa kluczowe i były statyczne (czyli bez cyferek, literek, identyfikatorów sesji i innego chłamu).
 2. Unikalne title i description dla każdej podstrony. Tag description wyświetla się jako snippet w wynikach wyszukiwania i decyduje jaką będziemy mieć klikalność
 3. Możliwość rangowania treści znacznikami h1, h2 itp., czyli pokazania robotom, ze tytuły i śródtytuły są ważniejsze niż przypisy.
 4. Coś do pozbywania się zduplikowanej treści np. tag kanoniczny,
 5. Coś do pozbywania się nieaktualnych stron np. przekierowanie 301
 6. Kontrola nad wyglądem anchorów linków, żeby nie tworzyć linków z anchorem typu „Tutaj”
 7. Automatyczne tworzenie mapy serwisu
 8. Tagowanie wpisów, czyli możliwość ustalania, do jakiej kategorii on należy i czego dotyczy

Społeczności

 1. Opcja zintegrowania strony ze społecznościowymi narzędziami promocji. To po to, żeby nowy wpis z firmowego bloga trafiał od razu na Facebooka i Twittera.
 2. Opcja zapisu na newsletter, RSS
 3. Trochę gorzej jest z udostępnianiem możliwości komentowania, bo możemy zostać zalani morzem spamu, zwłaszcza jakbyśmy nie mogli wyłączyć follow w linkach, które komentatorzy będą zostawiać dla swoich stron.

Obrazki

 1. Możliwość wgrywania zdjęć i umieszczenia słów kluczowych w grafice w alt i nazwie pliku, aby korzystać z ruchu z wyszukiwarki grafiki
 2. Coś do łatwego umieszczania na stronie filmów i prezentacji z youtuba czy slideshare.

To wszystko?

To wszystko może być pracochłonne, ale lepiej mieć te opcje i nie wszystkich używać, niż nie mieć i nie móc nic z tym fantem zrobić. Jest to szczególnie ważne w przypadku architektury strony, gdyż brak elastyczności CMS będzie tu barierą rozwoju nie tylko witryny, ale całego naszego biznesu.

Redaktor

Jeden komentarz do artykułu: “CMS z myślą o SEO? CMS dla początkujących!

 1. Nie widzę Twego RSS ;/ Mam nadzieję, że mój wzrok się nie pogorszył. Byłoby rewelacyjnie jakbyś wysłał mi maila z odnośnikiem do RSS. Dzięki kolego.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.