Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #10

W minionym tygodniu sporo mówiło się o zmianach jakie mogą wprowadzić wyszukiwarki w kontekście wyników lokalnych. Facebook pochwalił się nowym systemem wyszukiwania zdjęć a Google rozważa wprowadzenie aż 8 zestawów reklam dla jednej strony wyników wyszukiwania.

Content is the KING – czy aby na pewno?

Ile razy słyszeliście ten frazes w ustach osób specjalizujących się marketingiem? Założę się że wielokrotnie. Podobnie zakłada Tyler Thursby, który na łamach Search Engine Journal wyraził swoją opinię na temat osławionego „contentu”. Jego zdaniem content owszem, jest bardzo ważny, jednak nigdy nie będzie lekarstwem na całe zło. Nie sprawi że strona nagle pojawi się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce a CTR będą rosły tak, że aż miło będzie popatrzeć. Nie zrobi tego, jeżeli nie zostanie wzbogacony innymi działaniami, które sumarycznie zoptymalizują stronę pod kątem Google.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/category/content-marketing/

Lumos – narzędzie Facebooka pozwala na intuicyjne wyszukiwanie zdjęć

Zespół Facebooka odpowiedzialny za sztuczną inteligencję stworzył system pozwalający użytkownikom na intuicyjne wyszukiwanie zdjęć wewnątrz portalu społecznościowego. Lumos – bo taką nazwę nadano systemowi, odczytuje treść ukazaną na zdjęciu, np. poprzez rozpoznawanie zawartych na nim obiektów. Koniec zatem z przeszukiwaniem galerii zdjęć znajomych w poszukiwaniu konkretnego zdjęcia. Nie trzeba też znać treści postu do zdjęcia – koniec z szukaniem zdjęć po tagach, teraz wystarczy np. wpisać nazwę obiektu zawartego na fotografii i Lumos powinien odnaleźć go samemu.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/facebook-search-lumos/184919/

Bing testuje nowy wygląd karuzeli dla wyników lokalnych

Specjaliści z The SEM Post poinformowali o ciekawym teście prowadzonym przez zespół odpowiedzialny za wyszukiwarkę Bing. Otóż bardzo możliwe że za jakiś czas, w wynikach lokalnych będzie aż 50 wyników wyszukiwania, dostępnych w samej karuzeli. Każdy wynik będzie posiadał podstawowe dane, zdjęcie miejsca bądź osoby, dane kontaktowe i dane strukturalne odpowiedzialne za ocenę danego podmiotu. Po kliknięciu w konkretny wynik użytkownik otrzyma dostęp do szerszej puli danych. Co ciekawe, mapa z lokalizacją sklepu bądź osoby oferującej usługę, będzie zmieniała się w zależności od tego, jaki wynik obecnie przeglądamy, nawet jeżeli jeszcze w niego nie kliknęliśmy.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/bing-testing-local-carousels-showing-50-results/

Google testuje nowe okno do promocji w grafie dla wyników lokalnych

Firma z doliny krzemowej testuje nowe rozwiązania dedykowane wynikom lokalnym. Bardzo możliwe, że już niedługo właściciele firm, poprzez usługę Google Moja Firma będą mogli informować użytkowników o promocjach, rabatach bądź nowościach, dostępnych w ramach ich brandu. Nowe okno w oryginale nazwano „Latest from the owner” i testowo umiejscowiono je zaraz pod danymi kontaktowymi. Całość wydaje się ciekawym sposobem na dodatkowe informowanie użytkowników o aktualizacjach cen usług/produktów czy zmian w sklepie.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-local-knowledge-panel-testing-promotion-box-268595

„Zapowiedzi” wzbogaciły funkcjonalność narzędzia do testowania Danych Strukturalnych

Narzędzie umożliwiające weryfikację implementacji danych strukturalnych w serwisie zostało wzbogacone o nowy element. Od teraz, dla wybranych danych strukturalnych będzie można skorzystać z funkcji „preview”, która umożliwi podejrzenie jak będą wyglądały wprowadzone zmiany jeszcze przed ich publikacją w wynikach wyszukiwania. Nowa funkcja będzie działać dla danych powiązanych z produktami i przepisami, nie wiadomo jednak czy z czasem nie zostanie wprowadzona także dla pozostałych rich snippetsów. Z pewnością nowe narzędzia przydadzą się do weryfikacji błędów czy jako potwierdzenie prawidłowości wprowadzenia poszczególnych zmian na stronie.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-adds-previews-structured-data-testing-tool/

Google testuje wyświetlanie aż 8 reklam na jednej stronie wyników wyszukiwania

Gigant z Mountainview testuje nowy wygląd reklam Adwords w wynikach wyszukiwania. Do czterech reklam w górnej części wyników wyszukiwania dodano kolejne cztery, które znajdują się w dolnej części każdej strony. Co ciekawe część reklam, które wyświetlają się na górze, może na jednej podstronie pojawić się także w dolnej sekcji reklamowej. Taki zabieg wpłynie z pewnością na CTR i pozwoli zwiększyć szansę na kliknięcie przez użytkownika w reklamę.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-testing-4-adwords-ads-duplicated-ads-bottom-search-results/

W tym tygodniu do by było na tyle – po kolejną porcję newsów ze świata SEM zapraszamy już za tydzień.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!