Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #11

W minionym tygodniu użytkownicy doczekali się aktualizacji aplikacji Bing dla systemu iOS, która wprowadziła kilka ciekawych funkcji Z kolei Higher Visibility opublikowało raport bezpośrednio związany z asystentami głosowymi.

Google testuje nowe narzędzie do zgłaszania ofensywnych podpowiedzi wyników wyszukiwania?

Zgłaszanie ofensywnych, naruszających czyjeś przekonania religijne, wyznaniowe, polityczne, czy po prostu nieetycznych propozycji wyników wyszukiwaniu, nie jest w Google niczym nowym. Do tej pory można było to zrobić za pomocą dedykowanego formularza. Nie jest to jednak metoda ani szybka, ani wygodna, dlatego Google testuje nowe sposoby zgłaszania ofensywnych propozycji zapytań, bezpośrednio z poziomu panelu wyszukiwania. Ma ku temu służyć dodatkowa opcja, która pojawi się po wpisaniu przykładowych fraz w wyszukiwarce. Automatyczne sugestie fraz odnoszące się do wpisanych fraz będzie można zgłaszać.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-testing-new-way-report-offensive-autocomplete-suggestions-269072

Alexa najczęściej używanym asystentem głosowym, Cortana najdokładniejszym pod kątem reakcji na zapytanie

W tym tygodniu Higher Visibility opublikowała bardzo ciekawe wyniki badań, które skupiły się na analizie stosunkowo nowego trendu branży – asystentów głosowych. Badanie było przeprowadzone na grupie 2 000 użytkowników smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Higher Visibility zebrało odpowiedzi między innymi na pytanie, dlaczego użytkownicy decydują się na korzystanie z asystentów głosowych zamiast klasycznych metod wyszukiwania. Najczęściej wykorzystywaną komendą głosową jest „włącz muzykę”. Co ciekawe, twórcy badanie nie uwzględnili w testach Google Home.

Link do artykułu: https://www.highervisibility.com/resource/research/how-popular-is-voice-search/

Aktualizacja aplikacji Bing dla systemu iOS z ciekawą funkcjonalnością dla ofert sprzedaży domów

W App Store wylądowała najnowsza sesja aplikacji Bing z numerem 6.11. Aktualizacja oferuje użytkownikom kilka nowych funkcjonalności. Przykładowo, od teraz możliwe jest tworzenie spersonalizowanych list przebojów muzycznych czy materiałów wideo do obejrzenia z poziomu wyników wyszukiwania. Aktualizacja rozwiązała też problem z błędami wyszukiwania dla wyników powiązanych ze sprzedażą domów i mieszkań. Do tej pory użytkownicy skarżyli się na błędne wyniki względem wyszukiwanych fraz, problem jednak udało się rozwiązać. Wpisując zapytanie „home for sales” i dodając do tego kod pocztowy, użytkownik otrzyma najbardziej dopasowane do zapytania oferty. Kiedy taka funkcjonalność będzie dostępna w Polsce?

Link do artykułu: http://searchengineland.com/bing-updates-ios-search-app-new-ways-create-video-lists-find-homes-sale-269061

Google nie bierze pod uwagę contentu umieszczanego na podstronach ze statusem 404

Choć żaden SEOwiec nie zna wszystkich czynników rankingowych, które Google bierze pod uwagę przy ocenie serwisu, istnieje kilka elementów, co do których branża miała pewność, że są dla końcowej oceny istotne. Jednym z nich są strony zgłaszające błąd 404. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana. O ile działania w celu zmniejszenia ilości  błędów są bardzo ważne, o tyle tworzenie dedykowanych stron błędu 404 już niekoniecznie. Dzieje się tak, gdyż Google widząc stronę błędu 404, nie skanuje jej pod kątem zawartości. Nie sprawdza zatem zawartych na stronie linków czy treści. Tworzenie dedykowanej strony błędu 404 ma nadal znaczenie pod kątem użyteczności, jednak jej znaczenie pod kątem SEO staje się marginalne.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-doesnt-crawl-see-404-pages-no-seo-benefit/

Nowy algorytm dedykowany blokowaniu reklam POP-UP już jest i… nie do końca wiadomo co zmienił

Google zapowiedziało wprowadzenie algorytmu, dedykowanego blokowaniu wyskakujących reklam na urządzeniach mobilnych jeszcze w minionym roku. Algorytm wszedł w życiu oficjalnie 10 stycznia 2017 roku i jak wykazują testy przeprowadzone przez Glenna Gabe’a, szefa G-Squared Interactive, niewiele się od czasu aktualizacji zmieniło. Reklamy jak się pojawiały, tak się pojawiają, co z pewnością cieszy reklamodawców, niekoniecznie jednak jest korzystne dla końcowego odbiorcy. Czym jest spowodowane wstrzymanie działań przez Google? Glenn przeprowadził testy na próbce 70 stron, które przedstawił na stronie Search Engine Land.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/impact-lack-threreof-googles-mobile-popup-algorithm-268991

Trzy elementy o których należy pamiętać chcąc przeprowadzić skuteczny re-launch serwisu

Correy Morris, Director of Digital Strategy w ER Marketing, w tekście dla Search Engine Journal tłumaczy jakie kroki należy podjąć by móc mówić o skutecznym i gładkim przejściu ze starej wersji serwisu na nową. Cały proces dzieli na trzy kluczowe kroki, w których wymienia między innymi: stworzenie dedykowanych tagów title i meta description, stworzenie pliku z przekierowaniami. Autor tekstu wspomina także o konieczności monitorowania strony przez około 30 dni po przeprowadzeniu migracji, w celu wyłapania błędów 404, błędów indeksowania, audyt przekierowań bądź canonicali.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/3-major-seo-steps-website-relaunch/185351/

Po kolejną porcję newsów ze świata SEM zapraszamy w najbliższy piątek.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!