Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #12

Yandex przedstawił wyniki finansowe za ostatni kwartał 2016 roku. Google nadal pracuje nad indeksem Mobile-First oraz specjalnym algorytmem mającym usunąć z wyszukiwarki linki do serwisów z piracką zawartością.

Amerykanie przekonują się do Voice Search jednak korzystają z niego głównie w domowym zaciszu

Amerykanie przekonują się do Voice Search, ale nadal nie jest to ich główny sposób wyszukiwania i informacji w Google. Agencja Stonetemple przedstawiła ciekawe dane odnośnie sposoby wykorzystywania asystentów głosowych przez Amerykanów. Z zebranych przez nich danych wynika że choć asystenci głosowi zyskują na popularności, użytkownicy nadal chętniej poszukując informacji korzystają, po prostu, z wyszukiwarki mobilnej. Co ciekawe, Amerykanie korzystają z Voice Search głównie w domu bądź w momentach, gdy są sami. Mało osób korzysta z tej metody wyszukiwania w miejscach publicznych. Zapytanie odpowiedzieli także na pytanie, dlaczego w ogólne decydują się na korzystanie z asystentów głosowych. Odpowiedź jest dosyć oczywista – po prostu ta metoda jest dla nich najszybsza. Badanie agencji Stonetemple koreluje z przedstawionymi jakiś czas temu badaniami Higher Visibility, odnośnie popularności asystentów głosowych w Ameryce. Pisaliśmy o nich w poprzednim wydaniu prasówki K2 Search.

Link do artykułu: https://searchenginewatch.com/2017/02/15/what-we-can-learn-from-the-latest-trends-in-voice-search/

Na Mobile-First Index przyjdzie poczekać jeszcze kilka miesięcy

Od momentu zapowiedzi przez Google zmian w postaci indeksu nastawionego w głównej mierze na mobilne wyniki wyszukiwania, wielu specjalistów z branży zastanawia się kiedy owe zmiany nadejdą. Google do tej pory nie przedstawił żadnej konkretnej daty wypuszczenia aktualizacji algorytmu, jednak podczas konferencji Friends of Search, Garry Illyes, przedstawiciel firmy wspomniał o Mobile-First, stwierdzając przy tym że prace nad aktualizacją postępują. Illyes zaznaczył jednak, że Google nie ma na razie ściśle określonej daty premiery aktualizacji a prace potrwają jeszcze kilka miesięcy. Oczywiście nie oznacza to, że cześć użytkowników nie spotka się przynajmniej z niektórymi  z nowych elementów jakie wprowadzi Google jeszcze w fazie testów.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-mobile-first-search-index-moving-towards-launch/

Google pracuje nad antypirackim kodem dla wyników wyszukiwania

Prace nad kodem dla wyszukiwarki, który miałby umożliwić sprawne usuniecie linków do pirackich materiałów trwają już od jakiegoś czasu. Inicjatorem całej akcji jest Wielka Brytania, jednak co ciekawe Google nie jest jedną wyszukiwarką, która pracuje nad podobną aktualizacją kodu. Całość w założeniach powinna pozwolić usunąć z indeksu wyszukiwarek linki do pirackich kopii różnego rodzaju dóbr kultury: filmy, książki, komiksy, gry itd. Początkowo aktualizacja miałaby obowiązywać jedynie w ramach wersji wyszukiwarki przeznaczonej dla Zjednoczonego Królestwa, jednak po okresie aklimatyzacji zmian, Google miałoby rozpocząć prace wdrożeniowe na pozostałych wersjach wyszukiwarki.

Link do artykułu: https://torrentfreak.com/search-engines-copyright-holders-ready-voluntary-anti-piracy-code-170208/

Yandex zaprezentował wyniki za Q4 2016

Rosyjska wyszukiwarka w czwartym kwartale roku wygenerowała obrót na poziomie 364.7 milionów dolarów. Jest to wzrost na poziomie 22% względem analogicznego okresu w roku 2015. Według przedstawionych danych, ponad 55% zapytań w tym okresie, Rosjanie wykonali właśnie za pomocą Yandexa. Duży sukces wyszukiwarka zawdzięcza Yandex.Taxi czyli funkcji wewnątrz wyszukiwarki, służącej do zamawiania taksówek. Wzrost zamówień w tym obszarze wyniósł aż 400%. Jeżeli chodzi zaś o wzrost przychodu z płatnych reklam, jest to wynik lepszy o 12% w stosunku do zeszłego roku. Według Alexandra Shulgina, COO firmy, Yandex utrzyma wzrost także w kolejnym roku kalendarzowym.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/yandex-reports-22-yoy-increase-revenue-q4-2016-269533

Google przywraca Emoji’s w wynikach wyszukiwania

Popularne emotikonki zostały usunięte z wyników wyszukiwania Google w 2015 roku, ze względu na swój nieodpowiedni wydźwięk. Okazuje się jednak, że nie była to ostateczna decyzja włodarzy z Californii. Emoji’s powróciły do wyszukiwarki, ale tylko dla wybranych zapytań, które w dosyć bezpośredni sposób nawiązują do tematu kolorowych ikonek. Przykładowo, na zapytanie powiązane z emoji wynik wyszukiwania powinien wyświetlić w tagu title emoji, o ile zostały w nim oznaczone. Jednak jeżeli np. emoji zostanie ustawione w tag title dla poważnego zapytania, grafika może, ale nie musi zostać wyświetlona.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-brings-back-emojis-search-results-snippets-relevant-queries-269624

Google będzie pokazywał animowane GIFy w wynikach wyszukiwania

Jeżeli zastanawialiście się nad kolejnym sposobem zachęcenia użytkownika do zapoznania się z Waszym contentem, Google ma na to pewien sposób. Od teraz, po zaimplementowaniu animowanej grafiki w postach na Google+ istnieje duże prawdopodobieństwo, że grafika zostanie podpięta także do wiadomości w wynikach wyszukiwania. Specjaliści z Search Engine Land spostrzegli że obecnie animowane GIFy znalazły największe zastosowania w przypadku newsów związanych sportem.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-adds-animated-gifs-search-results/

Dziękujemy za uwagę i już teraz zapraszamy do zapoznania się z kolejną prasówką K2 Search.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!