Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #13

W tym tygodniu najwięcej nowości wypłynęło z obozu Google. Malie Ohye odchodzi z firmy, algorytm Google nadal ma problemy z rozpoznawaniem prawdziwości podawanych informacji. Zmian doczekały się także oznaczenie reklam Adwords, które teraz jeszcze sprawniej imitują wyniki naturalne w Google. Po więcej informacji zapraszamy do prasówki.

Problemy Google z Direct Answers, czyli czterej prezydenci USA członkami KKK

Nie od dziś wiadomo, że Google ma problemy z weryfikacją prawdziwości publikowanych przez użytkowników treści. Algorytm wyszukiwarki nadal nie jest w stanie wykluczyć błędnych/nieobiektywnych odpowiedzi np. „are women evil?”, czy tych mających na celu fałszowaniu historii. Ostatni przypadek znalazł swój wydźwięk w tym tygodniu, poprzez zapytania: „presidents in the klan” i „presidents in the ku klux klan”. Okazuje się bowiem że w części wyników wyszukiwania zarezerwowanej dla Direct Answer pojawia się odpowiedź na te zapytania, sugerująca że aż czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych była członkami organizacji czarnoskórą ludność Ameryki. O zjawisku szerzej wypowiedzieli się specjaliści z search Engine Land.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/four-presidents-kkk-googles-latest-problem-featured-answers-269914

Malie Ohye odchodzi z Google

Malie Ohye, piastująca do tej pory rolę Developers Programs Tech Lead, poinformowała poprzez Google+ o swoim odejściu z Google. Ohye nie podała przyczyn podjęcia takiej decyzji, nie są znane także jej dalsze plany zawodowe. Pod wpisem autorki pojawiło się bardzo dużo komentarzy z podziękowaniami za dotychczasową pracę, również od osób które uważają Ohye za kogoś w rodzaju swojego mentora. Malie dołączyła do Google w 2005 i w głównej mierze zajmowała się wsparciem zespołów odpowiadających za rozwój Google Search Console. Jest też autorką licznych-wewnętrznych materiałów wideo Google, m.in. jednego z ostatnich, w którym odpowiedziała na pytanie, jak wybrać agencję SEO bądź dedykowanego specjalistę.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/malie-ohye-bids-farewell-google/186893/

Google zmienia wygląd oznaczeń reklam tekstowych  Adwords w wyszukiwarce

Kilka tygodni temu informowaliśmy o prowadzonych przez Google testach zmiany wyglądu frazy „reklama”, która służy rozróżnianiu tekstowych reklam Adwords od wyników organicznych w Google. Dwudziestego drugiego lutego Google oficjalnie zmienił oznaczenie reklam tekstowych Adwords na całym świecie. Wcześniejszy widok, biała fraza na zielonym tle zostały zastąpione nowym oznaczeniem – zielona fraza na białym tle z zieloną obwolutą. Choć powodów zmian wizualnych Google mógłby podać, zapewne, co najmniej kilka, pewnym jest że obecny wygląd oznaczeń sprawia że użytkownikom będzie trudniej rozróżnić reklamy płatne od wyników naturalnych. Tym samym zabieg ten może w prosty sposób wpłynąć na poprawę CTR z reklam Adwords.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/official-googles-green-outlined-ad-label-replacing-solid-green-version-269868

Google wypuścił nowe API, które pozwoli na szybkie usuniecie negatywnych komentarzy na stronach

O tym problemie również wiadomo od dawna, gdyż wiele portali skarży się na „trolling” użytkowników. Ten potrafi osiągnąć tak wysoki poziom, że wielu twórców decyduje się nawet na usunięcie sekcji komentarzy ze strony bądź z konkretnego artykułu. Rozwiązaniem ich problemów może okazać się Perspective, nowe narzędzie Google odpowiedzialne za filtrację komentarzy użytkowników, jeszcze na etapie ich publikacji. W przypadku próby publikacji komentarza zawierającego frazy uznawane za kontrowersyjne, narzędzie będzie weryfikowało kontekst wypowiedzi. Jeżeli będzie on akceptowalny, narzędzie puści komentarz do publikacji. Jeżeli nie, użytkownik zostanie poproszony o jego edycję. Obecnie Perspective jest testowane przez New York Times.

Link do artykułu: https://www.perspectiveapi.com/

Google Now zostanie wzbogacone o nowe karty z newsami dedykowanymi kulinariom

Nowość w panelu Google Now została zauważona przez użytkowników1) Reddita. Nowa karta w feedzie została oznaczona jako Inspiracje Kulinarne. Przejście do tej sekcji sprawi, że użytkownikowi zostaną wyświetlone przykładowe rodzaje dań do przygotowania, których propozycje będą dobierane na podstawie historii wyszukiwania i wcześniej przeglądanych artykułach powiązanych z tą tematyką. Po kliknieciu w daną sekcję użytkownik otrzyma kilka wariacji danego dania w formie karuzeli do wyboru. Można zatem powiedzieć że Google postarało się o przejście od ogóły do szczegółu na ścieżce wyszukiwania.

Link do artykułu: https://www.reddit.com/r/google/comments/5vbtad/new_cooking_card_in_google_now/

W tym tygodniu do by było na tyle, po następną porcję newsów zapraszamy standardowo za tydzień.

 

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!