Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #14

AMP obchodzi okrągły rok życia w związku z czym Adobe przygotował raport podsumowujący zmiany jakie zaszły w tym czasie na rynku. Z kolei Google udostępnił swojego asystenta dla urządzeń napędzanych Androidem 6.0. Czy dzięki temu asystent Google zawojuje rynek wyszukiwarek głosowych?

Google Assistant dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Androidem 6.0.

Gigant z Mountainview poinformował na swoim blogu że już niedługo liczba urządzeń obsługujących asystenta głosowego Google znacznie się powiększy. Do tej pory z walorów asystenta głosowego korzystały takie urządzenia jak Google Home, telefony z linii Pixel czy Android Wear. Teraz asystent zadomowi się na dobre na wszystkich urządzeniach z Androidem 6.0 i 7.0. Nie ma zatem znaczenia czy korzystacie z telefonów od Sony, HTC, Samsunga czy Huawei. Taki zabieg z pewnością znacząco wpłynie na spopularyzowanie asystenta od Google, który według raportu … radzi sobie obecnie coraz lepiej, ale nadal pozostaje w tyle za Alexą od Amazona.

Link do artykułu: https://blog.google/products/assistant/google-assistant-coming-to-more-android-phones/

Zamierzasz zamknąć stronę na jeden dzień? – Google radzi jak zrobić to właściwie

Choć zwyczajowo przyjęło się uważać że strony internetowe są online przez całą dobę, prędzej czy później obsługiwany serwis będzie musiał przejść przez proces konserwacji. Taki zabieg, mający na celu wdrożenie nowej wersji serwisu bądź poprawę poważniejszych błędów w jego strukturze, może wiązać się z koniecznością zablokowania dostępu do całości strony użytkownikom. Tym samym odbije się na ruchu wewnątrz witryny, warto zatem uprzedzić o pracach użytkowników odpowiednio wcześniej. Na ten temat zabrał głos John Muller z Google, który w specjalnym wpisie zaproponował kilka rozwiązań mogących usprawnić prace w serwisie developerom. Jeżeli działamy na sklepie e-commerce, być może sama blokada opcji zakupowej wystarczy. Innym sposobem jest informowanie użytkowników o ograniczonym dostępnie do witryny. Trzecia opcja wiąże się z całkowitym zamknięciem serwisu na określoną ilość czasu. Z jakimi skutkami wiąże się ostatnia możliwość – o tym więcej we wpisie Mullera.

Link do artykułu: https://webmasters.googleblog.com/2017/02/closing-down-for-day.html

Asystent Google z nowymi tematami do rozmów

Prace nad asystentem głosowym od Google trwają w najlepsze. O ile nadal istnieje sporo tematów na które asystent posiada znikomą wiedzę, o tyle trzeba przyznać że ilość tematów w których czuje się jak ryba w wodzie stale rośnie. Przynajmniej w kontekście bardziej męskich tematów. Według raportu Venture Beat asystent Google wzbogacił się w ostatnim tygodniu o kilka dodatkowych akcji, umożliwiających mu m.in. ukazanie różnic między piwem typu ALE a IPA. Jest także specjalistą w obowiązujących trendach w modzie męskiej oraz umie w przejrzysty sposób wyjaśnić znaczenie określonego slangu – Polska wersja powinna mieć jeszcze zaimplementowaną obsługę tłumaczenia dialektów, np. śląskiego. Każdy z tych elementów daje możliwość dodatkowej optymalizacji serwisów pod SEO.

Link do artykułu: http://venturebeat.com/2017/02/28/google-assistant-now-has-a-slang-dictionary-beer-guide-and-mens-fashion-tips/

Google AMP generuje 7% ruchu na amerykańskich stronach

Od momentu wprowadzenia w życie technologii AMP minął mniej więcej rok. Jest to zatem doskonały moment na podsumowanie sytuacji na rynku i zmian jakie AMP wprowadziło. Głos w tej sprawie zabrał Trevor Paulsen z Adobe, który twierdzi że dla 16 tysięcy badanych stron, AMP wygenerowało 1.7 tryliona wizyt, co stanowi obecnie 7% ruchu dla badanej grupy. Raport potwierdza także rzekomy wzrost ilości stron wykorzystujących technologię. W grudniu 2016 Adobe zaobserwowało wzrost o aż 405% w stosunku do kwietnia tego samego roku. Co ciekawe jest to spadek w stosunku do gigantycznego wzrostu, jaki miał miejsce w listopadzie. Firma za powód takiej sytuacji podaje wybory prezydenckie USA, które zmobilizowały znaczną część wydawców do skorzystania z AMP. Czy takie dane wystarczą by zainteresować niezdecydowanych do wykorzystania technologii? O tym muszą zadecydować już sami zainteresowani.

Link do artykułu: https://blogs.adobe.com/digitalmarketing/analytics/google-amp-one-year-later/

Frazy sezonowe a optymalizacja serwisu/sklepu/działań online

Sezonowość witryny, jak również branży, to fakt. Nie da się ukryć, że jak w życiu, w zależności od miesiąca bądź pory roku interesują nas całkowicie inne tematy bądź przedmioty. Tym samym, każdy właściciel sklepu bądź twórca treści musi się z sezonowością mierzyć. Jak robić to właściwie, ile wcześniej należy rozpocząć działania by idealnie wstrzelić się w okno sezonowości? Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć przed podjęciem działań? Które produkty sprzedają się w danym okresie najlepiej, jakie nowości np. na rynku mody warto w danym momencie promować? Temat przybliża w swoim ostatnim artykule na Search Engline Journal Wells Yu.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/optimize-seasonal-keywords/186775/

Narzędzie do edycji reklam Bing dla komputerów Apple od teraz dostępne dla wszystkich

Jakiś czas temu Bing wypuścił dedykowane komputerom typu Mac narzędzie, umożliwiające szybką edycję kampanii reklamowych. Dedykowana wersja dla Windowsa stała się jednym z najbardziej wyczekiwanych przez branżę PPC narzędzi. Po lekko ponad sześciu miesiącach wyczekiwań Bing w końcu takową wersję udostępnił. Całość jest niezwykle ceniona przez specjalistów, gdyż umożliwia szybkie duplikowanie wybranych elementów danej kampanii, przenoszenie jej do nowych kampanii, modyfikowanie niejako w tym samym czasie kilku, pozornie drobnych elementów… co jak wiadomo w wersji online, zarówno panelu Binga jak i Adwords potrafi być mocno uciążliwe.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/bing-ads-editor-mac-now-available-everyone-270347

W tym tygodniu, to by było na tyle. Po kolejną porcję newsów zapraszamy już za tydzień.

 

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!