Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #15

Search Engine Journal przeprowadziło na Twitterze ankietę odnośnie do wydatków marketingowych na 2016 rok wśród marketingowców bądź osób pracujących po stronie klienta. Google postanowił ostatecznie przestać wspierać wewnętrzne wyszukiwarki serwisów, a specjaliści z branży omawiają m.in. plusy i minusy stron typu One Page.

W kolejnym wydaniu prasówki K2 Search ponownie wybieramy najciekawsze informacje z minionego tygodnia w branży Search oraz przedstawiamy subiektywnie wybrane, atrakcyjne treści poradnikowe twórców z zagranicy.

Plusy i minusy stron typu One Page

Trendy w designie stron internetowych ciągle ulegają zmianom, jednak nie da się ukryć, że coraz więcej właścicieli witryn internetowych decyduje się na tworzenie stron typu One Page, czyli serwisów, które w obrębie jednego adresu URL zawierają wszystkie informacje. Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie niesie ze sobą sporo plusów, jednak nie jest idealne. Wiedzą o tym na pewno osoby, które miały do czynienia chociażby z escaped fragments. Kiedy zatem warto tworzyć tego typu strony i jak zdywersyfikować w takim wypadku korzyści płynące z SEO? Na to pytanie odpowiada Adam Heizman z HigherVisibility na łamach Search Engine Journal.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/single-page-websites-good-bad-seo/190095/

Co powinien zawierać i jak prawidłowo wykonać audyt treści w serwisie

Choć wielu klientów posiada wiedzę na temat zawartości audytu SEO czy konta Adwords, nadal trudno znaleźć podmioty, które orientują się, jak wygląda i co powinien zawierać audyt treści (contentu). Jeżeli już takowy powstaje, to jest zazwyczaj składową audytu SEO . Czy w dobie szumnych określeń typu „content is the king” tak powinno być na co dzień? Everett Sizemore z MOZa uważa, że nie, w związku z czym przygotował dosyć pokaźny tekst, zawierający informacje na temat tego, co powinien zawierać audyt treści.

Link do artykułu: https://moz.com/blog/content-audit

52% ankietowanych twierdzi, że większość ich działań marketingowych skupia się wokół Digitalu

Jakiś czas temu społeczność Twittera, skupiająca się wokół Search Engine Journal, została poproszona o wypełnienie ankiety na temat prowadzonych działań marketingowych dla swojej firmy bądź klientów z którymi współpracują. Okazało się że przeszło 50% ankietowanych potwierdza, że większość prowadzonych działań skupiała się wokół digitalu. Aż 65% ankietowanych potwierdziło, że na digital wydaje ponad połowę swojego budżetu. Z kolei 42% ankietowanych wydaje posiadane środki na retargeting. Analogicznie w 2016 roku około 50% budżetu marketingowcy wydali na działania związane z programmatic automation, czyli automatyzacją różnego rodzaju działań np. reklam.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/52-say-majority-business-marketing-activity-digital-data/189805/

Jak poprawić współczynnik konwersji e-commerce za pomocą Google Analytics?

Pytanie, na które pragnie poznać odpowiedź wielu właścicieli sklepów e-commerce, a jeszcze większa ich liczba chciałaby się dowiedzieć, jak już osiągany eCTR poprawić. Maddy Osman rzuca trochę światła na ten temat w swoim tekście na Search Engine Journal. Zaznacza, że kluczowe dla optymalizacji eCTR jest odnalezienie odpowiedzi na pytania: jak użytkownicy trafiają do naszego sklepu, w jakich godzinach, gdzie był umieszczony link, z którego trafili na nasz serwis. Dzięki temu dowiesz się np. który kanał przynosi najlepsze wyniki i będziesz mógł/a w kolejnych okresach przeznaczyć na nie większy budżet. Informacja o tym, które kanały są mało rentowne, mogą okazać się dla biznesu informacją kluczową. Ważne jest także określenie kosztu jednego kliknięcia dla różnych kanałów, by zweryfikować jego rentowność. W ten sposób możecie także zweryfikować ilość ruchu z kanału mobile, a jeżeli jest niski, podjąć działania by go usprawnić.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/how-to-increase-your-e-commerce-conversion-rate-using-google-analytics/190345/

Wyszukiwarka Google już niedługo zniknie ze struktury wielu serwisów

Dokładnie pierwszego kwietnia 2017 Google zaprzestanie sprzedaży Google Site Search (GSS), czyli innymi słowy wyszukiwarki Google wewnątrz serwisu. Nie będzie to jednak całkowity koniec tej funkcjonalności, gdyż ten nastąpi dopiero rok później, czyli pierwszego kwietnia 2018 roku. Data ta pokrywa się z końcem abonamentu na GSS osób obecnie korzystających z narzędzia.  Google Site Search oferował(uje) unikalną funkcjonalność, gdyż pozwala użytkownikom wyszukać informacje o jednym podmiocie bądź oferowanych przez niego usługach, bez wyników wyszukiwania zaśmieconych reklamami czy informacji o konkurencji. O tym, jak będzie wyglądał świat po kwietniu 2018 i o tym, jaką alternatywę za GSS mają właściciele stron internetowych pisze Paul Shapiro, Director of Strategy z Catalist na Search Engine Land.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-site-search-way-now-271366

W tym tygodniu to by było na tyle – po kolejną porcję newsów zapraszamy już za tydzień

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!