Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #3

Końcówka roku to czas licznych podsumowań. Swoje pierwsze zestawienia przedstawił zarówno Bing, jak i Google. Z kolei Microsoft poszedł za ciosem i zaprezentował swój pomysł na urządzenie z asystentem głosowym. Swoje trzy grosze dołożyli także specjaliści z Search Engine Land, którzy poruszyli kontrowersyjny temat technologii AMP.

1. Czego szukał świat w 2016 roku w Google?

Google opublikował listę najczęściej wyszukiwanych fraz w roku 2016. Całość ukazuje przekrój tematów, które z różnych względów cieszyły się największą popularnością. Za największy hit bez precedensu należy uznać powrót kieszonkowych potworków wraz z premierą Pokemon Go. Tematem, który był na ustach wszystkich, były wybory prezydenckie w Ameryce, a postaciami roku – gwiazdy tego wydarzenia, czyli Donald Trump i Hillary Clinton. Polecamy zapoznać się z pełnym zestawieniem.

Link do publikacji: https://www.google.com/trends/yis/2016/GLOBAL

2. Od teraz Rich Snippets także dla grafik produktowych w Google

Dane strukturalne, przez wielu nazywane także rich snippets, doczekały się kolejnej aktualizacji. Od teraz dane wpięte w rich snippets będą wyświetlane także w wyszukiwarce obrazów Google, przede wszystkim dla grafik ukazujących konkretne produkty.  Zdjęcia mogą zatem zostać wzbogacone, m.in. o takie informacje jak, cena, opis produktu,  bądź zakres cenowy produktu w różnych sklepach.

Link do publikacji: https://www.seroundtable.com/google-product-schema-markup-image-search-23134.html

3. Microsoft wprowadza nowe urządzenie z asystentem głosowym

Tydzień temu informowaliśmy Was o dedykowanym oprogramowaniu Microsoftu HomeHub, które dzięki współpracy z Windows 10 będzie oferowało podobne możliwości jak Google Home. Po zapowiedzi software, przyszedł czas na dedykowane urządzenie, które stanie w szranki ze sprzętem od Amazona i Google. Cortana nadciąga i zawita do domów wielu użytkowników w 2017 roku. Cena urządzenia nie jest obecnie znana.

Link do publikacji: http://searchengineland.com/echo-google-here-is-cortana-265470

4. Czego szukał świat w wyszukiwarce Bing w 2016?

Analogicznie do rankingu Google, swoje zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz zaprezentowali także twórcy Binga. Co ciekawe, wyniki najpopularniejszych fraz i tematów znacznie odbiegają od konkurencji. Osobistościami roku została Lady Gaga i Justin Bieber. Najpopularniejszym sprzętem ponownie iPhone 7. Poniższy link pozwoli Wam zapoznać się z pozostałymi kategoriami.

http://www.bing.com/explore/trends2016

5. Google usprawnia zarządzanie kampaniami wideo

Cały proces stał się prostszy dzięki dedykowanym skryptom, które znacząco przyśpieszą pracę na bardziej rozbudowanych kampaniach, m.in. poprzez automatyzację pewnych zmiennych w czasie rzeczywistym. Google zachęca do testowania nowości jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

https://adwords.googleblog.com/2016/12/video-campaign-management-gets-easier.html

6. Google spowalnia działanie stron z AMP?

Czy to możliwe, że Google celowo opóźnia działanie AMP, modyfikując strukturę adresów URL kierujących do treści dostępnych w danym serwisie? Pytanie pojawiło się w wyniku badania, ukazującego zjawisko doczytywania strony AMP z pamięci podręcznej Google (cache). Sprawie przyglądają się specjaliści z Search Engine Land, jednak całość jest o tyle ciekawa, że Google pomimo próśb nie odniósł się do tego tematu w żaden sposób.

http://searchengineland.com/google-url-for-amp-265344

7. Optymalizacja wyników wyszukiwania Google Home

Era urządzeń z dedykowaną asystentką głosową na pokładzie rozkręca się na dobre. Czy specjaliści SEO mogą w jakiś sposób wpłynąć na prezentowane przez te urządzenia wyniki? Na temat optymalizacji tego urządzenia wypowiedział się Brian Ussery.

http://searchengineland.com/optimizing-google-home-search-responses-264653

Zapraszamy po kolejną porcję newsów ze światach SEM za tydzień.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!