Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #8

W tym tygodniu sporo mówiło się o zmianach jakie nadeszły bądź mogą nadejść w kontekście oferty reklamowej Google i Binga. Gigant z Mountain View stawia na zmiany pod kątem mobile co akurat nikogo nie powinno zaskakiwać, z kolei Bing skupia się na rozbudowie funkcjonalności obecnie istniejących modeli reklam.

Korzystałeś z operatora „link:” – Google radzi byś przestał

Choć w obecnych czasach zapewne żaden SEOwiec nie opiera się  na operatorze „link:” zbierając dane o backlinkach, to trzeba przyznać że jako darmowe narzędzie, powyższa komenda nadal potrafiła znaleźć swoich amatorów, np. do szybkiego wyciągnięcia najnowszych linków. Jak jednak sugeruje John Mueller, „link:” nie spełnia już swojej roli, a dane które ukazuje nie są wiarygodne. Co ciekawe, zmiany w „link:” nie odbiły się, jeszcze, na zmianach w Google Search Console. Czy i kiedy to się zmieni, nie wiadomo.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/google-recommends-no-longer-using-link-operator/183532/

Jak tworzyć viralową kampanię Content Marketingową?

Marzeniem każdego specjalisty od marketingu jest stworzenie kampanii, która będzie się niosła dzięki zaangażowaniu użytkowników i contentowi, który sami tworzą w oparciu o założenia kampanii. Jak jednak tego dokonać? Jakie wymogi musi spełnić kampania by użytkownicy uczyli z niej Viral? Czym jest zasada KISS? Na te pytania odpowiadają spece z Search Engine People.

Link do artykułu: http://www.searchenginepeople.com/blog/viral-content-checklist.html

Google wykupiło Fabric – platformę dla deweloperów aplikacji mobilnych

Ekipa odpowiedzialna za stworzenie Fabric oficjalnie poinformowała na swoim blogu że od teraz pracuje dla Google. Zespół będzie ściśle współpracował z komórką Google odpowiedzialną za narzędzie analityczne Firebase. Pozyskanie Fabric umożliwi gigantowi z Mountain View wykorzystanie stworzynych przez firmę narzędzi, takich jak: system raportujący błędy – Crashlytics, narzędzie ułatwiające zrozumienie danych analitycznych – Answers, oraz system uwierzytelniania numeru telefonu – Digits.

Link do artykułu: https://fabric.io/blog/fabric-joins-google

Aktualizacja rozszerzeń reklam w wyszukiwarce Bing umożliwia ustawienie godzin ich wyświetlania

Bing zapewnia reklamodawcom większą kontrolę nad tworzonymi przez nich kampaniami. Nowa aktualizacja umożliwia precyzyjne określanie godzin w którym ma się pojawiać reklama. Całość znajdzie zapewne zastosowanie przy promocji obniżek cenowych, rabatów ograniczonych czasowo czy happy hours. Bing informuje że nową funkcjonalność będzie można zastosować dla takich rozszerzeń reklam jak: app extension, sitelink extension, callout extension, review extension, location extension czy rozszerzenie dla danych strukturalnych.

Link do artykułu: https://advertise.bingads.microsoft.com/en-us/blog/post/january-2017/new-ad-extensions-scheduling-from-bing-ads

Reklamy lokalnego asortymentu produktów w lokalnych wynikach wyszukiwania dla urządzeń mobilnych.

Mike Blumenthal, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z Google Moja Firma i lokalnymi wynikami wyszukiwania natknął się na kolejną nowość z obozu Google. Otóż firma rozpoczęła testy reklam LIA w lokalnych wynikach wyszukiwania. Zamiast standardowych (do tej pory) wyników z propozycją miejsc, Google zamierza zaproponować użytkownikom od razu konkretne produkty, które odpowiadają ich zapytaniom i znajdują się w bliskiej okolicy ich miejsca pobytu.

Link do artykułu: http://blumenthals.com/blog/2017/01/18/google-local-shopping-ads-showing-in-pack-layout/

Lokalny wyniki wyszukiwania na mobile wzbogacone o reklamy Adwords

Jak się okazuje LIA to nie jedyne zmiany jakie testuje Google pod kątem mobile. Specjaliści z The SEM Post informują że Google testuje także reklamy w wynikach lokalnych ale odnoszące się nie do produktów, a do konkretnych miejsc. Obecne testy wskazują, że tak zwany „czteropak” zostanie podzielony na wyniki płatne i wyniki naturalne w proporcjach 1:3. Nie wiadomo czy zmiana się przyjmie, gdyż Google w żaden sposób nie odniósł się do tej nowości.

Link do publikacji: http://www.thesempost.com/google-local-4-packs-showing-1-ad-3-organic-local-listings/

To by było na tyle w tym tygodniu – już teraz zapraszam na kolejną prasówkę K2Search, w której znajdziecie porcję newsów z branży i rzeczy z nią związanych.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!