Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #9

Branża SEO mocno przeżyła ostatnią aktualizacje algorytmu Pingwin z numerem 4.0. Bardzo możliwe jednak, że aktualizacja z numerem 5.0 nie powstanie. Na deser w mijającym tygodniu Google zapowiedział nowe funkcjonalności usługi Google Maps.

Czekacie na kolejną numerowaną aktualizację algorytmu Pingwin? – możecie się jej nie doczekać!

Ostatnia duża aktualizacja algorytmu nastąpiła we wrześniu 2016 roku i jako to zwykle bywa przy tego typu wydarzeniach, wywołała burzę w środowisku SEOwców. Choć do kolejnej, potencjalnie dużej aktualizacji jeszcze daleko, bardzo możliwe że aktualizacja nie otrzyma numeru 5.0. Powodem takiego stanu rzeczy może być decyzja Google o wprowadzeniu Pingwina w tak zwany stan „real time actualization”, co sprowadzi się do tego, że znacznie trudniej będzie stwierdzić kiedy i w jakim zakresie algorytm został zaktualizowany.

Link do artykułu: http://www.thesempost.com/google-penguin-numbered-updates/

Ponad 30 milionów urządzeń z asystentem głosowym na pokładzie trafi do Amerykańskich domów do końca 2017 roku.

Według estymacji Consumer Intelligence Research Partners do końca 2016 roku, Amazon Echo/Alexa trafiła do około 8.2 miliona domów Amerykańskich rodzin. Z kolei VoceLabs twierdzi, że Google Home rozeszło się w nakładzie 400-500 tysięcy. Na rynku istnieje zatem obecnie około 9 milionów urządzeń „voice first”. Powyższe dane nie zawierają w sobie urządzeń mobilnych z asystentami głosowymi, samochód z dedykowanym oprogramowaniem czy chociażby Siri/Cortany od Microsoftu. Według przewidywań analityków, rynek urządzeń głosowych osiągnie do końca roku liczbę 30 milionów urządzeń.

Link do artykułu: http://marketingland.com/voice-assistants-204313

Google testuje nowy wygląd frazy „reklama” w wynikach wyszukiwania

Od jakiegoś czasu reklamy Adwords w wyszukiwarce Google są oznaczane frazą „reklama” – biała czcionka na zielonym tle. Nie powinno jednak nikogo dziwić, że Google cały czas stara się usprawnić każdy element mogący mieć wpływ na skuteczność kampanii Adwords. Tym razem testy tyczą się właśnie elementów graficznych – zielone tło ma zostać zastąpione białym, które jednak będzie otoczone przez ramkę w kolorze zielonym. Cel takich działań? Zapewne chodzi o zniwelowanie rozróżnienia między płatną reklamą a wynikiem organicznym wyszukiwania.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-adwords-label-green-outline-test-268008

AMP staje się coraz atrakcyjniejsze – Google wzbogacił technologię o karuzelowe rozwiązania.

Gigant z Mountain View stale usprawnia AMP, technologię umożliwiającą użytkownikowi dostęp do atrakcyjnych merytorycznie danych, szybciej i ponoć łatwiej. Nowy element AMP stanowi karuzela, która znacznie rozbuduje dostęp do informacji na ten sam, wyszukiwany temat. Rozwiązanie to będzie najczęściej stosowane w przypadku zapytań odnoszących się do newsów, np. najnowsze informacje ze świata; newsy Warszawa, świeże informacje z Rzeszowa itd.. Co ciekawe, karuzela powinna zadziałać także w momencie, gdy pytamy o konkretny temat, a w danym serwisie znajduje się o nim więcej niż jeden news, np. przygotowania Polaków do mundialu. W takim przypadku możemy mówić o Single Source Rich Card Carousel.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-amp-carousels-multiplying-267572

Aplikacja Google Maps dla systemu iOS doczekała się aktualizacji

Najnowsza wersja aplikacji została wzbogacona o funkcjonalność znaną użytkownikom Androida już od jakiegoś czasu – od teraz aplikacja będzie podawała zagęszczeni ludności w miejscu do którego zmierza użytkownik, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, będzie można przygotować się na większe bądź mniejsze korki i w zależności od własnych preferencji zdecydować się na zmianę godziny spotkania, np. ze znajomymi na inną porę. Jest to też ciekawa informacja dla sklepów, które mogą w ten sposób dostosowywać godziny emisji reklam w Google.

Link do artykułu: https://itunes.apple.com/us/app/google-maps-navigation-transit/id585027354?mt=8

Google Maps podpowie kierowcom jak trudno będzie im znaleźć miejsce parkingowe

Google zapowiedział że najnowsza wersja aplikacji Google Maps dla systemu Android zaoferuje nową funkcjonalność. Z tej ucieszą się zapewne najbardziej kierowcy, gdyż od teraz ustawiając trasę przejazdu z punktu A do punktu B, Google Maps będzie informowało użytkownika o sugerowanych trudnościach związanych ze znalezieniem miejsca parkingowego. Aplikacja będzie podawała dane sugerowane, najprawdopodobniej mierzone w podobny sposób jak podawane przez Google dane odnośnie zagęszczenie ludności w danym miejscu.

Link do artykułu: https://blog.google/products/maps/know-you-go-parking-difficulty-google-maps/

W tym tygodniu to by było na tyle, zapraszamy po kolejną porcję newsów z branży SEM już za tydzień.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!