Co nowego w branży? – Prasówka K2 Search #2

WordPress zapowiada zmiany na nadchodzący rok, Google wraz z Bingiem modyfikują obecne założenia wokół pliku z mapą serwisu, a SEO przygotowuje się na świąteczne szaleństwo zakupowe.

1. Raport pozycji fraz kluczowych – czy warto wysyłać go do klienta?

Search Engine Journal przeprowadziło badanie odnośnie formy raportów, jakie agencje wysyłają do klientów. Kluczowe znaczenie tym razem, miało ustalenie, czy w raportach znajdują się informacje o sytuacji klienta w odniesieniu do kluczowych dla jego biznesu fraz w SERPie. Większość wypowiadających się stwierdziła, że raport z pozycji jest bardzo dobrym sposobem ukazania pracy, jaką agencja wykonała na przestrzeni określanego czasu. W K2 uważamy, że nie sposób się z tym nie zgodzić.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/70-of-seo-marketers-send-keyword-ranking-reports-to-clients-data/180230/

 2. Google i Bing zwiększają maksymalną wagę sitemapy do 50MB!

Obecny tydzień przyniósł ciekawą informację z obozów wyszukiwarek. Google w porozumieniu z Bingiem zwiększył limit wagi dla map serwisu. Ze zmiany skorzystają przede wszystkim strony, które w strukturze swoich map posiadają także mapy obrazów czy adresy URL o bardzo długich strukturach. Niestety, zmiana nie dotyczy liczby adresów URL, jakie według rekomendacji obydwu firm powinny znaleźć się w pojedynczej mapie strony. Nadal wynosi ona 50 000!

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/google-bing-increase-sitemap-file-size-limit-50-mb/180017/

3. WordPress w 2017 postawi na HTTPS

Promowany od 2014 roku certyfikat SSL wprowadził w kontekście optymalizacji serwisów liczne zmiany. Aktualizacja była rekomendowana, jednak nie obowiązkowa. Z duchem czasu postanowiła jednak podążyć platforma WordPress, będąca domem dla wielu stron internetowych, jak również blogów. Platforma w 2017 postawi na zmiany protokołu, co będzie wiązało się z dostarczeniem nowych funkcji dla osób, które podjęły się zmian. Brak akceptacji nowych rozwiązań będzie wiązał się ze zmniejszeniem wsparcia ze strony platformy.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/wordpress-doubling-https-2017/180101/

4. Jak przygotować swój sklep na świąteczne szaleństwo pod kątem SEO?

Powoli opada kurz po Black Friday i Cyber Monday, a w odbiornikach telewizorów rozbrzmiewają świąteczne bloki reklamowe. Przed Wami garść porad, jak przygotować sklep e-commerce pod kątem SEO na nadchodzące święta, tak by konwersja się zgadzała a zjawisko „shopping cart abandonment” było Wam nieznane.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/avoid-shopping-cart-abandonment-with-better-seo-this-holiday-season/179670/

5. HomeHub od Microsoftu odpowiedzią na Google Home i Amazon Echo!

O tym że inni giganci rynku pracują nad dedykowanymi urządzeniami, oferującymi zbliżone możliwości do Amazon Echo, mówi się od dawna. W tym tygodniu trochę światła na całą sprawę rzucił Microsoft, który zapowiedział nowy software. Choć nie jest to dedykowany urządzenie, HomeHub posiada podobną funkcjonalność dzięki współpracy z urządzeniami z Windows 10 na pokładzie.

http://searchengineland.com/report-microsoft-responds-amazon-echo-google-home-homehub-264658

6. Google testuje funkcję „łapki w górę” i „łapki w dół” w grafie wiedzy.

Kolejna nowość zawitała do grafa wiedzy. W minionym tygodniu informowaliśmy o nowościach w postaci Videos from the Web, tym razem przyszła pora na funkcjonalność znaną użytkownikom YouTube czy Facebooka. Popularne łapki w górę i łapki w dół stanowią kolejny element, umożliwiający ocenę danego produktu z poziomu grafu wiedzy. Nowa funkcjonalność jest obecnie w fazie testów a Google nie potwierdza, jakoby miały stać się integralną częścią knowledge graph.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-confirms-testing-movie-tv-show-ratings-like-dislike-buttons-264869

7. Google przymierza się do zmian widoku panelu SERP

Widok wyników wyszukiwania zmieniał się na przestrzeni lat wielokrotnie. W tym roku zmiany dotyczyły Direct Answers, likwidacji reklam po prawej stronie wyników wyszukiwania. Wszystko wskazuje na to, że kolejne zmiany są już w drodze i mogą znacząco obniżyć widoczność wyników organicznych, zajmujących inne pozycje niż pierwsza.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-begins-rolling-new-desktop-search-user-interface-264889

W tym tygodniu to by było na tyle. Po kolejną porcję newsów ze świata SEM zapraszamy już za tydzień!

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!