Customer Match – nowa usługa Google AdWords

Oceń artykuł!

Możliwości kampanii Google Adwords nieustannie ewoluują. Google rozwija swoje produkty, poszerza ich zakres, dodaje nowe. To proces wymuszony przez zmieniające się nawyki użytkowników mających dostęp do co raz nowszych technologii. W 2015 roku obserwujemy chyba szybszy rozwój narzędzi i funkcjonalności w środowisku AdWords, niż dało się to odczuć we wcześniejszych latach. Tak jak Google stara się, aby reklama, która dociera do użytkownika trafiała możliwie najlepiej w jego potrzeby, tak nie zapomina on również o reklamodawcach tworząc nowe usługi na ich użytek.

Na początku października Google wprowadziło nowe narzędzie dające niespotykaną dotąd możliwość  promocji – Consumer Match. To usługa, która pomoże zbudować większe zaangażowanie pomiędzy marką a użytkownikami, którzy już wcześniej zaufali reklamodawcy i powierzyli mu swoje dane (np. poprzez program lojalnościowy, rejestrację w serwisie, dokonanie zakupu). Usługa ta pozwoli reklamodawcy dotrzeć do jego najbardziej wartościowych klientów.

Jak to działa?

Customer Match to funkcja kierowania przekazu reklamowego na listę klientów, których adresy email posiadamy w swojej bazie. W ramach kampanii przesyłamy listę adresów email klientów, do których chcemy dotrzeć. Jeśli dany użytkownik zaakceptował politykę prywatności Google będziemy mogli dotrzeć do niego z naszą ofertą. Kiedy użytkownik zaloguje się w wyszukiwarce Google, YouTube czy Gmailu (nie działa w sieci GDN), będziemy mogli wyświetlić mu naszą reklamę.

Przykład:

Za pomocą reklam w wyszukiwarce Google chcemy poinformować stałych klientów o nowej promocji w ramach programu lojalnościowego.

  1. Tworzymy listę z adresami naszych klientów
  2. Tworzymy kampanię Adwords „tylko sieć wyszukiwania” kierowaną na tą listę
  3. Klienci zalogowaniu na koncie Google zobaczą reklamę podczas korzystania z wyszukiwarki Google.

Warto wiedzieć, że nasza baza mailowa nie musi zawierać tylko adresów gmail.com. Jeśli tylko  użytkownik posługując się innym adresem niż gmail.com założył konto Google, jego mail również zostanie zaliczony do bazy. Google filtruje przesłaną przez nas bazę i wybiera wszystkie adresy, które pasują do tych wytycznych.

Jakie są wytyczne co do listy adresów?

– musi ona zawierać co najmniej 1000 rekordów

– przesyłany plik musi mieć format .csv i nie może przekraczacć 17MB

– okres członkostwa to max 180 dni

– jeśli nie chcemy ujawniać dokładnych adresów mailowych możemy wysłać je w formie zaszyfrowanej za pomocą algorytmu SHA256

Korzystając z Customer Match  dodatkowo mamy możliwość tworzenia listy Similar Audience, która pomoże nam pozyskać nowych klientów o podobnym profilu zainteresowania co użytkownicy z naszej listy email. Ta opcja jest jednak dostępna tylko przy kierowaniu na sieć YouTube lub na pocztę Gmail.

Dzięki narzędziu Customer Match jest nam bliżej niż kiedykolwiek do naszych najważniejszych Klientów. Możemy pogłębiać integrację z marką i budować głębsze zaangażowanie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak krok po kroku utworzyć kampanię w oparciu o listę email klientów zachęcam do odwiedzenia Google Support: https://support.google.com/adwords/answer/6276125?hl=pl

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.