Customer Match – nowe możliwości

Wraz z wprowadzeniem nowego interfejsu AdWords, Google udostępnia marketerom nowe funkcjonalności, takie jak: rozszerzenia promocji, nowe raporty czy rozszerzenie możliwości remarketingowych. Wprowadzenie do rozszerzeń promocji było już przez Nas opisywane przy okazji wpisu o Black Friday. Tym razem zajmiemy się jednak nowymi listami remarketingowymi.

Od dłuższego czasu system Google AdWords pozwala marketerom na kierowanie reklam w oparciu o adresy mailowe klientów – funkcja Customer Match. Poza listami klientów możliwe było również kierowanie w oparciu o zainteresowania przypisywane przez Google, dane demograficzne, tematy stron docelowych, wybrane miejsca docelowe i frazy. Obecnie system AdWords wprowadza nowy rodzaj list Customer Match, w których poza adresem mail, możliwe będzie dodanie także fizycznego adresu klienta (kod pocztowy) i numeru telefonu użytkownika. Nowe listy możemy wprowadzać jedynie w nowym panelu AdWords.

Konfiguracja nowej listy w panelu AdWords

Pierwszą czynnością umożliwiającą dodanie nowej listy jest przełączenie konta AdWords na nowy interfejs – tylko tam możemy wykorzystać nowe funkcje.

Jak utworzyć nowe listy – na początek musimy wybrać opcję „Zarządzanie odbiorcami” w ustawieniach konta (ikona klucza). Następnie wybieramy dodanie nowej listy „Listy klientów” na ikonie plus w niebieskim kole :

Następnie nadajemy naszej liście odpowiednią nazwę i dodajemy zgodny z wymogami Google plik CSV:

Panel AdWords - lista Customer Match

Korzyści z wykorzystania nowych list Customer Match

Nowa funkcjonalność list odbiorców pozwoli reklamodawcom na skuteczniejsze docieranie do potencjalnych klientów, dzięki połączeniu danych offline z online. Nowa funkcja umożliwia marketerom na skuteczniejsze wykorzystanie potencjału Customer Match, którą Google z roku na rok stale stara się rozwijać. Jak komentują to eksperci rynku reklamowego nowe listy to „Kolejny krok w precyzyjnym dotarciu do klientów”. Nowe rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze kierowanie reklam do konkretnego użytkownika. Najważniejszą korzyścią wynikającą z nowych list to przede wszystkim lepiej dopasowane kierowanie reklam do użytkownika, który zna dobrze produkty klienta i jest bardziej skłonny do zakupu, – co za tym idzie odpowiednie kierowanie może pomóc w obniżeniu kosztu konwersji czy podniesieniu średniej wartości zamówienia. Na bazie list Customer Match reklamodawcy będą mogli tworzyć także listy użytkowników podobnych (tzw. listy Similar Audience), które umożliwią skuteczne rozszerzanie kampanii o użytkowników o podobnych zachowaniach, co użytkownicy z Customer Match. Google w tym przypadku stara się coraz częściej wykorzystywać dane w kampaniach, aby w ten sposób pomagać zarówno klientom jak i samym użytkownikom.

Ze zmiany zadowoleni powinni być również sami użytkownicy. Dzięki precyzyjnemu sposobowi dotarcia, reklamy będą lepiej dostosowane do ich potrzeb. Zmniejszy się, zatem ilość reklam niedopasowanych do potrzeb klienta (reklamy spam). Lepiej dopasowane reklamy, to także lepszy odbiór przekazu, co za tym idzie lepszy odbiór reklam przez użytkownika w internecie.

Nie możemy doczekać się przetestowania nowych rozwiązań w kampaniach dla Naszych klientów.

Kacper Skrzypiec Nowak
SEM Specialist
Z marketingiem w wyszukiwarkach związany od ponad 3 lat. Od czerwca 2017 w K2 Search. Przez ten czas mocno rozwinąłem swoje kompetencje – realizowałem kampanie sprzedażowe, jak i wizerunkowe. Ciągle staram się rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Jedną z moich największych pasji, poza muzyką oczywiście, jest Real Madryt i Liga Hiszpańska, którą staram się oglądać regularnie. Oprócz sportu i muzyki jestem wielkim fanem twórczości Tolkiena.