Czy warto robić kampanię brandową?

Kampania brandowa mimo, że bardzo ważna, często traktowana jest po macoszemu. Reklamodawcy uważają, że skoro użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę hasła zawierające nazwę ich marki lub firmy nie ma sensu marnować na nich środków – przecież i tak trafią na link do witryny w wynikach organicznych. Czy faktycznie tak jest i nie warto inwestować w kampanię brandową?

Zalety kampanii brandowej w Adwords

Zaletą reklam AdWords jest możliwość dodania rozszerzeń do tekstów reklamowych, zwłaszcza linków do podstron. Dzięki rozszerzeniom reklama jest bardziej widoczna i przydatna dla użytkowników – może informować o lokalizacji sklepu stacjonarnego czy umożliwiać połączenie telefoniczne.

Wpływ na wybór odpowiednich linków do podstron w linkach sponsorowanych to niewątpliwa przewaga nad wynikami organicznymi – tutaj Google wybiera te linki automatycznie. Co ważne, mamy bardzo niewielki wpływ na to, jakie linki pojawią się w tych wynikach. Możemy w panelu Search Console „zasugerować” te mniej trafne, ale nie mamy gwarancji, że znikną z naturalnych wyników.
linki do podston search console

W AdWords natomiast mamy pełną kontrolę nad tym kiedy i jakie linki pokazujemy użytkownikom. Ma to spore znaczenie zwłaszcza w przypadku ograniczonych w czasie promocji czy sezonowych ofert – system reklamowy Google daje nam możliwość nieograniczonego eksperymentowania z linkami do podstron. Jeśli tylko zostaną pozytywnie zweryfikowane mamy pełną kontrolę nad tym, jakie linki będą wyświetlać się wraz z reklamami.

Jak jeszcze możemy wykorzystywać Adwords w kampanii brandowej

Dzięki reklamom mamy też możliwość eksperymentowania z przekazem dla użytkownika – możemy zmieniać, wstrzymywać, dodawać nowe reklamy lub ustawić eksperyment obejmujący ich tekst. Reklamy zaczną wyświetlać się zaraz po akceptacji przez zespół Google AdWords. Dzięki temu za każdym razem, gdy organizujemy np. wyprzedaż trwającą tydzień możemy poinformować o tym w tekście reklamy – wstrzymamy ją zaraz po tym, gdy promocja się zakończy. Jeśli natomiast zechcemy zrobić to samo w wynikach organicznych najprawdopodobniej mimo dokonania stosownych zmian na stronie (np. dodaniu informacji o promocji w tytule strony) Google nie przetworzy tej informacji tak szybko. Ryzykujemy wówczas, że informacja o promocji w wynikach organicznych pojawi się już po jej zakończeniu (jeśli w ogóle się pojawi).

Kolejnym atutem kampanii brandowej jest możliwość pokonania konkurencji w płatnych wynikach wyszukiwania. Reklamowanie się na frazy związane z działalnością konkurenta to dość częsty proceder. Cel takich zabiegów jest prosty – wyświetlanie się ponad wynikami organicznymi, by skierować przynajmniej część ruchu do siebie. Kampania brandowa to niezawodny sposób na to, by  nie dopuścić do tej sytuacji. Z racji faktu, że system AdWords bierze pod uwagę trafność reklamy i powiązanie słów kluczowych ze stroną docelową w witrynie, wygraną w aukcji mamy gwarantowaną. Jeśli konkurent zechce podjąć rękawicę i zawalczyć o wyższą pozycję w wynikach, będzie musiał znacznie zwiększyć swoje stawki, nawet pomimo to nie ma gwarancji na wygranie tego starcia.

Dodatkowy argument za prowadzeniem kampanii brandowej w Adwords

Nawet jeśli po dokładnym sprawdzeniu okaże się, że żadna z reklam konkurencyjnych firm nie pojawia się na zapytania związane z naszym biznesem, nie oznacza to, że nie warto brać pod uwagę emisji kampanii brandowej.

Na kampanii tego typu szczególnie skorzystają reklamodawcy prowadzący firmy, których nazwy zawierają popularną frazę, wskazującą na rodzaj dostarczanego towaru/usługi. Posłużmy się fikcyjnym przykładem sklepu internetowego z akcesoriami fryzjerskimi „Wszystko dla włosów”, konkurującego z równie fikcyjnymi „Strefą włosów” i „Krainą włosów”. Użytkownicy wpisujący „wszystko dla włosów” mogą zobaczyć reklamy konkurencji, wyświetlające się na słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym lub do wyrażenia. Warto zabezpieczyć się przed tą ewentualnością i nie tracić ruchu w taki sposób.

O skuteczności kampanii brandowej można przekonać się na własne oczy, zerkając do raportu płatnych i bezpłatnych wyników wyszukiwania. Dostęp do tych danych zyskamy po połączeniu kont AdWords i Search Console, pełny raport znajdziemy w zakładce „Wymiary”.

Powyższe dane to raport płatnych/bezpłatnych wyników wyszukiwania w kampanii brandowej dla jednego z naszych klientów (wyniki z 24h). W wierszu „Pokaż tylko reklamy” znajdziemy informację, że w 2 przypadkach na 520 na frazę brandową pojawiła się jedynie reklama AdWords, bez wyniku organicznego. Nie jest to zjawisko częste, niemniej jednak w skali miesiąca czy roku jest ich znacznie więcej. Inwestując w kampanię linków sponsorowanych zapewniamy sobie obecność w wyszukiwarce również w takich przypadkach.

Agnieszka Wojdalowicz
W K2 Search pracuję od 2016 roku, a specjalistą SEM jestem od 3 lat – głównie dlatego, że lubię pracę z danymi. Jestem certyfikowanym specjalistą AdWords, swoje kompetencje rozwijam głównie w kierunku kampanii typu PLA. W wolnym czasie trenuję Krav Magę. Jestem fanką Pratchetta i Gry o Tron.