Dane strukturalne – co to jest i dlaczego są takie ważne?

Obecnie, aby zachęcić użytkownika do przejścia na naszą stronę nie wystarczy zająć miejsca na szczycie wyników wyszukiwania lecz przyciągnąć wzrok użytkownika oraz w pierwszym kontakcie odpowiedzieć na podstawowe pytania użytkownika. Dlatego niektóre wyniki wyszukiwania są wzbogacone o cenę produktu, ocenę użytkownika lub dostępność danego produktu – wszystko jest zasługą odpowiednio wdrożonych znaczników danych strukturalnych.

Dane strukturalne – co to jest?

Znaczniki danych strukturalnych, czyli schema odpowiadają za wyświetlanie dodatkowych informacji w wynikach wyszukiwania.

Schema to znaczniki, najczęściej występujące w kodzie HTML, które odpowiadają za ocenę produktu i dodatkowe wiersze wyszukiwania oraz dodatkowo kategoryzują i opisują informacje dla robotów indeksujących Google. Sprawiają one, że roboty indeksujące lepiej odczytują kod strony, tym samym lepiej go wyświetlając.

W kodzie strony internetowej nie wystarczy zaimplementować tak dużo znaczników schema jak to tylko możliwe. Wszystkie typy danych strukturalnych powinny być ściśle dopasowane do zawartości strony internetowej. Używanie znacznika dotyczącego zdjęć będzie pomocne w przypadku przepisu kulinarnego natomiast, jeżeli użyjemy go bez konkretnego uzasadnienia Google może zablokować wyświetlanie innych – prawidłowo użytych – danych strukturalnych w wynikach wyszukiwania. Dlatego w kodzie HTML strony internetowej należy umieszczać tylko prawdziwe i sprawdzone informacje i odnoszące się jedynie do rzeczy widocznych w danej zakładce.

Znaczników danych strukturalnych jest bardzo dużo, co obrazuje poniższy wykres.  

Źródło: http://bl.ocks.org/danbri/raw/1c121ea8bd2189cf411c/

Rodzaje danych strukturalnych

W swoim serwisie internetowym dane strukturalne możemy wdrożyć na 3 różne sposoby. Należy pamiętać, aby korzystać z dokumentacji Google.

Microdata

Format ten jest osadzany bezpośrednio w kodzie HTML strony internetowej. Niezwykle ważny jest fakt, iż format microdata musi zostać użyty w miejscu występowania, a więc osadzony w konkretnym kontenerze, w którym występuje. Możemy zdefiniować 3 elementy mikrodanych: typy, właściwości i wartości.

RDFa

Format ten jest bardzo zbliżony do microdata, największą różnicą jest fakt, iż dane mogą być oznaczone również w sekcji <head> witryny internetowej. Takie zastosowanie pozwala na większą elastyczność podczas implementacji.

JSON-LD

Najczęściej stosowany przez nas format – według naszego doświadczenia najłatwiejszy sposób na wdrożenie danych strukturalnych. Format JSON-LD do oznaczania wykorzystuje JavaScript i osadzanie odbywa się w sekcji <head> serwisu. Tworzenie i oznaczanie znaczników odbywa się w sposób wygodny i elastyczny.

Jak sprawdzić czy prawidłowo wdrożyliśmy dane strukturalne?

Poprawność wdrożenia znaczników danych strukturalnych  możemy sprawdzić używając narzędzia dostarczonego przez Google. Narzędzie pokaże nam w jaki sposób Google widzi dane strukturalne. Data Structured Testing Tool sprawdzi wszystkie wyżej wymienione formaty, a więc:

  • Mikrodane
  • RDF
  • JSON-LD

Po przejściu na stronę narzędzia mamy do wyboru sprawdzenie poprawności wdrożenia:

  • z wklejonego przez nas kodu źródłowego

  • pobranie bezpośrednio z adresu URL.

Wyniki dostajemy w następującej postaci:

Ważne! Korzystając z narzędzia należy mieć na uwadze, że przy pobieraniu danych z adresu URL otrzymamy wynik dla konkretnej zakładki. Dla każdej podstrony w serwisie należy przeprowadzić oddzielny test, w szczególności jeżeli jest to inny rodzaj zakładki, na przykład: strona z przepisami i z danymi kontaktowymi.

Najczęściej występujące znaczniki danych strukturalnych

  • BreadcrumbList ­– jest to sposób na pokazanie użytkownikowi hierarchii katalogów w serwisie. Jest to ułatwienie nawigacyjne dla użytkowników jak również ułatwia indeksację robotom indeksującym.

  • Product – najczęściej stosowany w przypadku e-commerce. Określa przedmiot jako produkt do kupienia. Jest to kategoria nadrzędna, w przypadku przypisania znacznika jako product, możemy przyporządkować do niej na przykład cenę (price), ocenę danego produktu (aggregateRating) i kolor przedmiotu (color).
  • LocalBusiness – sprawiają, że wyświetlane są dane o firmie, na przykład: dokładny adres firmy.

  • Recipe – przepisy, które pozwalają na wyświetlanie gwiazdek, zdjęć i czasu potrzebnego na przygotowaniu potrawy.

  • Review – recenzja, używane na stronach z recenzjami na przykład książek, filmów. Znajdują się tam średnia ocen oraz liczba głosów.

Dane strukturalne, a Open Graph – czym się różnią?

Jak już ustaliśmy istnieje kilka różnych formatów danych strukturalnych, jednym z nich jest Open Graph. Jest to format stworzony i wykorzystywany na Facebooku. Format ten nie koliduje z Schema.org, a więc możemy używać na tej samej stronie internetowej ich obu. Część tytułów w wynikach wyszukiwania sprawia, że użytkownicy chętniej przechodzą pod wskazany link, jednak taki tytuł nie sprawdza się w mediach społecznościowych.

I wtedy wchodzi Open Graph, cały na biało 🙂

Pozwala on dostosować opisy, które będą wyświetlane pod linkiem z grafiką na Facebooku lub w innym serwisie społecznościowym.

W swojej witrynie warto korzystać z obydwu rozwiązań, w szczególności, jeżeli jednocześnie prowadzimy profil w mediach społecznościowych.

Dane strukturalne – czy są ważne?

Obecnie przyjmuje się, że znaczniki danych strukturalnych nie mają bezpośredniego wpływu na pozycje. JEDNAK dzięki wdrożeniu danych strukturalnych wyniki wyszukiwania lepiej wyglądają i są częściej klikane przez użytkowników. Fakt zaprezentowania na przykład ceny i oceny produktu może sprawić, że mimo dalszej pozycji użytkownik kliknie jednak w nasz link.

Dzięki danym strukturalnym roboty indeksujące Google lepiej interpretują to, co znajduje się na naszej stronie internetowej. Jak dużym jest to ułatwieniem dla robotów, wskazuje chociażby komentarz Johna Muellera, jednego z pracowników Google. Jak mogliśmy usłyszeć w jednym z Google Hangout’s, nie należy wykluczać możliwości, że znaczniki danych strukturalnych i ich prawidłowe wdrożenie w serwisie mogą mieć w przyszłości pozytywny wpływ na pozycję naszego serwisu internetowego.

“Over time, I think it [structured markup] is something that might go into the rankings as well.”

John Mueller

Maciej Orpik