Facebook dla początkujących

W dzisiejszym SEO dla początkujących będzie FB dla początkujących.

Po co mi firmowy profil lub fan page?

Prawdopodobnie masz już własne konto na FB i zdajesz sobie sprawę z różnic pomiędzy prowadzeniem konta prywatnego dla rodziny i znajomych, a prowadzeniem konta prezentującego nas jako ekspertów w danej dziedzinie, które ma zdobywać nowych klientów.

Krok dalej to założyć fan page – czyli stonę Twojej firmy, produktu i usługi, bo profile są dla ludzi a firmy lansują się na page’ach.
Tematem tym zajmujemy się nie dlatego, że jesteśmy uzależnieni od Face’a, albo że mamy za dużo czasu, tylko ponieważ Facebook wpływa na ranking Google. Poza tym jeśli nasz wpis zostanie przez kogoś skomentowany, dowiedzą się o tym (i o nas) wszyscy znajomi komentatora.

Facebook

Facebook

Jak założyć fan page?

Zacznij od samouczka, który krok po kroku pokazuje zakładanie i personalizację strony, oraz  dodawanie zdjęć  czy innych materiałów.

Gdy już wiesz jak, wypełnij starannie profil, żeby nie być firmą widmo. Oczywiście bez przesady, ale logo i link do strony nie zaszkodzą. Potem wystarczy zaprosić każdego, kogo tylko znasz, znałeś czy chciałbyś znać.
W wersji dla zaawansowanych warto poedukować się z takich tematów jak dodawanie zakładek, bezpieczne ustawienia prywatności i automatyczne publikowanie np. poprzez połączenie Fan Page z blogiem. Pamiętaj, że face ma opcję centrum pomocy, gdzie możesz szukać bieżących podpowiedzi, gdyby jakieś techniczne zasady korzystania z FB się zmieniały (co ma bardzo często miejsce).

Techniczne używanie Facebooka nie jest trudne.

Problem polega na czymś innym. Na tym samym co przy  wszystkich narzędziach  – to jak  dodawać materiały jest równie ważne, jak to jakie materiały dodawać i dużo mniej ważne od ogólnej strategii i uniwersalnego know-how.

Podstawowe pytania z kategorii „Jak?”:

  • Jak dotrzeć do twojej grupy docelowej – odbiorców usługi czy produktu i jednocześnie nie spamować i nie zaśmiecać przestrzeni.
  • Jak się promować? Jak zwiększyć ruch na profilu/page’u? Jak zachęcić do komentowania naszych postów? Jak zwiększyć popularność wpisów, by nie utonęły w morzu innych.
  • Jak pozyskać więcej fanów? Jak zachęcać Internautów spoza FB do odwiedzenia profilu?
  • Jak nakłonić czytelników, aby klikali „Lubię to”?
  • Jak zwiększyć konwersję z ruchu z FB?
  • Najważniejszym pytaniem na które każdy chciałby znać odpowiedź  jest chyba: Jak nie tracić czasu na Facebooku, czyli w propagowanej przez K2Search wersji pozytywnej: Jak efektywnie wykorzystać czas spędzony na FB?

Podstawowe pytania o strategię:

  • Jak oddzielić prywatne działania na FB od zawodowych?
  • Jak budować wizerunek marki / produktu/ siebie jako eksperta?
  • Jakie są zasady nawiązywania i podtrzymywania relacji marketingowych w mojej branży?
  • Czy prowadzić działania w oparciu o „organiczne” narzędzia typu profil czy fan page czt zdecydować się na Facebook Ads, które są odpowiednikiem płatnych linków AdWords?

Jak żyć?

Nie ma jakiejś uniwersalnej odpowiedzi na żadne z tych pytań.

Jak pokazał Dan Zarella w „Science of Facebook Marketing” nasze posty na FB i pomysły nie są wcale replikowane pi nie zdobywają linków, dlatego że są dobre i prawdziwe, czego najlepszym przykładem są mity miejskie.

Prezentację tę polecam też ze względu na ciekawostki typu, że kobiety mają średnio więcej postów i informacji profilowych niż mężczyżni, że ruch na FB rośnie w weekendy, albo jakie typy stron i słowa są najchętniej i najrzadziej „lubiane” przez Internautów.

Jak się domyślasz, o ile nie prowadzisz strony popularnego filmu, celebryty czy książki znajdziesz się w TOP 10, ale tych najmniej popularnych stron.
Pozostaje nie zrażać się i wzorować na najlepszych, przykłady w  tym zestawieniu wg searchenginepeople.com.

Na szczęście możesz też wykorzystać wszystko to, co już wiesz o życiu, marketingu, ludziach i SEO. Gdy umieszczasz link na swoim page’u jego tytuł, jest  to przecież stary dobry tag title (i powinien zawierać słowa kluczowe, których potencjał wcześniej zbadaliśmy), zdjęcie może być dodatkowym źródłem klików, a opis to przecież meta decription, które też już wiesz jak zoptymalizować.
Powodzenia i zapraszam na page’a K2 Search!

Redaktor