Festiwal SEO 2015 – 3 Edycja

29 maja odbyła się kolejna już trzecia edycja Festiwalu SEO. Jak zawsze głównym organizatorem wydarzenia był Artur Strzelecki, który czuwał nad oprawą wystąpień zaproszonych również przez niego wyjątkowych gości. Każda edycja festiwalu to coraz to większe grono słuchaczy. W tej edycji wzięło udział 400 osób z czego zdecydowaną większość stanowili przedstawiciele branży SEO, jak i pokrewnych jej dziedzin marketingu internetowego.

Jak co roku mieliśmy przyjemność wysłuchania 10 prezentacji, które w różny sposób oddawały potrzeby branży, jak i samych Klientów. Dzięki temu, że wiele informacji głoszonych przez prelegentów było przyjaznych dla samych Klientów firm SEO i agencji reklamowych, wydarzenie to cieszy się bardzo dobrą opinią również wśród osób nie związanych bezpośrednio z SEO.

Wystąpienia odbywały się w charakterze krótkich prelekcji trwających po ok. 20 minut. Informacji było tak wiele, że prelegenci udostępnili swoje prezentacje, aby już na spokojnie móc zapoznać się z omawianym materiałem.

Na początku powitaliśmy Łukasza Ciechanka, który odniósł się do korelacji między działaniami SEO, a Content Marketingiem. Swoją wypowiedź poparł statystykami, przez co prezentowane treści nie były jedynie teoretycznymi rozważaniami.

Jako drugi wystąpił Michał Wrotkowski, który idąc za obecnymi trendami opowiedział nam o znanym już nam „roku mobile” w SEO. Prezentacja Michała  odnosiła się do tego, jak duży jest obecnie rynek mobilny oraz jakie zmiany można zaobserwować po wprowadzeniu zmian w algorytmie 21 kwietnia br.

Kolejno swoją prelekcję wygłosił Maciej Woźniak, który przedstawił 11 pomysłów na zdobycie naturalnych linków. Wszystko zostało wyjaśnione w prezentacji, która jak inne została udostępniona na stronie http://www.silesiasem.pl/festiwal-seo-2015-katowice.

Sebastian Jakubiec podzielił się z nami najczęstszymi problemami, które spotykamy w relacjach z Klientami. W swojej wypowiedzi poruszył również kwestie problemu w różnicowaniu usług SEO/SEM.

Następnie pojawił się Dixon Jones, jeden z gości specjalnych, który zaprezentował możliwości MajesticSEO ze szczególnym wyróżnieniem wskaźnika Trust Flow.

Tomasz Stopka starał się zachęcić nas do rozszerzenia horyzontów i  zwrócenia uwagi na inne wyszukiwarki niż Google. Jego prezentacja opierała się o wyszukiwarkę Bing, której użytkowników pokrótce scharakteryzował.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja Grzegorza Strzelca, który w prosty sposób opowiedział o problematycznym temacie dynamicznego ładowania treści na stronach internetowych.

O UX opowiedział Paweł Gontarek, który w związku ze swoimi studiami jest bardzo na bieżąco w tym temacie. Zaprezentował jak zmieniając niektóre elementy witryny, można wpłynąć na jej CTRy i wyróżnić się spośród konkurencji.

Mateusz Michalik w swojej prezentacji polecał wykupienie domeny dla każdego kraju, w którym działa nasza firma. Przedstawił  również zastosowanie hreflang z bardzo dobrym efektem.

Łukasz Żelezny zamknął cykl 10 prezentacji na festiwalu. Skupił się na Social Media i przedstawił zalety i wady poszczególnych portali społecznościwych.  Pokazał nam typy najpopularniejszych użytkowników SM i scharakteryzował je.

Część oficjalną wydarzenia kończył panel dyskusyjny z Kasparem Szymańskim, który przez pół godziny odpowiadał na pytania uczestników odnośnie kar, jakie są stosowane przez Google na strony internetowe naruszające ich wytyczne. Wszystkie prelekcje zachowały wysoki poziom. Na wyróżnienie zasłużył Grzegorz Strzelc i jego wystąpienie odnośnie  tworzenia dynamicznych stron pod kątem SEO.

Dla zacieśnienia relacji między Uczestnikami Festiwalu po wystąpieniach udaliśmy się w zdecydowanej większości do klubu, gdzie wymiana informacji i doświadczeń w zakresie SEO trwała do rana.

To coroczne wydarzenie powinien w swoim kalendarzu zapisać przede wszystkim każdy SEOwiec. Myślę jednak, że przekazywane informacje będą przydatne dla wszystkich przedstawicieli branży marketingowej, jak i Klientów którzy chcą być świadomi usług z których korzystają.

Serdecznie podziękowania dla Artura Strzeleckiego za organizację Festiwalu oraz dla Mateusza Deli, który zadbał o tą mniej oficjalną część wydarzenia. 3 edycja za nami, kolejna miejmy nadzieję za rok!

Redaktor