Google+ a optymalizacja, czyli SEO+. Część 1

Dzisiaj w SEO dla początkujących będzie o SEO+, czyli o wykorzystaniu Google+ dla pozycjonowania naszej witryny i wykorzystania tego, co już wiemy o SEO dla zoptymalizowania naszej strony w Google+.

Google+?

google+
Tak, nie dość, że maltretowałam was Facebookiem dla początkujących to jeszcze dołożę wynalazek Googla. Jeśli Googlowi uda się wyeliminować konkurencje to nie będziecie stratni 😉

Tak, wiem, że na razie konta na Google+ ma może z 5% populacji w Polsce, a pozostała cześć słabo rozróżnia przycisk +1, którym może polubić stronę od profilu i całego serwisu społecznościowego Google+, ale:

1.    Sygnały z serwisów spełecznościowych stają się coraz ważniejszym elementem algorytmu Google, im większa aktywność twoja i twoich fanów, tym wyższe będą pozycje w Google.pl. Google+ da Ci możliwość połączenia wysiłków SEOwych i społecznościowych

2.    Zalogowani użytkownicy już teraz w wynikach wyszukiwania widzą wyżej elementy polubione (+1) przez ich znajomych. Poza tym taka rekomendacja zwiększa wiarygodność i prawdopodobieństwo kliknięcia w dany link.

3.    Dobrze jest zacząć tę przygodę wcześniej, bo to początek rosnącego trendu. Google sam siebie na pewno nie skrzywdzi w rankingu. Ma też narzędzia promocji i zdobywania nowych użytkowników do swojego nowego projektu.

4.    Konkurencja nie śpi. Duże firmy mają już swoje strony. Lepiej nie czekać aż szef nas zapyta, dlaczego nasi wrogowie mają już profil a my nie.

5.    Jeśli masz małą firmę strona w Google+ może pełnić funkcje witryny, co zaoszczędzi Ci kosztów i będzie prostsze w obsłudze.

6.    Siedzenie w necie jest bardzo przyjemne a moderowanie firmowego profilu to doskonała okazja, by pooddawać się tej przyjemności w pracy

Jak zacząć z Google+?

Przyda ci się to, co już wiesz o innych społecznościówkach (np. z miliona roboczogodzin, które już masz na Facebooku) oraz to, co już wiesz o SEO z kursu SEO dla początkujących;).

Zaczynasz od tego, że zakładasz swój profil. Nawet, jeśli chciałbyś mieć tylko stronę firmową, to żeby ją założyć musisz mieć najpierw profil. Jeśli jesteś jednoosobową firmą – ekspertem w jakiejś dziedzinie, którego nazwisko to rozpoznawalna marka to może wystarczyć ci sam profil bez strony. Nie narzekaj, że nie możesz mieć strony bez profilu, bo będąć tylko stroną nie mógłbyś grać w gry. Są priorytety.

A potem?

Decydujesz, że masz mało czasu na zajmowanie się tym bałaganem.

1.    Wrzucasz tam to samo, co na Facebooku i masz fajrant. Nie tracisz czasu na wymyślanie koła na nowo, tylko czekasz aż pojawią się jakieś statystyki i best practices opracowane przez tych, którzy mają tego czasu więcej.

Albo: decydujesz, że masz czas i:

2.    Tworzysz dodatkowe strony dla każdego produktu i lokalizacji osobno.

3.    Wymyślasz konkurs czy jakieś inne działania, żeby zdobyć więcej fanów (np. namawiając ludzi odwiedzających twoją witrynę/zapisanych na newsletter by cię polubiło)

4.    Jak już masz jakiś „fanów” dzielisz ich na grupy, tak żeby każdemu kręgowi móc przesyłać spersonalizowane oferty specjalne.

5.    Zaczynasz tworzyć treści, bo zainteresować osoby z twoich kręgów tym, co się u ciebie dzieje.

6.    Śledzisz jak rozchodzą się w sieci informacje na twój temat, kto je umieszczał i komentował za pomocą Google+ Ripples .

7.    Nie zaniedbujesz +1, dodając ikonkę Google+, żeby użytkownicy mogli cię polubić bezpośrednio odwiedzając witrynę, odwiedzając stronę firmy w społecznościówce lub widząc ją w wynikach wyszukiwania czy jako reklamę AdWords.

8.    Optymalizujesz stronę:

SEO w Google+ – o czym pamiętać?

1.    Meta. Ważne są pola, gdzie wpisujesz tytuł strony (kilka słów np. nazwa firmy) i informacje o sobie (tutaj masz już szersze pole do popisu). Nie zapomnij tu o nazwie firmy i najważniejszych słowach kluczowych. Zamiast zdjęcia profilowego najlepiej dodać logo. Wypełnij wszystkie dostępne pola tak dokładnie i ciekawie jak dasz radę, korzystając z tekstu, zdjęć i wideo. Nie zapomnij o kontakcie do siebie, żeby Klienci wiedzieli, gdzie się mieścisz i jak cię można namierzyć w ich okolicy.

2.    Linki. Bardzo ważne jest umieszczenie w profilu linku do twojej witryny (z odpowiednim anchorem). Nie tylko zachęcisz kogoś do odwiedzin, ale też zdobywasz link prosto z Google.

3.    Foty i wideo. Optymalizacja zdjęć poprzez ich opis, a wideo poprzez krótką transkrypcje, o czym jest filmik.

Polecam drugą część tego wpisu.

Redaktor