Google Consumer Surveys – Ankiety z Google

Google Consumer Surveys – Ankiety z Google

­­­Od niedawna Google udostępnił nowe narzędzie badawcze – Google Consumer Surveys. Jak sama nazwa wskazuje GCS służy do przeprowadzania krótkich ankiet w Internecie. Ankiety przeprowadzane są na stronach partnerów Google którzy udostępniają płatne treści. Zamiast płacić za dostęp, użytkownik może wypełnić krótką ankietę. Na ten moment możemy targetować ankiety na płeć, przedział wiekowy i region geograficzny.

W samym interfejsie Google Consumer Surveys mamy dostępnych wiele gotowych szablonów ankiet. Bardzo łatwo jest jednak stworzyć własne. Nie musimy się ograniczać do formularzy tekstowych. Przykładowe pytania:

Wielokrotnego wyboru:

Wybór grafiki:

Porównanie grafik:

Otwarte:

Otwarte z grafiką:

Ocena:

Niewątpliwą zaletą GCS jest szybkość. Proste badanie możemy uruchomić dosłownie w ciągu kilkunastu minut. Wyniki są agregowane w czasie rzeczywistym.  Dzięki temu odpowiedzi na zadane pytania możemy uzyskać w ciągu 24h. Cena ankiet jest przystępna i wynosi 0,10$ za odpowiedź. Jeśli przed naszym pytaniem ma się pojawić pytanie warunkowe. Np. „Czy używasz tabletu?”, cena za odpowiedź wzrasta do 0,50$.

GCS na ten moment jest dostępny tylko na terenie USA, UK i Kanady. Google zapowiada jednak systematyczne rozszerzanie usługi na kolejne rynki. Narzędzie może być ciekawy uzupełnieniem dotychczasowych metod badań rynkowych. Szczególnie tam gdzie wcześniej barierą była cena i szybkość.

Zalety Google Consumer Surveys są jednocześnie jego wadami. Prostota ogranicza zakres badań do raczej tych mniej skomplikowanych. Przy dużej ilości pytań cena również przestaje być tak atrakcyjna.

Pomimo tego czekamy z niecierpliwością na start GCS w Polsce i rozwój możliwości. Wprowadzenie chociaż części możliwości targetowania dostępnych w innych usługach Google. Wyobrażacie sobie połączenie GCS i remarketingu?

Redaktor

3 komentarzy do artykułu: “Google Consumer Surveys – Ankiety z Google

 1. screen’y wyglądają ciekawie ale cena trochę powala – może jest to ciekawa oferta gdy ktoś ma 100 osób do ankietowania ale przy np 10k robi się już konkretna suma – zwłaszcza przy droższej opcji
  kto jest potencjalnym klientem na tego typu usługi ?
  są przecież tańsze rozwiązania – włącznie z całą masą darmowych rozwiązań 🙂

 2. Faktycznie przy większych badaniach GCS przestaje być atrakcyjny cenowo. Nie był jednak projektowany w tym kierunku. Jeśli masz jedno, może kilka pytań to koszty pozostają na przyzwoitym poziomie.
  Są darmowe rozwiązania, ale tu płacisz za dostęp do targetu, nie za samo narzędzie.
  Z ciekawości. Możesz napisać jakie miałeś na myśli?

 3. Rozwiązanie w zakresie badań marketingowych zaproponowana przez Google jest bardzo interesująca głównie ze względu na szybkość przeprowadzenia takiego badania. Niestety ma swoje ograniczenia głównie związane z dokładniejszym targetowaniem ankiet do grup docelowych np. w oparciu o dokładniejsze cechy psychograficzne czy behawioralne. Znając jednak panów z Google na pewno wymyślą jak można rozwiązać ten problem ;-).

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.