Google udostępnił kreator stron internetowych w panelu Google Moja Firma

Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki w Polsce oddali w ręce użytkowników nowe narzędzie do promocji firm lokalnych. Od teraz – w zaledwie kilki minut, każdy będzie mógł stworzyć stronę internetową promującą jego firmę. Sprawdźmy jak to zrobić!

Pragniesz promować swoją firmę w lokalnych wynikach wyszukiwania, jednak uważasz że sama wizytówka w Google Maps to za mało by polepszyć świadomość marki w oczach użytkowników? Potrzebujesz strony internetowej na której promowałbyś swoje usługi bądź oferowane produkty, lecz nie wiesz jak zabrać się za jej stworzenie? Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że podstawienie serwisu od podstaw wymaga sporo czasu i pieniędzy.

Według danych, które przedstawiła Marissa, Community Manager z zespołu Google Moja Firma – około 60% (wszystkich) lokalnych firm nie posiada strony internetowej. Mówimy tutaj o milionach firm na całym świecie. Z myślą o takich firmach, Google stworzył nowe narzędzie dostępne z panelu Google Moja Firma. Narzędzie do tworzenia stron WWW.

google-strona-internetowa

Strona internetowa – nowe narzędzie dedykowane firmom lokalnym

Nowa funkcjonalność Google Moja Firma pozwala stworzyć serwis (składający się z jednej podstrony) w zaledwie kilka minut. Już tutaj warto zaznaczyć, że proces tworzenia strony internetowej jest bardzo intuicyjny i relatywnie prosty – większość danych do serwisu, Google pobiera automatycznie z treści zawartych w wizytówce Google Moja Firma. Co więcej, przy każdorazowym modyfikowaniu wizytówki – dane na stronie zaktualizują się z automatu. Jest to niezwykle wygodna funkcjonalność, która pozwoli uniknąć sytuacji w której dane na stronie i dane w Google różnią się od siebie. Sytuacji z którą spotkał się na pewno nie raz, każdy kto zabrał się za porządkowanie struktury swojej firmy w mapach Google.

różne formaty strony www

Szereg możliwości jakie oferuje kreator stron internetowych

Wiemy już do czego służy nowe narzędzie oferowane w ramach Google Moja Firma, warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników z nim związanych:

  • narzędzie jest w 100% darmowe (podobnie jak cała usługa GMF);
  • stworzona strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym (co wydaje się kluczowe biorąc pod uwagę że jest skierowana do lokalnych biznesów, o których użytkownicy potrzebują informacji ad hoc – niezależnie od tego gdzie się znajdują);
  • dane opublikowane na swojej stronie internetowej można zmieniać dowolną ilość razy (na desktopie poprzez logowanie do konto Google Moja Firma, na urządzeniach mobilnych dzięki dedykowanej aplikacji Google Moja Firma);
  • w serwisie można zamieszczać reklamy (chodzi o reklamy np. w postaci banerów)
  • strona może posiadać indywidualną nazwę domeny (funkcja ta jest jednak dodatkowo płatna)

Standardowo Google udostępnił dla zainteresowanych domenę: business.site, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by tak jak pisałem, wykupić sobie dedykowaną domenę. Niestety ta funkcja jest obecnie niedostępna w Polsce

Poniżej mała zajawka skali całego przedsięwzięcia jakie rozpoczął Google – od momentu wprowadzenia „Stron Internetowych” w życie powstało około 156 tysięcy (sic!) stron internetowych w domenie business.site. Jest to wynik, który daje do myślenia.

business-site

Kto może skorzystać z narzędzia do tworzenia stron www?

Wspominałem już że narzędzie „strona internetowa” jest dedykowane głownie właścicielom firm lokalnych bądź osobom zarządzającym wizytówkami firm w ich imieniu. Tak naprawdę nie ma jednak żadnych ograniczeń co do grup mogących korzystać z narzędzia. Google zależy na aktywizacji firm lokalnych – z jednej strony poprzez pomoc w rozwoju ich biznesów, z drugiej strony poprzez budowanie zdrowej konkurencji. Tyle w kontekście plusów dla użytkownika. Warto jednak pamiętać, że istnieje także druga strona medalu. Google pozyskuje dane o firmach, ich produktach i celach biznesowych. Dzięki zaangażowaniu w tworzeniu wizytówek (a teraz także stron internetowych) posiada partnera, który chętnie aktualizuje Mapy Google. Co jednak najważniejsze, Google chce zmobilizować rzeszę użytkowników do skorzystania z Google Adwords. Możemy się jedynie domyślać jak duże przychody dla giganta z Mountain View może przynieść 60% firm lokalnych świata, już jednak 5% całości wiąże się zapewne ze znacznymi sumami pieniędzy. Oczywiście samo stworzenie strony w Google Moja Firma nie oznacza jeszcze że ktoś zacznie korzystać z płatnych sposobów reklamowania się w Google. Jeśli jednak poprzez stworzenie darmowej strony lokalnej firmy, właściciel zainteresuje się w dalszej perspektywie promocja swojej firmy – Google widzi sens by narzędzie do stworzenia takiej strony mu udostępnić.

grafika -12

Funkcja „Strony Internetowe” wydaje się być skierowana przede wszystkim do osób, które stawiają pierwsze kroki w procesie digitalizacji swojego biznesu. Jest to zatem atrakcyjne narzędzie dla firm, które nie potrzebują stron charakteryzujących się niestandardowym CMSem, bardzo przemyślanym UXem czy masą graficznych wodotrysków. Ma być prosto i funkcjonalnie. To zatem ciekawa propozycja dla lokalnych zakładów fryzjerskich, zakładów krawieckich, zegarmistrzów, szewców i innych – mocno wyspecjalizowanych profesji. Zwłaszcza, jeżeli wciąć pod uwagę fakt że na te trzy zawody wraca ostatnio moda a znaleźć dobrego „majstra” wcale nie jest łatwo.

Jak stworzyć stronę www firm lokalnych przy pomocy Google Moja Firma?

W celu stworzenia strony internetowej za pomocą kreatora Stron Internetowych, najpierw należy stworzyć wizytówkę swojej firmy. Proces ten jest niezwykle prosty i trwa zaledwie kilka minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, by projekt swojej strony stworzyć jeszcze przed zweryfikowaniem wizytówki przez zespół Google Moja Firma (np. przez wysłanie pocztówki). Gdy już będziemy w posiadaniu wizytówki swojej firmy, należy na stronie business.google.com wybrać widok kart, a następnie wejść w panel zarządzania lokalizacją.

panel-google-moja-firma

Na kolejnej podstronie skupiamy swoją uwagę na panelu po lewej stronie ekranu. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do kreatora stron internetowych (oraz kreatora Google Posts – kolejnej nowości od Google, o której pisaliśmy tydzień temu).

wizytówka-google-moja-firma

Kreator zasugeruje stworzenie strony na podstawie danych zawartych w wizytówce. Po wybraniu opcji „Rozpocznij” nastąpi automatyczny proces pobierania danych i ich implementacja do wyjściowego szablonu projektu.

Po zsynchronizowaniu wszystkich dostępnych danych, otrzymamy dostęp do panelu edycji stron internetowych, w którym twórcy zawarli kilka opcji edycji wybranych elementów strony. Poniżej ich krótkie omówienie:

  • Motyw – w tym elemencie modyfikujemy czcionkę, która wpłynie na wizualny charakter zamieszczonych treści
  • Edytuj – służy do edycji treści zamieszczonych na stronie. Obecna wersja panelu pozwala na zamieszczenie: nagłówka (odpowiednik tytułu), opisu, nagłówek podsumowania i tekst główny podsumowania. Ostatnie dwa służą do przedstawienia charakteru firmy, oferowanych produktów i usług.
  • Zdjęcia – czym byłaby strona internetowa bez dedykowanych kreacji graficznych. Google pozwolił użytkownikom na wgrywania swoich grafik, jednak tutaj należy zaznaczyć, że jest to dokładnie to samo narzędzie do wgrywania zdjęć, które Google oferuje bezpośrednio w panelu Google Moja Firma i co za tym idzie, jest to narzędzie mocno ograniczone.
  • Ustawienia – w tej zakładce wybieramy język serwisu oraz nazwę domeny. Tak jak wspominałem wcześniej, może być to domena business.site bądź własna, odpowiednio wcześniej wykupiona.

adres wizytówki GMF

Po wypełnieniu strony wszystkimi potrzebnymi informacjami, należy ją jeszcze opublikować. W zależności od własnych preferencji możemy powiązać adres nowego serwisu z danymi dostępnymi w wyszukiwarce i wizytówkami dostępnymi w Google Moja Firma. Nasza strona jest już praktycznie gotowa. opublikowana-strona-internetowa

Jak kreator strony internetowych wypada pod kątem SEO i czy warto z niego korzystać?

Narzędzie oferowane przez Google niewątpliwie posiada szereg plusów, jednak nie jest to narzędzie bez wad. Zdecydowaną zaletą kreatora stron jest prostota jego użytkowania, możliwość postawienia firmowej strony w zaledwie kilka minut, synchronizacja danych z Google Maps czy kontem Google Moja Firma. Dodatkowo warto pamiętać o możliwościach podstawowej edycji strony (obraz, treści, dane kontaktowe) oraz o tym że stworzona strona jest responsywna – nie musimy się zatem obawiać o to, że coś będzie na niej wyglądało inaczej niż zakładaliśmy na urządzeniach mobilnych. Dla wielu osób plusem okaże się także darmowy hosting.

Należy jednak pamiętać, że kreator stron internetowych to narzędzie o bardzo ograniczonych możliwościach. Obecnie strona którą stworzymy składa się z zaledwie jednej podstrony – nie ma zatem mowy by stawiać dzięki niemu strony z szerszym asortymentem usług i produktów. Użytkownik nie ma także możliwości ustawiania za pomocą oferowanego panelu page title, meta description czy altów. Elementów, które są przecież podstawą podstaw optymalizacji strony pod katem SEO.

Choć nasze testy, postawionych na domenie business.site stron www, pokazują że tego typu strony są całkiem nieźle zoptymalizowane pod kątem prędkości ładowania (to w końcu tylko jedna podstrona), to widzimy że treści zaciągane do Page Title i Meta Description są całkowicie przypadkowe.  Nie raz prowadzi do powstania konstrukcji, które spokojnie można określić jako „potworki Frankensteina”. Dodatkowo należy pamiętać, że tak postawionej strony nie powiążemy ze swoimi profilami w social media, nie zaimplementujemy na niej dodatkowych butonów z Call to Action i nie podepniemy pod nią żadnych narzędzi analitycznych.

wyniki-analizy-site-www

Podsumowanie

Pytanie zasadnicze – korzystać czy nie korzystać? Cóż, to zależy. Jeżeli nie mamy budżetu na postawienie strony internetowej z prawdziwego zdarzenia, zależy nam jednak na tym by użytkownik/potencjalny klient mógł znaleźć naszą firmę w Google – stworzenie strony www za pomocą kreatora może okazać się dobrym pomysłem. Google zapewne ma pomysł na to jak dalej rozwijać narzędzie i z czasem udostępni użytkownikom nowe opcje zarządzania swoją stroną. Obecnie opcji jest niewiele, ale podstawowy pakiet spełnia swoje zadanie. Jest to zatem dobre narzędzie na start. Wszyscy, którzy oczekują czegoś więcej powinni poszukać innych, niedrogich rozwiązań dostępnych na rynku.

 

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!