Google wprowadza Mobile-first index. Jak przygotować się na zmiany algorytmu?

Od kilku lat w branży mówi się o tzw. „roku mobile”. Choć trudno jednoznacznie w ten sposób określić rok 2016, z całą pewnością można powiedzieć, że w trakcie jego trwania Google wprowadził bądź zapowiedział zmiany, które mają istotny wpływ na wyniki wyszukiwania. Kulminacją tego wszystkiego była zapowiedź Mobile-first index.

Większość z nas używa wyszukiwarki Google na urządzeniach mobilnych. Jednak do tej pory wyniki mobilne były efektem oceny jakości dokumentów przygotowanych dla wersji desktopowych.

Obecna sytuacja może  powodować problemy w momencie, gdy wersja dla urządzeń mobilnych zawiera mniej treści niż wersja desktopowa, ponieważ algorytmy nie oceniają treści właściwej dla danego urządzenia. Aktualnie Google najpierw ocenia wersję desktopową serwisu. Jednak z czasem będzie oceniać w pierwszej kolejności  treść, linki oraz dane strukturalne z wersji mobilnej.

Aby wyniki wyszukiwania były bardziej użyteczne, Google rozpoczął eksperymenty mające na celu wdrożenie indeksu promującego strony dostosowane do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że serwisy posiadające wersję mobilną dostaną dodatkowy bonus od Google. Jeżeli serwis jest responsywny lub content prezentowany jest w sposób dynamiczny, Google będzie go indeksował z użyciem robotów mobilnych.

Mobile-first indexing: wskazówki od Google

Jest to istotna zmiana w sposobie indeksowania serwisów i Google traktuje ją bardzo poważnie. W ciągu najbliższych miesięcy będzie ostrożnie eksperymentować z udoskonalaniem algorytmu i stopniowo wdrażać zmiany na większą skalę. Pomimo że to dopiero początek prac nad indeksem Mobile-first, zespół Google przygotował kilka wskazówek, które pomogą webmasterom w odpowiednim przygotowaniu serwisów do nadchodzących zmian.

 • Jeżeli Twój serwis jest responsywny lub serwowany dynamicznie, a podstawowa treść oraz wygląd strony są identyczne zarówno dla wersji mobilnej, jak i desktopowej – nie musisz nic zmieniać.
 • Jeżeli jednak wersja mobilna różni się od desktopowej pod względem treści i wyglądu powinieneś wprowadzić kilka zmian:
  • upewnij się że dane strukturalne są poprawnie wdrożone dla obu wersji;
  • weryfikuj poprawność wyświetlanych treści dla obu wersji serwisu za pomocą narzędzia do testowania danych strukturalnych i porównaj wyniki testu;
  • gdy wdrażasz dane strukturalne dla wersji mobilnej serwisu, unikaj dodawania dużej liczby znaczników, które nie odnoszą do konkretnej zawartości dokumentu;
  • użyj narzędzia do weryfikacji poprawności pliku robots.txt i upewnij się, że wersja mobilna serwisu jest dostępna dla robotów Google;
  • nie musisz wdrażać zmian w zawartości tagów kanonicznych. Google nadal będzie z nich korzystał przy serwowaniu odpowiedniej wersji strony.
 • Jeżeli Twój serwis został zweryfikowany w Google Search Console tylko dla wersji desktopowej, powinieneś zweryfikować również wersję mobilną.
 • Jeżeli posiadasz tylko wersję desktopową serwisu, Google będzie nadal ją indeksował, nawet jeśli algorytm będzie opierał się na wersji mobilnej.

Dzięki przystosowaniu serwisu do urządzeń mobilnych, ułatwiasz potencjalnym klientom dotarcie do swojej oferty, a robotom wyszukiwarek poprawne zaindeksowanie jego zawartości. Udział ruchu z komórek i tabletów będzie nadal się zwiększał, więc wersja mobilna serwisu już dawno przestała być czymś „ekstra”, a  stała się elementem podstawowym. Wprowadzenie Mobile-first index pogłębi różnice między urządzeniami mobilnymi a desktopem i wymusi na specjalistach skupienie większej uwagi na analizie ruchu z tych urządzeń w celu poprawy CTR z ruchu mobilnego.

Jeśli podejmujesz decyzję o budowie nowego serwisu, rozważ w pierwszej kolejności przygotowanie wersji mobilnej, a dopiero potem rozbudowę i wykonanie wersji desktopowej.

Źródło: https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html

Piotr Harmas on EmailPiotr Harmas on InstagramPiotr Harmas on LinkedinPiotr Harmas on Wordpress
Piotr Harmas
SEO Manager w K2 Media S. A.
SEO zajmuje się od 2009 roku i w tym czasie zdobywał doświadczenie, pracując dla takich Klientów jak Procter&Gamble, Link4, T-Mobile, Eurobank czy Nutricia. Od 2016 roku jest członkiem zespołu SEO w K2 Media.
Po godzinach hobbystycznie fotografuje i publikuje zdjęcia na swoim blogu (oczywiście Wordpress), interesuje się nowinkami technologicznymi oraz bezpieczeństwem w internecie.