Inteligentne kampanie produktowe Google Ads

Zmiany, zmiany, zmiany. Tak w trzech słowach można podsumować ten rok jeżeli mówimy o kampaniach Google AdWords… o przepraszam, miałem na myśli Google Ads :). Google nie bierze jeńców, zmienia naprawdę wiele począwszy od samego panelu do obsług i emisji reklam, przez nazwę produktu, na zmianach w samych kampaniach kończąc. Wygląda na to, że zmierzamy do mocno zaawansowanej automatyzacji. Co raz więcej nowości opiera się na Machine Learningu, a jedną z nich są Inteligentne kampanie produktowe. I właśnie o nich dzisiaj parę słów.

Czym są Inteligentne kampanie produktowe?

Nazwa nasuwa nam skojarzenie z dobrze znanymi kampaniami produktowymi (PLA) i po części słusznie.
Smart Shopping Campaigns (SSC) są połączeniem standardowych kampanii produktowych oraz kampanii remarketingu dynamicznego w sieci reklamowej.

Google obiecuje, że ten typ kampanii pomoże nam w:

1. Uproszczeniu zarządzania kampaniami – tu musimy mieć świadomość, że decydując się na SSC oddajemy sporą część władzy nad kampanią uczącym się algorytmom. Podział grup produktów możliwy jest tylko ze względu na markę, typ produktu i etykietę własną, nie ma możliwości podziału po identyfikatorze produktu. Ponadto nie ma możliwość samodzielnego modyfikowania stawek. Możemy jedynie włączyć lub wykluczyć wybraną w grupę. Nie mamy też za dużego wpływu na ostateczny wygląd reklamy w sieci reklamowej, ale to w zasadzie nie jest już w Google Ads niczym nowym.

2. Maksymalizacji wartości konwersji – nie mamy tutaj możliwości wyboru innej strategii ustalania stawek jak tylko maksymalizacja wartości konwersji (możemy dodatkowo określić docelowy ROAS). Jednak warto wiedzieć, że w przypadku tych kampanii wyniki potrafią pozytywnie zaskoczyć. Oczywiście jeśli ustawimy w kampanii bardzo niski ROAS to algorytmy Google będą pracowały nad tym, aby go osiągnąć, ale za niski ROAS może nam mocno zawęzić zasięg kampanii. Tutaj każdy musi testować i sam szukać złotego środka.

3. Zwiększeniu zasięgu reklamy – siłą rzeczy kampanie SSC będą miały większy zasięg niż zwykłe kampanie produktowe z uwagi na to, że SSC wyświetlają się nie tylko w sieci wyszukiwania jak kampanie PLA, ale także w remarketingu w sieci reklamowej. Warto podkreślić, że Google oprócz standardowych list remarketingowych weźmie też pod uwagę listy podobnych odbiorców.

Jak działają inteligentne kampanie produktowe?

W kampaniach SSC systemy uczące się łączą dane z feeda produktowego z zasobami reklamowymi.
Aby uruchomić kampanie musimy połączyć konto Google Ads z kontem Google Merchant Center. Systemy uczące Google będą pobierały dane z feeda produktowego i jednocześnie przetestują różne kombinacje przesłanych obrazów i tekstów reklamowych, aby wyświetlać użytkownikom jak najtrafniejsze reklamy w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, w YouTube i Gmail.

Wymagania

Aby skonfigurować kampanię SSC należy:
– mieć ustawione śledzenie konwersji na koncie Google Ads
– uzyskać co najmniej 20 konwersji w istniejących kampaniach produktowych w ciągu ostatnich 45 dni
– mieć powiązaną z kontem listę remarketingową z co najmniej 100 aktywnymi użytkownikami.

Ważna informacja

Inteligentne kampanie produktowe mają wyższy priorytet niż zwykłe kampanie produktowe i kampanie remarketingu dynamicznego. Jeśli więc te same produkty wykorzystujemy zarówno w Inteligentnej kampanii produktowej i w kampanii PLA lub remarketingu dynamicznym to zaleca się wstrzymanie zwykłych kampanii. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się, że zwykłe kampanie po prostu przestaną nam działać (spadną wyniki, znacznie spadnie liczba kliknięć i wyświetleń), dodatkowo jeśli ich nie wstrzymamy to będą one utrudniały pracę systemom uczącym się w kampanii SSC.
Warto też wiedzieć, że platforma Search Ads 360 (dawniej DoubleClick for Search) nie obsługuje kampanii SSC. Oznacza to, że nie zobaczymy danych dla tej kampanii w panelu.

Jeżeli już zdecydujemy się na włączenie kampanii SSC, to dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie zmian na koncie metodą małych kroków. Jak to zrobić? Wybierzmy jedną kategorię produktową i stwórzmy kampanię tylko dla niej, jednocześnie wykluczając tę kategorię ze zwykłej kampanii PLA. Dzięki temu nie zrobimy na koncie od razu wielkiej rewolucji, a dowiemy się czy dzięki SSC możemy osiągać lepsze rezultaty. Pamiętajmy też o tym, żeby dać systemom uczącym się czas na optymalizację. Około 15 dni to czas nauki strategii ustalania stawek. Zwykle po około 2 tygodniach od zakończenia nauki możemy ocenić skuteczność kampanii i podjąć decyzję czy te rozwiązania są dla nas korzystne.
Po więcej informacji na temat Inteligentnych kampanii produktowych odsyłam do supportu Google tutaj.

Marcin Wysocki