Jak włączyć nową wersję Google Search Console

Prace nad nową wersją Google Search Console, jednego z najbardziej podstawowych narzędzi pracy każdego specjalisty SEO, trwają w najlepsze od kilku miesięcy. Wraz z początkiem tego roku, Google udostępnił do oceny efekty swojej pracy. W tym wpisie dowiesz się jak przełączyć się na nowy panel GSC.

Dostęp do nowej wersji Google Search Console
(w wersji BETA) można uzyskać zasadniczo na dwa sposoby. Jeden wiąże się z wejściem do obecnego panelu GSC, drugi z zalogowaniem na maila, do którego jest podpięty narzędzie. Warto przy tym zaznaczyć, że nowy panel może nie być jeszcze dostępny dla każdego. Google sukcesywnie (od początku roku) zwiększa pulę serwisów, które mogą przyjrzeć się nowym sposobom przedstawiania danych, jednak nadal nie oznacza to, że dostęp uzyskał już każdy. Nie oznacza to także, że jeżeli dostęp do nowego panelu uzyskał serwis jednego z klientów obsługiwanych przez agencję, to dostęp do nowej wersji GSC mają wszystkie serwisy przypisane do tego konta. Do tego niestety jeszcze trochę.

Nowe Google Search Console – jak włączyć?

W celu uzyskania dostępu do bety Google Search Console, należy wejść do narzędzia, a następnie kliknąć w zakładkę wiadomości. Jeżeli w „skrzynce” mamy wiadomość jak poniżej, dostęp do nowego GSC stoi przed nami otworem.

how-to-get-to-the-new-gsc

Treść samej wiadomości wygląda następująco:

otworz-nowa-wersje-search-console

Drugim sposobem na uzyskaniu dostępu do nowego Google Search Console jest wejście na skrzynkę mailową, do której podpięta jest usługa i odnalezienie wiadomości od Google o uzyskaniu dostępu. Jako że w ostatnim tygodniu Google rozpoczął masową wysyłkę maili z dostępami, istnieje wysokie prawdopodobieństwo że taki dostęp już macie. W przypadku obsługi wielu klientów, skrzynka może wyglądać np. tak:

gmail-dostep-do-gsc

Po kliknięciu w buton „otwórz nową wersję Search Console” uzyskamy dostęp do następującego panelu.

nowa-wersja-gsc

Nazwa BETA w przypadku nowego GSC została użyta nie bez powodu. Na obecną chwilę narzędzie oferuje jedynie garść raportów dostępnych w swojej podstawowej wersji, wzbogaconych jednak o nowe funkcjonalności. Na początku stycznia w panelu można było uzyskać jedynie raport o stanie mapy witryny. W ciągu miesiąca doszedł zatem moduł o stanie indeksacji i skuteczności badanego serwisu (analityka wyszukiwana znana z klasycznego GSC).

Już wkrótce…

Ciekawa opcja kryje się także pod butonem „Już wkrótce”. Google udostępnia bowiem użytkownikom możliwość wypowiadania się na temat brakujących w nowym panelu raportów, co poniekąd może skłonić giganta z Mountain View do jego szybszej implementacji w nowej wersji Google Search Console.

search-console-missing-report

Do wyboru udostępniono następujące opcje: dane uporządkowane, test robots.txt, usuń adresy URL, obsługa na urządzeniach mobilnych, ręczne działania linki wewnętrzne oraz inne – dostępne do tej pory raporty.

Mam nadzieję, że to krótkie wprowadzenie do nowego Google Search Console okaże się dla Ciebie przydatne.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!