Jak zdobyć 10 000$ miesięcznie na kampanie Google Adwords?

Jeżeli jesteś organizacją non-profit albo po prostu chcesz pomóc wybranej instytucji charytatywnej to ten post jest dla Ciebie. Pozyskanie funduszy na promocję słusznej sprawy nigdy nie było takie proste. Wystarczy, że spełniasz kilka warunków i złożysz odpowiedni wniosek. Dowiedz się więcej o programie Google Ad Grants.

Google Ad Grants to program umożliwiający wykorzystanie potencjału reklamy w sieci wyszukiwania do promocji działalności, inicjatyw oraz akcji specjalnych różnego rodzaju fundacji i instytucji. Można powiedzieć, że to charytatywny program reklamowy dla organizacji non-profit.

Jak uzyskać grant?

Aby rozpocząć procedurę należy przystąpić do programu Google dla organizacji non profit. W następnym kroku należy utworzyć nowe konto Adwords dedykowane danej inicjatywie (nie ma możliwości wykorzystania już funkcjonującego konta). Podczas tego działania należy pamiętać, by nie wpisywać informacji rozliczeniowych. Natomiast to, co trzeba zaznaczyć to odpowiednia waluta – bez względu na to w jakim kraju mieszkamy należy wybrać dolary amerykańskie. Po przebrnięciu przez te formalności należy utworzyć aktywną kampanię promującą działalność wybranej organizacji pożytku publicznego i zgłosić konto do kontroli.

Google użycza swojej powierzchni reklamowej finansując promowanie określonych inicjatyw. Nic więc dziwnego, że chce dowiedzieć się więcej o celach fundacji ubiegających się o grant. Podczas składania wniosku będzie trzeba wykazać, że posiada się aktualny status organizacji charytatywnej, przedstawić swój KRS oraz krótko opisać misje działalności OPP, którą zgłaszamy do programu.

Gdy spełnimy wszystkie wymogi, a nasza kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona z ostatnim dniem miesiąca koszty za prowadzenie kampanii będą wyzerowywane. Wszystkie kliki i ruch sprowadzony na stronę będzie finansowany przez uzyskany grant. Brzmi nieźle, prawda?

Grant obejmuje wyłącznie sieć wyszukiwania Google i reklamy tekstowe w niej wyświetlane. Teksty wyświetlają się na podstawie słów kluczowych tożsamych z działalnością OPP. Koszt kliknięcia nie może przekroczyć 2USD, dzienny limit budżetu to 329 USD.

Jak możemy wykorzystać Google Ad Grants?
• Promocja działań statutowych OPP, w tym budowa świadomości społeczności lokalnej oraz ogólnopolskiej
• Promocja witryny fundacji charytatywnej, budowa zasięgu
• Szerzenie inicjatyw, które wspierają codzienną działalność fundacji i instytucji, w tym promowanie kampanii 1%
• Poszukiwanie wolontariuszy, działaczy i fundatorów

Warunki utrzymania grantu

Aby być stałym uczestnikiem programu Google Ad Grants należy zarządzać kontem Adwords z ustaloną częstotliwością. Regulamin kwalifikacji mówi tutaj o przynajmniej jednym logowaniu do konta na 30 dni oraz dokonaniu przynajmniej 1 zmiany w strukturze, tekstach czy innych ustawieniach na 90 dni. Konta są weryfikowane i w przypadku wykrycia nieprawidłowości mogą zostać wycofane z programu. Stanie się tak także gdy reklamy będą prowadziły do innej witryny, niż ta zgłoszona we wniosku oraz będą nacechowane komercyjnie. Dopuszczalne jest promowanie tylko i wyłącznie misji danej fundacji, jej programu i działalności.

Strona, na którą kierują reklamy nie może należeć do programu AdSense ani promować innych linków sponsorowanych. Szczegółowe informacje o zasadach zachowania kwalifikacji grantowej znajdziecie też tutaj.

To nie wszystko – możesz zostać beneficjentem programu Grantspro

Co to w praktyce oznacza? Beneficienci programu Google Ad Grants mogą postarać się o przydział większego limitu wydatków. Maksymalnie może on wynieść 30 000 USD co łącznie oznacza darmowe prowadzenie kampanii w sieci wyszukiwania o wartości 40 000 USD miesięcznie.

By móc korzystać z dziennego limitu wydatków na poziomie 1315 USD należy spełnić kilka wymogów. Wśród nich znajduje się aktywne śledzenie konwersji (zdefiniowany cel, nie może to być zwykłe odwiedzenie strony). Należy także wykazać, że przez dwa miesiące kampanii w ciągu co najmniej półrocznej historii z programem Ad Grants spożytkowany budżet zbliżał się do górnej granicy 10000 USD, a CTR na prowadzonych kampaniach był wyższy niż 1%. Z dodatkowych formalności pozostaje jeszcze przesłanie strategii dotyczącej planowanych kampanii, wytypowanie osoby odpowiedzialnej za działania w Adwords oraz wypełnienie rocznej ankiety wraz z zgodą na udostępnienie danych o konwersji.

Decyzja o przyznaniu dodatkowych środków pieniężnych należy do Google.

Wszystkim osobom zainteresowanym tym tematem życzymy powodzenia! To nie jest takie trudne, jak może się wydawać! Z własnych doświadczeń wiemy, że na decyzję w sprawie wniosku czeka się naprawdę krótko.

* we wpisie często posługujemy się zwrotem OPP w kontekście podmiotu uprawnionego do otrzymania grantu, to skrót myślowy 🙂 w rzeczywistości do programu Google Ad Grants mogą dołączyć:

  • Organizacje Pożytku Publicznego zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, lub
  • Fundacje i stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), które nie mają statusu Organizacji Pożytku Publicznego
Nina Wisniewska
SEM Manager
W K2 Search pracuję od 3 lat i obecnie zajmuję stanowisko Sem Managera. Posiadam komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. Specjalizuję się w branży Health&Beauty. Dla swoich Klientów prowadzę kampanie performencowe, jak i zasięgowe. Jestem pasjonatką internetu i jego możliwości. Na co dzień prowadzę swojego bloga DobreGeny.pl i jeżdżę na rowerze. Jestem wielką fanką zumby i gier planszowych.