Jakie narzędzie do sprawdzania pozycji wybrać ?

Gdy pozycjonujemy swoją stronę na wiele fraz kluczowych pojawia się problem mierzenia efektów kampanii w wyszukiwarce. Oczywiście codziennie można sprawdzać ręcznie pozycje swojej strony pod danymi frazami kluczowymi i zapisywać je w wybrany przez siebie sposób, lecz przy wielu frazach i przy dłuższym okresie czasu staje się to kłopotliwe i męczące, a analiza wyników jest niezwykle utrudniona.

Problem ten został rozwiązany już kilka lat temu, kiedy to powstały pierwsze programy/skrypty do sprawdzania pozycji w wyszukiwarce. Takich narzędzi jest ogrom, więc wybór odpowiedniego może być trudny.

Postaram się przedstawić najpopularniejsze narzędzia tego typu oraz ich plusy i minusy. (Kolejność przedstawionych narzędzi wynika z mojego subiektywnego rankingu).

1. Web-Tools

Cena (wersja online) : do 500 połączeń gratis, każde kolejne 4000 połączeń = 19 PLN.

Cena (wersja serwerowa) : 399 PLN ze stopką informującą o autorze skryptu 468 PLN bez stopki + moduł Google analytics 49 PLN. Suma w wersji max = 517 PLN.

Jest to system, który powstał w 2007 roku. W ciągu swojego istnienia zdążył zdobyć rzeszę zadowolonych użytkowników i rozwinąć się.

Jak działa system?

Mamy do wyboru dwie opcje. Wersję on-line, gdzie zakładamy swoje konto, dodajemy stronę, frazy kluczowe a system wykonuje sprawdzanie. Wersja on-line jest przede wszystkim dla tych, którzy mają jedną lub maksymalnie kilka stron do monitorowania. W darmowej wersji mamy możliwość wykonania 500 zapytań do wyszukiwarki, co w przybliżeniu pozwoli na monitorowanie około 2 serwisów. Następnie płacimy 19 zł/miesiąc netto za każde 4000 połączeń z wyszukiwarką.

Kolejną opcją jest wersja serwerowa skryptu, którą musimy zainstalować i utrzymywać na własnym serwerze. Jest to rozwiązanie zwłaszcza dla agencjiSEO oraz dla firm, które monitorują wiele fraz i wiele stron. System nie generuje dużego obciążenia, dlatego też koszt serwera nie powinien być znaczący (około 40 zł rocznie). W wersji serwerowej musimy jednak sami zadbać o aktualizację systemu oraz o serwery Proxy, które minimalizują możliwość zablokowania naszego IP przez wyszukiwarkę.

Strona domowa skryptu : http://www.web-tools.pl

Porównanie wersji online i wersji serwerowej : http://www.web-tools.pl/narzedzia.xhtml

Zamówienie skryptu : http://www.web-tools.pl/zamowienie.php?update=1&seoBuy=1

Główne zalety systemu:

– Świetny kontakt z suportem (odpowiedź w max 24h).

– Prostota wykonania oraz możliwość dostosowania wyglądu do własnych potrzeb.

– Konta klienckie (jeżeli masz agencje SEO możesz dać klientom dostęp do systemu z wglądem tylko we własne wyniki).

– Raporty mailowe (masz możliwość automatycznego wysyłania raportów w PDF na wskazany adres e-mail).

– Obliczanie stawek za usługę ( jeżeli rozliczasz się z klientem za efekt kampanii masz możliwość dodania stawek za dane słowo kluczowe, a system sam na podstawie wyników obliczy kwotę do zapłaty).

– Możliwość integracji z Google Analytics/Piwik ( system daje możliwość sprawdzenia ilości ruchu z pozycjonowanych fraz – daje Ci to możliwość sprawdzenia efektów kampanii. Wszystko przedstawione jest na wykresach flash).

– Prostota interfejsu ( system jest bardzo intuicyjny. Nawet mniej zaawansowaniu użytkownicy sobie z nim poradzą).

– Automatyczne aktualizacje systemu.

– Php Proxy – każde nasze IP może służyć jako serwer Proxy (wystarczy wrzucić odpowiedni plik na serwer).

– Obsługa różnych wersji Google (praktycznie wszystkie języki).

– Mierzenie pozycji w googlemaps.

Ocena : 10/10

2. Stat4seo

Cena skryptu : 200 PLN.

Jest to system, który powstał na przełomie roku 09/10. Ze względu na niską cenę i wiele funkcjonalności zyskał już dość dużą liczbę użytkowników.

System ten nie ma dostępnej wersji online, możemy kupić jedynie wersję do zainstalowania na własnym serwerze. Nie generuje on dużego obciążenia i tak jak do Web-tools nie będziemy potrzebować serwera o wysokich parametrach.

Strona domowa skryptu : http://www.stat4seo.pl/

Wersja demo : http://www.stat4seo.pl/demo/

Zamówienie : http://www.stat4seo.pl/zamowienie.htm

Główne zalety systemu :

– Bardzo dobry kontakt z autorem.

– Prostota obsługi oraz możliwość ingerencji w wygląd.

– Konta dla klientów.

– Automatyczne raporty mailowe.

– Obliczanie kwoty do zapłaty za pozycjonowanie.

– Możliwość integracji z Google Analytics (Jest to dostępne od niedawna w wersji 6.0).

– Wystawianie faktur – system potrafi na podstawie obliczonej kwoty do zapłaty wystawić fakturę VAT dla klienta (w przyszłości ma być możliwość automatycznego wystawiania faktur oraz wysyłki mailowej.).

– php Proxy.

– Dość duża liczba obsługiwanych języków.

– Mierzenie pozycji w Google maps.

Minusy :

– Jedynym minusem są dość kłopotliwe aktualizacje. Do tej pory za każdym razem trzeba było aktualizować Proxy oraz pliki (autor obiecał wprowadzić automatyczną aktualizację Proxy).

Ocena : 9/10

3.seo-stat.pl

System ten posiada dwie opcje (online i aplikacja okienkowa). Dlatego jej opis podzielę na dwie części.

Seo-stat.pl (Wersja online).

Wersja online powstała na przełomie ro2008/09. Według statystyk system na dzień dzisiejszy monitoruje ponad 6 tysięcy domen oraz ponad 37 tysięcy fraz. Według informacji autora z systemu skorzystało już ponad 3000 użytkowników.

Cena skryptu : W zależności od pakietu od 25 do 35 PLN/miesiąc. (Do 20 fraz i 5 domen gratis!).

Pakiety (zestaw=1 strona).

seo-stat

System daje też możliwość pakietów indywidualnych (trzeba wypełnić formularz w panelu użytkownika i wysłać zapytanie).

Strona domowa: http://www.seo-stat.pl

Rejestracja : http://www.seo-stat.pl/Rejestracja.aspx

Główne zalety systemu:

– Konta klienckie.

– Raporty mailowe.

– Mierzenie skuteczności pozycjonowania na podstawie wyceny fraz.

– Obliczanie kwot do zapłaty.

– Przyjazne wykresy flash.

– Mierzenie konkurencyjności fraz.

Minusy:

– Dość wysoka cena.

– Brak wersji serwerowej.

– Dość mała liczba obsługiwanych języków.

– Brak sprawdzania pozycji w Google maps.

Ocena 7/10.

Seo-stat.pl (Aplikacja okienkowa)

W 2010 roku twórcy narzędzia SEO-stat wypuścili na rynek wersję na własny komputer. Jest to zwykła aplikacja, którą instalujemy u siebie na komputerze. Jeżeli chodzi o programy do sprawdzania pozycji instalowane w środowisku Windows jest to moim zdaniem najlepszy produkt na rynku.

Cena skryptu : 30 PLN/6 miesięcy (1 stanowisko). Jest też dostępna wersja darmowa systemu, która wprowadza jednak wiele ograniczeń oraz reklamy.

Strona domowa : http://mini.seo-stat.pl/

Pakiety cenowe : http://mini.seo-stat.pl/Pobierz.aspx

Główne plusy systemu:

– Możliwość monitorowania dowolnej liczby domen i dowolnej liczby fraz.

– Możliwość wyboru wielu języków wyszukiwarek.

– Monitorowanie konkurencyjności fraz.

– Możliwość używania Proxy.

Minusy:

– Brak możliwość dostępu dla klientów.

– Brak raportów mail.

– Głównym problemem przy tego typu systemie jest brak możliwości sprawdzania bez włączonego komputera. Jeżeli z jakiegoś powodu danego dnia nie włączymy komputera nasze pozycje nie zostaną sprawdzone.

Ocena 6/10.

Są to 3 główne systemy, którym chciałem poświęcić dłuższy opis. Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych narzędzi do sprawdzania pozycji, których opisać dłużej nie postanowiłem.

4.Advanced Web Ranking – jest to niezwykle rozbudowane narzędzie, które oprócz sprawdzania pozycji posiada wiele innych opcji. Z uwagi na wysoką cenę jest przeznaczone raczej dla agencji. Cena systemu zaczyna się na 99$, a kończy na 599$ za rok użytkowania. Jeżeli chodzi o funkcjonalności jest to chyba najbogatszy system na rynku.

Strona domowa : http://www.advancedwebranking.com

Plany cenowe i możliwości : http://www.advancedwebranking.com/purchase.html

5.Seostation.pl – Jest to system, który powstał w roku 2011. System jest dostępny online, a rozliczenie następuje w sposób abonamentowy. Ceny wahają się od 27 do 257 PLN/miesiąc

W zależności od pakietu, jaki wybierzemy. Główną wadą jest wysoka cena.

Strona domowa : http://www.seostation.pl

Pakiety : http://www.seostation.pl/wersje.html

6.TrafficTravis – sprawdzanie pozycji to jedna z wielu funkcjonalności tego programu. Główną zaletą jest monitorowanie pozycji praktycznie we wszystkich wyszukiwarkach. Koszt programu w wersji pro to 89$ miesięcznie. Warto posiadać ten program nie ze względu na możliwość sprawdzania pozycji, ale na ogrom możliwości, który w znacznym stopniu ułatwia pracę przy pozycjonowaniu swojego serwisu.

Strona domowa : http://www.traffictravis.com/

7.Free monitor for Google – jest to darmowe narzędzie do sprawdzania pozycji. Aplikację instalujemy u siebie na komputerze. Daje ona możliwość monitorowania dowolnej ilości fraz oraz domen. Głównym minusem systemu jest ręczne uruchamianie procesu sprawdzania.

Strona domowa : http://www.cleverstat.com/en/google-monitor-query.htm

Instrukcja obsługi : http://www.cleverstat.com/en/google-help.htm

8.WebPozycja – jest to darmowy system online, który posiada także wersję płatną (9 PLN/miesiąc). System daje możliwość generowania raportów PDF, monitorowania skuteczności pozycjonowania oraz kontrolę kosztów. Jest dość przyjazny dla oka.

Strona domowa : http://webpozycja.pl

Opis funkcjonalności : http://webpozycja.pl/tour.html

9.Google Checker – jest to bardzo młody projekt. System jest rozwijany zaledwie od kilku tygodni. Jest to system online, gdzie płacimy za każdą monitorowaną frazę. Jeżeli korzystamy z serwerów Proxy systemu cena wynosi 1gr/dzień za frazę, a jeżeli korzystamy z własnych serwerów Proxy płacimy 0,4 gr/dzień za frazę. W wersji darmowej możemy monitorować 3 frazy dla jednej domeny. System jest dość rozbudowany i zapowiada się na udany projekt.

Strona domowa : http://googlechecker.pl/

Zamówienie : http://googlechecker.pl/konto/porownaj

10.SEO-Git – Jest to projekt kilku młodych entuzjastów. System to aplikacja do zainstalowania na komputerze. Główną jego zaletą jest cena (39 PLN). System powinien zaskoczyć także funkcjonalnościami. Sprawdza pozycje szybko i świetnie integruje się z Windowsem.

Strona domowa : http://www.skrypty.pro/98-seo-git-monitorowanie-sprawdzanie-pozycji.html

W powyższym artykule przedstawionych zostało 10 narzędzi, które moim zdaniem zasługują na uwagę. W zależności od potrzeb i przeznaczenia każde z tych narzędzi może się dobrze sprawdzić. W wyborze warto kierować się funkcjami, ale także tym, czy system jest rozwijany, jeśli nie to nie warto inwestować w niego nawet złotówki. Google bardzo często zmienia widok wyświetlanych wyników, co burzy poprawność działania takich systemów, ważne jest by w takich chwilach twórcy reagowali szybko.

Redaktor

8 komentarzy do artykułu: “Jakie narzędzie do sprawdzania pozycji wybrać ?

 1. TrafficTravis jest jednym z imho najfajniejszych narzędzi na rynku, trochę szkoda, że tak mało o jego fjeczerach… Tekst bardzo fajny :):)

 2. Postaram się więcej napisać o Traffic’u w kolejnym wpisie, tutaj wpis dotyczył jedynie sprawdzania pozycji, więc nie wypadało pisać więcej :).

 3. Ciekawe info, dzięki za podzielenie się. Dla mnie i tak Stat4seo rządzi, bardzo częste aktualizacje darmowe dają. Ale myślę że to kwestia przyzwyczajenia się do tego skryptu i niechęć na przeskakiwanie do innych.
  Pozdrawiam

 4. Fajny artykul, dziekuje za zestawienie.
  My uzywamy dwoch narzedzi, ktore sie swietnie uzupelniaja: TrafficTravis i Market Samurai. Polecam dodanie Samuraja do tej listy 🙂

  A tak na marginesie, to oplata za TT jest jednorazowa, a nie miesieczna. Pozdrawiam!

  • Hej,

   Jeśli chodzi o TT to płatności realizowane są przez clickbank, jest tam napisane :

   Product Sale Price: $67.00, billed monthly

   Być może nie ściągają płatności, ale w pierwotnej wersji miał być płatny miesięcznie :).

   Bodajże pierwszy miesiąc 97$ netto, a każdy kolejny tak jak wyżej 67$ netto.

   Jeśli chodzi o MS to jego temat zostanie poruszony przy okazji artykułu na temat analizy konkurencji.

 5. Jeszcze Searchmetrics! W ogóle proponuję Wam zrobić kącik z recenzjami softu!! Byłabym czytała codziennie 😉

 6. Osobiście przetestowałem „Google Checker”, „Web-Tools”, „Seo-stat.pl” i „WebPozycja.pl” uważam, że najlepszy z tych 4 jest WebPozycja.pl
  – przyjazny interface
  – tani (za darmo wiele funkcjonalności)
  – brak limitu fraz
  – i bardzo dużo funkcjonalności

 7. W SeoStation zmieniły się dostępne pakiety (od 25 groszy z VAT za miesięczne monitorowanie 1 frazy).

  Funkcjonalność narzędzia została mocno rozbudowana, więc mam nadzieję, że po sprawdzeniu aktualnej wersji Twoja ocena na temat systemu się poprawi 🙂

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.