Kampanie produktowe zamiast PLA

Oceń artykuł!

Całkiem niedawno pisaliśmy o nowym narzędziu – Reklamach z Listą Produktów (PLA). Był etap fascynacji i zachwytu nad możliwościami płynącymi z założenia konta Merchant Center. Produkty wśród wyników wyszukiwania, remarketing dynamiczny – każdy e-commerce pragnął je mieć. Nie potrzebowaliśmy jednak dużo czasu, żeby dostrzec ograniczenia PLA, które w obliczu rosnącej konkurencji, zaczęły hamować efektywność kampanii. Główny problem pojawiał się w kwestii selekcjonowania grup produktów. Nie wszystkie etykiety nadane z poziomu feedu produktowego dawały się odczytać z poziomu panelu AdWords, co praktycznie uniemożliwiało przeprowadzanie sensownej optymalizacji kampanii.

Nic więc dziwnego, że Google przybył z odsieczą i w okolicach kwietnia dał nam możliwość skorzystania z wersji ulepszonej PLA, kampanii produktowych. Tu dostaliśmy możliwość przeglądania produktów, filtrowania ich wg. określonych kryteriów i dostosowywanie według nich maksymalnych stawek za kliknięcie. Dane z kampanii widoczne są na każdym poziomie szczegółowości, np. pojedynczego produktu. Dodatkowo możemy dodać kolumny z danymi o udziale w wyświetleniach,  utracie udziału przez pozycję i budżet oraz względny CTR (dane pojawiają się po dłuższym czasie działania kampanii), dzięki czemu łatwiejsza jest optymalizacja i dostosowanie budżetów.

Kampanie produktowe tworzymy na podobnej zasadzie w panelu AdWords. Nadal warunkiem koniecznym jest załadowanie feedu w Merchant Center. Różnica polega na tym, że przy zakładaniu nowej kampanii wybieramy opcję Kampania Produktowa, a nie jak dotychczas – Tylko sieć wyszukiwania -> Reklamy z Listą Produktów.


Widok sortowania produktów:

Google zapewnia, że dotychczasowe kampanie Reklam z Listą Produktów przestaną funkcjonować do końca sierpnia bieżącego roku. Do tego czasu samodzielnie możecie aktualizować kampanie PLA do kampanii produktowych, o ile jeszcze tego nie zrobiliście.

Jeśli macie ochotę zapoznać się ze szczegółami zmian oraz wskazówkami dotyczącymi optymalizacji nowych kampanii, odsyłam do niezawodnego źródła:

https://support.google.com/adwords/answer/4637089

Redaktor