Co kobiety oglądają na YouTubie?

Wczoraj świętowaliśmy dzień kobiet, przy tej okazji trafiliśmy na świetne zestawienie przygotowane przez Kate Stanford, która sprawdziła co obecnie interesuje płeć żeńską na YouTubie. Okazuje się, że na fali wznoszącej są obecnie 3 tematy:

  • tematyka biznesowa
  • chęć doszkalania się poza pracą dzięki filmikom how-to
  • ciekawe, angażujące, motywacyjne reklamy

Kobiety są bardziej przedsiębiorcze

Sprawdzono, jak długo kobiety oglądają topowe materiały z przeróżnych kategorii filmów dostępnych na YT. Okazało się, że czas spędzony na śledzeniu biznesowego contentu podwoił się od ostatniego roku. Co więcej czas oglądania materiałów dotyczących małych i średnich biznesów oraz usług świadczonych przez takie firmy potroił się (zestawiając z wynikami YoY). Kobiety chętnie sięgają po nowe media by zyskiwać dodatkową wiedzę i rozwijać swoje kariery.

Kobiety wiedzą how-to

Oprócz oglądania biznesowych materiałów, kobiety bardzo chętnie rozwijają swoje pasje i hobby dzięki filmikom how-to. To bardzo popularna kategoria filmów na YT, dzięki którym bardzo szybko można się dowiedzieć, jak zrobić ulubione danie, wykonać sweter na drutach, uczesać finezyjnie włosy lub zawiązać chustę do noszenia niemowlęcia. To stereotyp, że płeć piekna ogląda na YouTubie tylko filmiki poświęcone modzie czy urodzie. Okazuje się bowiem, że dużo chętniej ogląda materiały „jak coś zrobić”. Kobiety zdecydowanie regularniej siadają do tego typu materiałów niż mężczyźni, którzy traktują te filmy jako doraźną pomoc.

Oczywiście nadal silną reprezentacją na YT są digital moms, które szukają tam poradników dla młodych rodziców. W dużej jednak mierze chcą poprzez treści oglądane na YT rozwijać swoją osobowość i pasje bardziej niż tylko skupiać się na dokształcaniu w roli rodzica. Dlatego, jak pisze Kate, nie powinniśmy się dziwić, że kobiety na YT będą chętniej szukać wskazówek jak naprawić coś w domu czy porad dotyczących gier niż wskazówek urodowych.

Kobiety chętniej oglądają reklamy

Kobiety chętniej angażują się w relacje z brandem poprzez reklamy, które oglądają na YT. Dzieje się tak, gdy dany spot jest ciekawy, interesujący, motywujący i gdy pokazuje cechy kobiecości w pozytywnym świetle (np. reklamy always, nike, dove itp.). Okazuje się bowiem, że kobiety 18-34, które obejrzały taką reklamę chętniej integrują się z brandem, częściej o nim myślę, komentują i lajkują.

Co więcej czas spędzony na oglądaniu adsów na YT w przypadku kobiet również został podwojony w ujęciu rok do roku.

I tutaj odsyłamy do zapoznania się z zestawieniem najbardziej popularnych reklam z kategorii empowering messages.

YouTube Data, Global; classification as Entrepreneurial videos were based on public data such as headlines and tags, and may not account for every such video available on YouTube, Jan.–Dec. 2015 and Jan.–Dec. 2016.
YouTube Data, Global; classification as Small Business, Business News, and Business Services videos were based on public data such as headlines and tags, and may not account for every such video available on YouTube, Jan.–Dec. 2016.
Google/Ipsos Connect, U.S., YouTube Cross Screen Survey, n=2,004 U.S. consumers aged 18–54 who watch videos at least monthly, Jul. 2016.
Google/Ipsos Connect, U.S., Human Stories: Gen X and Millennial Parents, n=3,206 U.S. respondents aged 18–54 who go online at least monthly, Sept. 2016.
Google Consumer Survey, U.S., n=1,500 women aged 18-34, Feb. 2016.

Nina Wisniewska
SEM Manager
W K2 Search pracuję od 3 lat i obecnie zajmuję stanowisko Sem Managera. Posiadam komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. Specjalizuję się w branży Health&Beauty. Dla swoich Klientów prowadzę kampanie performencowe, jak i zasięgowe. Jestem pasjonatką internetu i jego możliwości. Na co dzień prowadzę swojego bloga DobreGeny.pl i jeżdżę na rowerze. Jestem wielką fanką zumby i gier planszowych.