Konferencja: Search Marketing Expo (SMX) London 2015

Wiedzy o SEO nigdy za dużo, czyli kilka słów o SMX London 2015

SEO i SEM to podstawy skutecznego marketingu internetowego i jedna z najszybciej rozwijających się i zmieniających branży. Istotne zmiany mogą zachodzić – dosłownie – w jedną noc. Konferencja SMX London 2015 miała nie tylko przedstawić obecną sytuację w branży, ale także pomóc przewidzieć, jakie zmiany zajdą za dzień, tydzień, miesiąc a może nawet rok. Świetnie jest wiedzieć, co stanie się lub może stać w przyszłości – dlatego właśnie pojechałem do Londynu na konferencję SMX 2015.

Dla osób, które nie słyszały o Search Marketing Expo (SMX) przypominam lub informuję, że jest to seria konferencji, wykładów, szkoleń i warsztatów organizowanych na całym świecie, w miejscach, takich jak Londyn, Seattle, Nowy Jork, Paryż czy Las Vegas. Przeznaczone są dla początkujących i specjalistów, seowców i marketerów z innych dziedzin.

Generalnie dla wszystkich, którym nie jest obojętny marketing internetowy i chcą go zgłębiać na wyższym poziomie wtajemniczenia. SMX to dużo praktyki i dużo konkretnych informacji, które można wykorzystać w realnej pracy i w budowaniu strategii dla klienta. A wiedzę i ciekawostki czerpie się nie od byle kogo, ale od liczących się w branży osób – w tym od przedstawicieli Google czy Bing. SMX na każdym wykładzie gromadziło ok. 400 osób – to na tyle dużo, że wszystkie prezentacje musiały być wyświetlane na raz na trzech rzutnikach. Tylko w ten sposób każdy mógł zobaczyć, co aktualnie jest przedstawiane. Na koniec każdej sesji – jeśli ktoś miał uwagi, wątpliwości lub pytania – istniała możliwość podejścia do prelegenta i porozmawiania, z czego kilkukrotnie skorzystaliśmy.

Krótki przegląd SMX London 2015 – co się działo

SMX w centrum biznesowym Londynu zaplanowane zostało na 2 dni. Dzień przed oficjalnymi wystąpienia odbyły się workshopy z osobami, będącymi prelegentami na SMX – oczywiście skorzystaliśmy z tej możliwości. Na konferencji dominowały 3 ścieżki: Search Organic, Search Paid i Search&Social. Cała konferencja zgromadziła znawców SEO, SEM i dziedzin pokrewnych, pochodzących z całego świata. Świetne w tym wszystkim było to, że każdy z nich poruszał inny temat.

Nic się nie dublowało, nie było mowy o wygłaszaniu frazesów czy przedstawianiu rzeczy lub rozwiązań, które każdy z nas znał już bardzo dobrze. Czysta wiedza! Można było posłuchać o dobieraniu słów kluczowych, o content marketingu, o skutecznym zwiększaniu konwersji, o nowatorskim wykorzystaniu social media i wiele, wiele innych.

W Londynie obecna była m.in. Maile Ohye, przedstawicielka Google – koordynatorka w Google Webmaster Central, piastująca stanowisko Senior Developer Programs Engineer. Wcześniej zajmowała się integrowaniem systemów specjalizujących się w zarządzaniu treścią dla firm. Jej wiedza naprawdę robi wrażenie, a przy tym opowiada ciekawie i z pasją. W tym przypadku mówiła o zmianach, jakie zaszły w pracy wyszukiwarki Google na przełomie lat.

Oprócz niej, ja i inni uczestnicy SMX, mieliśmy okazję posłuchać Vincenta Veherena, który reprezentował Binga. Podobnie jak Maile Ohye, prężnie działa w zarządzaniu i obsłudze narzędzi dla webmasterów. To on odpowiedzialny jest za analizę danych odnośnie do działań marketingowych w Bing i Yahoo! W swojej prezentacji skupiał się na tym, jak działa Bing, jakie zmiany w nim zaszły i jakie ma plany na rozwój w przyszłości.

Prelegentów było o wiele więcej – nie sposób wspomnieć o nich wszystkich
Najciekawsze rzeczy wyciągnięte z SMX London 2015

Dla nas, jako agencji interaktywnej, najciekawsze były 4 wystąpienia:

“App Store Optimization Increase Installs by Covering the Basics” Sagi Dekel VP of Inbound Marketing yellowHEAD

Świetna prezentacja, która poruszała temat “pozycjonowania i optymalizacji” w wyszukiwarkach aplikacji dla IOS i Google Play – ten temat nie jest za często przedstawiany na jakichkolwiek spotkaniach branżowych. Omówiono czynniki rankingujące oraz sposoby, których wykorzystanie pozwala na zwiększenie konwersji. Zwracano uwagę choćby na takie kwestie, jak zmiana nazwy aplikacji, która jest konieczna i uzależniona od państwa, w jakim aktualnie ją promujemy.

Keywords Are Dead — Long Live Concepts, Entities & Audiences!

Wykład prowadzony przez Kristy Hulse – Head of SEO Best Practice, z Linkdex, Dixiona Jonesa – dyrektora Majestic (już za kilka dni będzie można posłuchać go także i w Polsce) i Michaela Kinga – Digital Marketing Consultant z iPullRank. O czym mówili? Wcale nie o śmierci słów kluczowych, ale o tym, jak i po co stosować keywords. Bardzo dużo sposobów, szeroko omówionych, jak dobierać słowa kluczowe do działań marketingowych w dzisiejszej dobie, czyli czasie, gdzie rządzi Koliber i Panda. Podkreślam – mnóstwo ciekawych przykładów i narzędzi, niestety – nie wszystkie będą możliwe do zastosowania w Polsce, głównie z powody ograniczeń płynących z języka polskiego.

Penguin Prevention: Link Acquisition & Audit Techniques You Need To Know


O karach ręcznych i szkodliwych linkach, a konkretnie o tym, jak ich unikać i co zrobić, kiedy już się pojawią opowiadał Christoph C. Cemper – Founder & CEO  z LinkResearchTools GmbH; Rob Kerry – Head of SEO z Mode Digital i Sha Menz – Lead Software Architect / Penalty Recovery Specialist z rmoov.com.

Celem prezentacji było nauczenie się kontrolowania linków pod względem ryzyka i poznanie sposobów na efektywne zarządzanie nimi i oczyszczanie ich – jeśli jest to konieczne. Naprawdę szeroko omówiono problem kar od Google za linki zewnętrzne i sposoby detoksykacji profilów linków. Wg. mnie podano ciekawe informację, jak na przykład tę o podawaniu się za właściciela strony w celu zdjęcia linków prowadzących do domeny. Stosowana jest jako nowa forma depozycjonowania.

The Next Generation of Structured Data: Taking Markup To The Next Level

W tej sesji wystąpili: Sante J. Achille – Search Marketing Consultant oraz Richard Baxter – Founder and CEO z Builtvisible.com. Opowiedzieli bardzo dużo o najnowszych możliwościach modelowania i znaczania danych, które będą przekładać się na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania. Ponadto pozwolą dużo lepiej wykorzystać możliwości płynące z możliwości działań marketingowych prowadzonych w telefonach, także poprzez wyszukiwania głosowe. Dużo wiedzy i wskazówek na temat tego, jak wyszukiwarki rozumieją zawartość strony i jak analizują dane, które tam padają. Na prezentacji pokazano, jak przeprowadzać takie działania i jak je mierzyć – jest to szczególnie ważne, ponieważ jak dotąd mało się w Polsce mówi o takich możliwościach. A właśnie to jest przyszłością branży. Wykorzystamy to w kampaniach naszych klientów 😉

Jak widać czas na SMX London nie był zmarnowany. Wracam z nowymi pomysłami, poszerzoną wiedzą i zadowolony z tego, ile istnieje możliwości, żeby jeszcze lepiej prowadzić kampanie naszych klientów. Google, Bing i świat internetu zmienia się z dnia na dzień, a my – tak myślę – całkiem nieźle za nim nadążamy. Zaś niedługo, bo już 1 czerwca, jako reprezentant K2 Search od SEO wybieram się do Seattle w USA na SMX Advanced. Konferencja ta jest przeznaczona już dla bardziej zaawansowanych marketerów i osób, które jadą tam po konkretną, szczegółową wiedzę. Tak więc bądźcie w pogotowiu i oczekujcie niebawem nowego wpisu na blogu.

Redaktor