Krótkie podsumowanie ostatniego SEMCampu

Na początku września miałam przyjemność uczestniczyć w kolejnym, 16-tym SEMcampie organizowanym przez Mariusza Gąsiewskiego i Przemka Modrzewskiego. Jak zwykle wszystkie wykłady były na wysokim poziomie, przygotowane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Mnie najbardziej interesowały tematy, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczyły prowadzenia kampanii AdWords. Tym razem było ich naprawdę sporo.

Mariusz Gąsiewski mówił dużo o mobile. Poruszał kwestie efektywności stron mobilnych i uzyskiwania z nich konwersji, oraz o wykorzystaniu Google Analytics pod kątem analizy zachowań użytkowników mobile. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie nastąpił znaczny spadek wyszukiwań desktopowych, a stale wzrasta liczba wyszukiwań na mobile – tematy jak najbardziej na czasie.  Wniosek z wykładu jest prostu – inwestujmy w strony mobilne, a przy tworzeniu kampanii Adwords nie zapominajmy tworzeniu zaawansowanych reklam na mobile (pamiętaj o rozszerzeniach!). Strony mobile mogą konwertować jeśli zrobimy to dobrze.

Przemek Modrzewski poruszył ciekawą kwestię optymalizacji działań w sieci reklamowej. Namawiał do zasilania Google Analytics danymi kosztowymi, sprawdzania ścieżek wielokanałowych, porównywania danych poprzez analizę wymiarów dodatkowych w GA (np. które ścieżki asystują przy dokonaniu konwersji) i przekonywał, że nie warto przekładać strategii z searcha na strategię w GDN. Zanim więc zaraportujemy klientowi wyniki z kampanii GDN sprawdźmy w GA ścieżki wielokanałowe a także jaki jest wolumen konwersji asystujących dla display. Wielokrotnie okaże się, że użytkownik na ścieżce zakupu spotkał się z naszą reklamą emitowaną w GDN. To ważny argument, który może przekonać klienta, że dobrze zainwestował swoje pieniądze.

Piotr Kowalski bardzo dokładnie omówił proces licytacji jaką przeprowadza Google zanim wyświetli reklamę użytkownikowi.  Omówił też narzędzia, które automatyzują proces zarządzania stawkami CPC.

Równie ciekawym wystąpieniem była prelekcja, którą wygłosił Piotr Marzec. Dotyczyła jednego z nowszych produktów Google na rynku Polskim – Double Click Search. To platforma umożliwiająca dużo szybsze zarządzanie z jednego miejsca kampaniami wyszukiwania w AdWords, Bing oraz Yahoo Search Marketing.

DoubleClick Search ułatwia stosowanie zaawansowanych strategii optymalizacji. Przetwarza jednocześnie duże ilości danych i pozwala w elastyczny sposób ustalać stawki oraz zarządzać nimi. Dodatkowym atutem jest fakt, że dane są raportowane w czasie rzeczywistym.

Z własnego doświadczenia wiem, że możliwości ustalania strategii są bardzo szerokie i nie sposób wymienić wszystkich. Możemy je tworzyć dla słów kluczowych, które nie należą do tej samej grupy czy kampanii, czy nawet dla jednego, wybranego słowa kluczowego. Dodatkowo w DCS stworzymy zaawansowane raporty i uruchomimy test LP dosłownie w 5 minut. Zachęcam aby te i inne aktywności przetestować osobiście 🙂

16 SEMcamp zaowocował bardzo ciekawymi tematami. Jeśli zainteresował Was wpis i chcecie zapoznać się ze wszystkimi prezentacjami z tego spotkania – na pewno za jakiś czas będą one dostępne na stronie organizatora, a już teraz linki do nich można znaleźć na blogu Mariusza Gosiewskiego.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.