Last call – jak zoptymalizować kampanię AdWords przed świąteczną gorączką

Czujecie to? Właściwie jest już na progu i puka do drzwi. W najbliższy piątek nie będzie już odwrotu. Gdy o północy odpalimy Black Friday Przedświąteczna Marketingowa Gorączka zacznie się na dobre.

Nie dla nas spokojne świąteczne melodie, atmosfera życzliwości i powolnego poszukiwania ducha Bożego Narodzenia. W marketingu to okres wytężonej pracy, skupienia oraz poświęcenia pełnej uwagi prowadzonym projektom.

Jednak Black Friday to dopiero początek, bo niedługo po nim będą miały miejsce kolejne wydarzenia, których również nie możemy przegapić. Na wszelki wypadek załączam listę.

Save the date – kalendarz najważniejszych akcji promocyjnych w Polsce

 • 24.11. Black Friday
 • 27.11. Cyber Monday
 • 5.12. Dzień Darmowej Dostawy
 • 6.12. Mikołajki
 • 24.12. Wigilia

Zegar tyka, do piątku został nam już tylko 1 dzień, a więc jest jeszcze chwila, aby skontrolować podstawowe ustawienia w kampaniach AdWords, aby mieć pewność, że spełniamy podstawowe standardy Google’a. A co obecnie jest u nich na świeczniku? Sprawdźcie listę poniżej i skonfrontujcie ją z Waszymi kampaniami.

Check list: Sprawdź czy Twoje kampanie AdWords są gotowe na promocje

  • Wszystkie aktywne kampanie w wyszukiwarce zawierają w każdej aktywnej grupie reklam co najmniej trzy reklamy  rozszerzone (ETA),
  • Każda kampania w wyszukiwarce (Search, PLA, DSA) – jeśli tylko ma to sens dla Waszego biznesu – ma podpiętą listę remarketingową z dostosowaniem stawek (RLSA),
  • Wszystkie kampanie zawierają co najmniej trzy rozszerzenia reklam. Tu macie szansę dodatkowo się wykazać i wyprzedzić konkurencję. Przełączcie się na nowy panel AdWords (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście) i skonfigurujcie rozszerzenie promocji – to wymarzone rozwiązanie dla zbliżających się wydarzeń. Jeżeli nie wiecie jak je skonfigurować, instrukcję krok po kroku znajdziecie tu.

Powyższe trzy punkty to absolutny „must have”.

Od siebie dodałabym jeszcze wzmożoną kontrolę stawek i budżetów, żeby nie okazało się, że mogliśmy zarobić więcej, ale zapomnieliśmy zwiększyć budżet lub wypadliśmy z czołowych pozycji na najbardziej kluczowe dla nas frazy.

Pamiętaj o kampaniach shoppingowych!

Warto też poświęcić więcej uwagi kampaniom PLA. Dobrze jest zaglądać możliwie często na konto Merchant i sprawdzać w diagnostyce czy pojawia się tam coś, co warto poprawić. Możemy też włączyć powiadomienia, aby szybciej dowiadywać się o występujących problemach. Jeśli natomiast chodzi o sam feed produktowy to jest to też ostatni moment, aby upewnić się, że:

 • dodano do niego najpopularniejsze produkty
 • każdy produkt w feedzie ma podany podany numer GTIN
 • z wyprzedzeniem ustalono ceny promocyjne poprzez dodanie atrybutów sale_price i sale_price_effective_date oraz zaplanowano ich automatyczną zmianę gdy rozpocznie się promocja.

A kiedy już zmęczeni, ale zadowoleni dobrniemy do Wigilii, odpocznijmy, oczyśćmy umysły i weźmy głęboki oddech… dzięki temu, po Świętach, dziarsko wejdziemy w etap kolejnych noworocznych wyprzedaży :). A kto wie, może i noworocznych postanowień. Co tym razem? „W 2018 nie będę się przełączać na stary panel AdWords”? 😉

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.