Mobilny marketing.

Oceń artykuł!

Część 1. Mobilne formy reklamowe Google AdWords.

Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu artykułów poświęconych marketingowi w sferze urządzeń przenośnych. Z roku na rok mobilnych internautów przybywa, co więcej istnieją prognozy, które mówią, że w 2014 roku ludzi korzystających z Internetu na urządzeniach przenośnych będzie więcej niż Internautów stacjonarnych. Nic więc dziwnego, że reklamodawcy coraz częściej zauważają szanse jakie tworzy ten trend i decydują się na obecność reklamową w sferze Mobile. I słusznie. Bo mobile to przyszłość, dlatego też chcemy Wam tym cyklem przybliżyć możliwości reklamy mobilnej i pokazać jak efektownie i efektywnie promować się na smartphone’ach i tabletach.

Na pierwszy ogień pójdzie stary, dobry Google AdWords. A mianowicie zaprezentuję Wam dzisiaj jakie typy reklam możemy kierować na mobilne urządzenia poprzez to narzędzie. Co ważne- w artykule opisuje tylko reklamy na urządzenia przenośne wyposażone w przeglądarki internetowe z pełną funkcjonalnością, uznając niniejszym formy WAPowe za relikt przeszłości.

1.Reklama tekstowa

Jeśli chodzi o standardową reklamę tekstową to jej forma jest taka sama jak na zwykłych urządzeniach.  Mamy do dyspozycji 3 linijki tekstu, możemy użyć do 25 znaków w tytule oraz do 35 w dwóch pozostałych linijkach. Widoczny jest również adres naszej strony. Po co więc tworzyć oddzielne reklamy na urządzenia mobilne? A choćby po to by dopasować tekst reklamy do Internauty mobilnego– na przykład zaznaczyć, że zapraszamy go na mobilną, przyjazną jemu wersję naszego serwisu.

2.Sitelinki

Poruszanie się po stronach Internetowych za pomocą telefonu może być wciąż dla niektórych użytkowników dość trudne ze względu na mniejsze rozmiary wyświetlacza, czy nie zawsze idealne ekrany dotykowe. Dlatego warto w reklamie dać użytkownikowi od razu możliwość przejścia do konkretnej, interesującej go części naszego serwisu. Bardzo fajnym przykładem wykorzystania sitelinków w reklamie mobilnej jest reklamodawca, który na frazę „restauracja warszawa” wyświetla poniższą reklamę:

Czego może chcieć Internauta szukający restauracji na swoim telefonie komórkowym? Prawdopodobnie jest głodny i chciałby szybko znaleźć jakieś przyjemne miejsce na posiłek. Dajmy mu zatem od razu możliwość rezerwacji stolika! Świetne, prawda?

3. Click-to-Call

Na poprzednim obrazku oprócz przykładu Sitelinku było już również widoczne kolejne rozszerzenie przygotowane specjalnie dla mobilnych Internautów. Mam na myśli naturalnie rozszerzenie pozwalające na bezpośrednie połączenie telefoniczne z naszą firmą po kliknięciu numeru umieszczonego w reklamie. Dzięki temu dajemy możliwość błyskawicznego, bezpośredniego kontaktu użytkownikom, którzy potencjalnie nas potrzebują. W przypadku tej formy wykonanie połączenia kosztuje reklamodawcę tyle samo co kliknięcie w reklamę.

Przy okazji Click-to-Call chcę również pokazać, że mobilny Google AdWords to nie tylko wyszukiwarka, ale również mobilna sieć reklamowa. To znaczy, że mamy możliwość dotarcia do użytkowników, którzy w danej chwili nie korzystają z wyszukiwarki, a przeglądają mobilne strony lub aplikacje. I to naprawdę działa- osobiście się o tym przekonałem.

Mianowicie, z racji tego, że korzystam obecnie z jakże „wspaniałego” wynalazku ludzkości o nazwie „dieta” zdarza mi się ostatnio często korzystać z mobilnego Internetu w kuchni, szukając przepisów, które są dla mnie dozwolone. Podczas jednej z takich sesji, znalazłem na jednym z blogów danie, które mnie zainteresowało i po przejściu na jego podstronę moim oczom ukazał się następujący widok:

„Restauracja myśliwska”… Pieczeń z sosem i tłuczone ziemniaki… Na szczęście wtedy wytrzymałem i nie zadzwoniłem, ale następnym razem, kto wie?

4. Click-to-Download

Kolejna forma reklamy, która jest również skierowana specjalnie do mobilnych Internautów to Click-to-Download. Jest to rozwiązanie dla tych reklamodawców, którzy posiadają i promują aplikację mobilną. Dzięki tej reklamie Google daje możliwość, aby po kliknięciu w reklamę użytkownik został przeniesiony bezpośrednio do App Store’a lub Android Market’u, gdzie może od razu pobrać aplikację. Z racji specyfiki wygląd reklamy jest odrobinę inny. Otóż zamiast linku do witryny w treści reklamy widnieje tekst „Pobierz App dla Android” lub „Pobierz App dla iOS.”

5. Rozszerzenia lokalizacji

Ostatnia forma reklamy, o której chcę wspomnieć w tym artykule to pozycja szczególnie przydatna dla biznesów lokalnych. Poprzez to rozszerzenie mamy możliwość umieszczenia pod reklamą mapy z zaznaczoną lokalizacją naszej firmy. Co więcej, gdy użytkownik szuka naszego sklepu, restauracji bądź lokalu usługowego i ma włączoną w telefonie funkcję GPS na ekranie zobaczy wskazówki dojazdu, a nawet odległość pozostałą do celu.

Jak widać możliwości Google AdWords w sferze mobile już teraz są bardzo interesujące, a to naturalnie nie wszystko co oferuje nam wyszukiwarkowy gigant. Bardzo szybko rozwija się na przykład mobilna sieć AdMob by Google. O tej sieci oraz innych ciekawostkach ze świata mobilnego marketingu będę pisał w kolejnych odcinkach tego cyklu, na które już teraz zapraszam.

Redaktor