Na bogato, czyli (nie) droga reklama na Youtube.

Wśród niektórych klientów naszej agencji reklama na Youtube jawi się jako ekstrawagancka, a na pewno droga. Możliwe, że opinia ta jest kształtowana przez czasami przesadnie udziwnione kanały znanych marek, ale nie zmienia to faktu, że coraz więcej świadomych marketerów bierze pod uwagę Youtube jako placement w planowanych kampaniach.

Jak słuszne jest to podejście świadczą dane z ostatniego badania Megapanelu dowodzące, że strona główna YT jest już najpopularniejszą stroną główną w polskim internecie (tak, tak – wyprzedzili Onet), a sam Youtube jest coraz częściej uwzględniany w zestawieniach kanałów telewizyjnych o największym zasięgu, gdzie – w zależności od wieku badanych – plasuje się na pozycjach 4-8 (najwyżej oczywiście wśród grupy  16-24 latków). Przyjrzyjmy się więc zatem w jaki sposób, z czym i za ile możemy się na tym YT pojawić:

  • Masthead (taki swojski megabanner) – reklama na stronie głównej, dotarcie do każdego użytkownika, który danego dnia (kupuje się to właśnie na „dniówki”) odwiedzi serwis, charakteryzująca się dużą interaktywnością. Cena 50-120 k zł za dobę, w zależności od czasu (2 dni sporo taniej niż 1) i formatu.

  • First Watch – zarezerwowanie pierwszego kontaktu z reklamą danego dnia (emisja reklamy przed pierwszym filmem jaki użytkownik obejrzy na YT. Łączy 2 inne formy reklamowe – pre roll i invideo. Cena 50-80 k zł, ale trzeba mieć na uwadze, że reklamy będą wyświetlane tylko przy treściach partnerów YT (czyli nie każdy film).

  • Run of Site – wyniki wyszukiwania, strony kategorii; Run of Partner Watch – strony oglądania filmów; Jedno kryterium targetowania – demograficzne, tematyczne; Kierowanie custom – przy wybranych filmach. Reklamy rozliczane w modelu CPM od 6 do 72 zł.

  • A także inne formy dostępne z poziomu konta Google Adwords, rozliczane standardowo w modelu cpm (wyłącznie sieć kontekstowa) bądź najpopularniejszym cpc (partnerzy wyszukiwania – youtube oraz sieć kontekstowa). Tutaj mamy do wyboru standardowe reklamy tekstowe i graficzne oraz zróżnicowane formy reklam video o długości nawet 30 sekund. I ceny, które porównywane z wynikami wyszukiwania w wyszukiwarce są miłą niespodzianką: mamy za sobą duże kampanie (budżet xxx.000 zł)  gdzie średnia cena kliknięcia była poniżej 0,5 zł.

Powyższa notka w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje możliwości działań marketingowych na Youtube. Pominąłem aspekt brandowania kanałów oraz bardzo ciekawy temat aplikacji na YT, np. Atrapy dla PZU. W razie pytań zapraszamy.

Redaktor

3 komentarzy do artykułu: “Na bogato, czyli (nie) droga reklama na Youtube.

  1. Witam.Mam film na YouTube interesuje mnie jego promocja. Chciałbym się dowiedzieć, co możecie zaoferować mi za kwotę od 1000 do 2000 zł?
    Z poważaniem,
    Maciej Modzelewski.

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona.