Nowe elementy w Google Optimize i GTMie, których nie możesz przegapić

Ostatnio teamy produktowe w Google zasypują nas wieloma, ułatwiającymi nam pracę nowościami. To co jeszcze nie dawno musieliśmy robić własnymi sposobami, nieraz naokoło – teraz dostajemy jako wbudowane i gotowe do użycia funkcjonalności. Co zatem się zmieniło?

Kierowanie 100% ruchu na lepszy wariant w teście A/B

Google Optimize to łatwe w użyciu narzędzie do przeprowadzania eksperymentów na stronie. Pozwala testować kilka wariantów danej podstrony, przycisku, tytułu czy układu kolorów, aby sprawdzić, który z nich lepiej wpływa na konwersje. Testy A/B to bardzo skuteczny sposób na optymalizację strony i w zasadzie zawsze powinno testować się jakieś nowe warianty, które mogą pomóc naszej stronie osiągnąć zamierzony cel.

Co jednak jeżeli okaże się, że nasza hipoteza na nowy układ strony była słuszna i nowy wariant wygra test? Chcielibyśmy jak najszybciej wprowadzić go w życie, aby nie tracić żadnych potencjalnych konwersji. Często jednak na drodze może stanąć nam przeszkoda w postaci zapracowanego działu IT, który skutecznie opóźni nam aktualizację serwisu. Od nie dawna nie jest to jednak żadnym problemem – Google Optimize pozwala na przekierowanie 100% ruchu na wybrany wariant eksperymentu. Zatem jeżeli nabierzemy już przekonania, że nowości na stronie są rzeczywiście skuteczne, możemy bez udziału IT przekierować wszystkich użytkowników na nową wersję strony. Jest jednak jeden haczyk – eksperyment może trwać maksymalnie 90 dni. Zatem musimy zadbać o to, aby developerzy w tym czasie wprowadzili jednak pożądane zmiany na stronę.

Responsywny edytor testów A/B

Również w samym edytorze testów A/B w Google Optimize zaszły pewne zmiany. Obecnie możemy dzięki niemu zyskać pewność, że nowostworzony wariant strony będzie kompatybilny z różnymi rozmiarami ekranu i urządzeniami.

Pozwala także na zmiany na stronie, które są dostosowane do odpowiednich szerokości ekranu. Po wybraniu odpowiedniej szerokości, edytor przejdzie w tryb zmian, które obowiązują tylko dla wybranej opcji. Jeżeli np. zmienimy rozmiar czcionki na ekranach o szerokości poniżej 600 px, to nie będzie on obowiązywał na większych ekranach.

Google Tag Manager wyposażony w trigger YouTube

Kolejna bardzo pożyteczna zmiana związana jest z nowymi funkcjonalnościami w Google Tag Managerze. Do tej pory tagowanie filmów z YouTube’a osadzonych w serwisie www było znacznie utrudnione. Były co prawda dostępne pewne rozwiązania, które pozwalały te problemy ominąć, jednak były to raczej hacki próbujące wykorzystać możliwości, które były wtedy dostępne. Wymagały też często pomocy ze strony developerów strony, a tego zazwyczaj chcemy uniknąć używając GTMa.

Teraz Tag Manager  proponuje nam dedykowany trigger, który z automatu daje nam dostęp do wszystkich zdarzeń, które kiedyś z trudem musieliśmy implementować. Możemy bez problemu mierzyć rozpoczęcie czy zakończenie oglądania filmu, pauzę czy postęp. Jeżeli chodzi o mierzenie jaki procent filmu obejrzał użytkownik, musimy pamiętać o fakcie, że jest to wartość względem długości video a nie czasu jego oglądania. Innymi słowy zdarzenie 25% jest odpalane w momencie, gdy użytkownik przekroczy próg 25% filmu i nie musi filmu tego oglądać w sposób ciągły.

Google Tag Manager oferuje nam też zbiór wbudowanych zmiennych, które bez wysiłku pozwolą nam zebrać szereg informacji na temat filmów.

Więcej o nowych funkcjonalnościach Google Tag Managera możecie dowiedzieć się w artykule o module głębokości przewijania i widoczności elementu Kuby Bartosiewicza.

Szereg usprawnień w narzędziach Google

Ostatnio wprowadzone rozwiązania, opisane w tym i w innych artykułach, pozwolą na szybszą implementację wielu mechanizmów trackingowych, które wcześniej było o wiele trudniej wdrożyć. Jeżeli możemy łatwiej prowadzić testy A/B, implementować ich wyniki, mierzyć znacznie więcej zdarzeń poprzez GTM, nie pozostaje nic innego, jak brać się do roboty!

Bartosz Ziembiński
Analityk Mediowy w K2 Media S. A.
Analityk z wykształcenia i zamiłowania. Z tym, że analizy lubi prowadzić z różnych perspektyw. Studiował zarówno informatykę, jak i socjologię. Dziedziny te połączył później w swojej pracy naukowej, gdzie zajmował się modelowaniem rozprzestrzeniania się emocji w społecznościach i rozwiązywaniem konfliktów. W K2 analityk mediowy i webowy, który bada, optymalizuje i stara się tworzyć internet jeszcze ciekawszym miejscem.