Co nowego w branży SEM? – Prasówka K2 Search #16

W tym tygodniu światła jupiterów skupiły się wokół giganta z Mountain View. Wszystko za sprawą konferencji Google I/O 2017. Otrzymaliśmy nowe informacje odnośnie sztucznej inteligencji, systemu android, asystenta głosowego a nawet wyszukiwarki ofert pracy.

Pięć błędów Content Marketingowych, których chcesz uniknąć jeżeli zależy ci na pozyskaniu linków

Jack Blockbank na łapach Search Engine Journal wyjaśnia, dlaczego tak dużo kampanii contentowych nie odnosi zamierzonego skutku, a share’walność contentu jest znikoma. Choć powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, autor skupia się na pięciu kluczowych. Przede wszystkim należy pamiętać że promowany pomysł musi być w jakiś sposób unikalny – nikt nie będzie promował pomysłów, które już istnieją. Przy omawianiu problematyki danego zagadnienia,  nie należy też za bardzo skupiać się na promocji własnego produktu. Podobny problem widać często na szkoleniach i prezentacjach szkoleniowych, gdy twórcy zamiast nauczać, reklamują swojej firmy bądź narzędzia. Co jeszcze? Tego dowiedziecie bezpośrednio z artykułu Jack’a.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/content-marketing-mistakes/194841/

Google testuje nową funkcjonalność „wyróżników” dla wyników lokalnych

Część użytkowników zauważyła nową funkcjonalność w panelu informacyjnym dla wyników lokalnych Google. Wyróżniki, bo o nich mowa, pozwolą właścicielom restauracji, barów czy np. sklepów, określić plusy swojego biznesu – wskazać co świadczy o ich wyjątkowości, albo uwypuklić zalety placówki, które mogłyby mogłyby przekonać użytkownika do wydanie pieniędzy u nich, a nie u konkurencji. Wyróżników będzie bardzie wiele, zaczynając od szczegółowych, określających walory jedzeniowe „szybka dostawa”, „nagrodzony przez krytyków”, „duży wybór drinków” po bardziej ogólne, „gry wideo i planszówki w lokalu” czy „miejsce dogodne dla dużych grup”. Czy wyróżniki stanął się integralnym elementem w lokalnych panelach wyszukiwania, tego nie wiemy, ale wygląda to bardzo zachęcająco.

Link do artykułu: http://searchengineland.com/google-tests-highlights-icons-local-knowledge-panels-275183

Google Lens – sztuczna inteligencja w Twoim smartfonie

W poniedziałek miała miejsce konferencja Google I/O 2017 na której firma z Mountain View ogłosiła Google Lens – sztuczną inteligencję sprzężoną z asystentem głosowym i zdjęciami w smartfonie. Robicie często zdjęcia? Przedmiotom których nazwy niekoniecznie znacie? Sztuczna inteligencja Google pozwoli określić przedmiot/rzecz na zdjęciu, które przed chwilą wykonaliśmy, jak również podać jego dane szczególne. To jednak nie wszystko. Wykonie zdjęcia hotelu pozwoli Google Lens określić placówkę obok, której jesteśmy a asystent głosowy zaproponuje nam rezerwację pokoju. Wszystko w mgnieniu oka. Więcej o samej konferencji przeczytacie na Marketing Land’zie.

Link do artykułu: http://marketingland.com/google-io-2-214945

Google Jobs – nowa wyszukiwarka dla pracodawców i osób poszukujących pracy

Google I/O przyniosło jeszcze jedną niespodziankę w postaci Google Jobs – wyszukiwarki, której celem ma być wsparcie osób poszukujących pracy i pracodawców, którzy chętnie im tej pracy udzielą. Co ciekawe, jakiś czas temu Google uruchomił serwis Google Hire, jednak nie wiadomo czy obydwa projekty są ze sobą jakoś powiązane. Los Linkedina i Goldenline czy grup Facebookowych policzony. Tego nie wiadomo. Google stwierdził że jest za współpracą i partnerstwem wszystkich tych platform, jednak na chwilę obecną nie znamy żadnych szczegółów. Wyszukiwarka wejdzie w życiu w ciągu kilku tygodni, na początku jedynie w USA, w przypadku sukcesu – sukcesywnie również w innych krajach świata.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/google-jobs-jobs-search-engine-coming-soon-us/198975/

Zmiany w wynikach lokalnych, które mogły ci umknąć

Joy Hawkins w swoim artykule na Search Engine Land opublikował artykuł, w którym przygląda się zmianom jakie wprowadził Google na przestrzeni ostatniego roku w kontekście wyników lokalnych. Przykładowo, autor stwierdza że Google wzięło się na poważnie za oczyszczenie wyników wyszukiwania z wizytówek placówek, które zostały zamknięte. Dodatkowo, nowa wersja Google Plus traci jakąkolwiek funkcjonalność w kontekście Google Moja Firma, gdyż z jego panelu usunięto takie dane jak: numer telefonu, adres placówki czy oceny i recenzje. Dodatkowo, w wynikach lokalnych nie uświadczymy już sytuacji, gdy część elementów wizytówki jest w toku akceptacji. Jeżeli ktoś zasugeruje zmianę w wizytówce, to stanie się ona widoczna dopiero po zatwierdzeniu przez właściciela wizytówki bądź akceptacji zmiany przez zespół Google. Więcej o zmianach dowiecie się z artykułu Joya.

Link do artykułu: https://www.searchenginejournal.com/google-jobs-jobs-search-engine-coming-soon-us/198975/

W tym tygodniu do by było na tyle – po kolejną porcję newsów zapraszamy za tydzień.

Marcin Górniak
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Miłośnik wirtualnych mediów pełną gębą. Oceniam, analizuję, optymalizuję i robię co mogę, by Klient nie musiał powtarzać: „ale zrób Pan, żeby było dobrze”. Nie trzeba mówić – już jest dobrze. Lubię opowiadać, dużo i zazwyczaj z sensem. Do tej pory mogłem czynić to zarówno przed kamerą jak i na antenie radia.

Wyznaję zasadę, że trwanie w miejscu to śmierć, zarówno życiowo, jak i zawodowo. Promuję czynny tryb życia, uwielbiam brać udział w biegach, grać w siatkówkę i bilard. Konsumuję kulturę niczym Kubuś Puchatek miód! Digitalem zajmuję się od dwóch lat.

Z K2 Media jestem związany od 2016 roku. Wierzę, że SEO połączone z odpowiednio prowadzonymi działaniami UX oraz zrozumieniem potrzeb klienta, to przepis na sukces!