Odliczanie czas zacząć – czyli o nowej funkcjonalności w AdWords

W połowie grudnia miałam okazję testować nową funkcjonalność, którą Google udostępniło w reklamach AdWords – automatyczne odliczanie dni do rozpoczęcia/zakończenia promocji/akcji/wyprzedaży.
Do tej pory chcąc skorzystać z tej opcji musiałam używać skryptów, od niedawna odliczanie możemy uruchomić jak każdą inna reklamę tekstową w panelu AdWords.

Jak to zrobić?


Źródło: http://www.top-tips-for-a-tenner.co.uk/

Na początek garść przydatnych informacji, o których warto wiedzieć podczas konfiguracji kampanii:

• W ustawieniach kampanii ustawmy naprzemienne wyświetlanie reklam.
• Reklam odliczających (przynajmniej na razie) nie ustawimy za pomocą Edytora AdWords, musimy to zrobić bezpośrednio w panelu.
• W grupie reklam, która będzie zawierała reklamy odliczające czas do promocji dodajmy także zwykłe reklamy tekstowe (w razie problemów technicznych z reklamami odliczającymi będą się nam wyświetlały zwykłe reklamy).
• Ostatniego dnia przed rozpoczęciem/zakończeniem promocji reklamy będą wyświetlały liczbę godziny a później liczbę minut pozostałych do końca akcji. Należy to koniecznie wziąć pod uwagę tworząc treść reklamy – musimy policzyć i zostawić wystarczającą liczbę znaków, tak aby zmieścić się z komunikatem w nakładanym przez Google limicie znaków dla reklamy tekstowej.
• Każdego dnia system sam zmienia liczbę dni w treści reklamy. Kiedy zostanie mniej niż 24h system zacznie wyświetlać informację o liczbie godzin pozostałych do końca akcji, a w fazie końcowej, kiedy do zakończenia zostanie mniej niż 60 minut system zacznie wyświetlać informację o liczbie minut pozostałych do zakończenia eventu.

Tak wygląda reklama, która automatycznie odlicza dni do zakończenia konkursu:

Aby uruchomić reklamę odliczającą musimy wpisać w treści reklamy odpowiednią formułę, która wygląda tak:

{=COUNTDOWN(„2015/01/05 23:59:00″,”pl”,7)}

Poszczególne składowe tej formuły to:

„2015/01/05 23:59:00” – tu wpisujemy dokładną datę rozpoczęcia lub zakończenia naszej akcji (w zależności co chcemy komunikować),
„pl” – oznacza język w jakim będzie następowało odliczanie,
7 – to liczba dni pomiędzy momentem, w którym rozpocznie się odliczanie a datą rozpoczęcia/zakończenia naszej akcji.
Tą informację możemy pominąć w formule, jednak wtedy nasze reklamy odliczające zaczną wyświetlać się na 5 dni przed ustaloną datą eventu. Jeśli chcemy, aby reklamy wyświetlały się wcześniej musimy w tej pozycji określić na ile dni wcześniej mają się one zacząć pojawiać.

Jak powinniśmy skonstruować treść naszej reklamy? Przykład poniżej:

Nagłówek: Super Promocja
1 linijka tekstu: Wyprzedaż odzieży do -70%.
2 linijka tekstu: Do końca promocji zostało {=COUNTDOWN(„2015/01/05 23:59:00″,”pl”,7)}!
Wyświetlany URL: www.stronadocelowa.pl
Docelowy URL: www.stronadocelowa.pl

W naszej formule zawarliśmy informację, o tym że promocja trwa do 5 stycznia 2015 (do końca dnia), odliczanie ma się odbywać w języku polskim oraz, że chcemy aby reklama zaczęła wyświetlać się na 7 dni przed zakończeniem promocji.

Po zapisaniu takiej reklamy w panelu AdWords pozostaje nam już tylko czekać na akcept, a później możemy cieszyć się, że udało nam się stworzyć nową, ciekawą reklamę, która ma duże szanse przyciągnąć do naszej witryny większą liczbę użytkowników 🙂

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.