30 maja 2018 roku w Starej Zajezdni w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce SEM. Wydarzenie zgromadziło niemal 480 uczestników, którzy mogli wysłuchać 14 prelekcji na tematy związane z marketingiem online.
Pełna agenda semKRK #9:
- A link building case study.
- Content auditing & beyond: a crawl centred approach to keeping on top of your content.
- SEO Sandbox – czyli znaczenie czasu w strategii SEO 2018.
- Google News: czyli duży ruch, niedużym kosztem.
- Case X-Kom: Ruch organiczny napędzany wydarzeniami.
- Droga klienta do zakupu – Analiza konta Google Analytics i działań AdWords na żywo.
- Kiedy będę wysoko – czyli o postrzeganiu czasu w SEO.
- Czy da się połączyć Email marketing i SEM?
- Case Sempai – GMC STOP. Remarketing STOP. RLSA STOP… AdWords SOS.
- SEO 2,19 czyli jak żyć I odnosić sukcesy SEO w dynamicznie zmieniającym się świecie.
- Rozszyfrowujemy Rank Brain. Machine Learning w służbie SEO.
- Trzy twarde liczby cechujące hosting, które warto poznać, jeśli na serio myślisz o SEM/SEO.
- Jak poprawić dobrze prowadzone kampanie AdWords.
- To w końcu inteligentne czy hajsożerne.
Poniżej streszczamy jedną z najciekawszych, naszym zdaniem, prezentacji.
Analiza konta Google Analytics i działań AdWords na żywo wg Agaty Pilacińskiej-Jakubowskiej
Agata jak zwykle pokazała nam nowe możliwości w optymalizacji działań marketingowych w internecie. Jej analiza „żywego” konta Analytics udowoniła, że dane które tam widzimy, po odpowiedniej analizie, mogą pomóc poprawić wyniki prowadzonych działań. Jak to zrobić?
Pierwszym kluczowym problemem są zgrupowania kanałów w Google Analytics. Często zdarza się, że domyślne, tworzone automatycznie zgrupowania nie odzwierciedlają rzeczywistych wyników i tym samym zakłamują dane. Dlatego, tak ważną rzeczą jest odpowiednie grupowanie ścieżek i kanałów na koncie według naszych potrzeb. W Google Analytics wyróżniamy trzy główne zgrupowania, które zwykle generują na stronie najwięcej ruchu: Organic, Direct i Paid Search; ale także w przypadku tych kanałów musimy dokonać kolejnych podziałów.
Przede wszystkim w zgrupowaniu Direct musimy wyodrębnić rzeczywisty Direct, czyli wejścia bezpośrednie na stronę główną. W tym celu w zgrupowaniach kanałów musimy wykorzystać dostępne filtry, tak by odseparować wejścia na stronę główną od wejść na inne postronny (np.: strony produktowe, kontakt, strony kategorii). Tak wyodrębniony ruch Direct to rzeczywiście bezpośrednie wejścia na stronę. Często zdarza się, że wejścia na inne witryny to między innymi: zapisane zakładki czy przesłane przez znajomych linki. Kolejnym krokiem jest przebudowanie wejść Organic. Przy odpowiednim grupowaniu wejść Organic możemy dowiedzieć się znacznie więcej o użytkownikach. Jednak jak to zrobić, skoro Google blokuje możliwość sprawdzenia słów kluczowych podając informację Not Set? Odpowiedzią są strony wejścia. Dzięki grupowaniu na podstawie stron wejścia, możemy w prosty sposób stworzyć zgrupowania kategorii zapytań i na tej podstawie sprawdzać dokładniej wyniki działań. Ostatnim etapem w poprawnym grupowaniu kanałów jest podział ruchu płatnego z AdWords. W tym przypadku, na początku warto oddzielić kampanie z frazami brandowymi od generycznych. Ale to nie wszystko – możemy również wyodrębnić kanały związane z wejściami z kampanii PLA, DSA czy zapytaniami lokalnymi.
Tak wyodrębnione nowe zgrupowania kanałów dadzą oczywiście pełniejsze wyniki i dane związane nie tylko z ruchem na stronie, ale również z konwersjami. Dzięki temu wiemy, co rzeczywiście działa. A dodatkowo, jesli wykorzystamy modelowanie atrybucji czy dane o konwersjach wspomaganych, będziemy mieć pełny zakres danych na temat ścieżek użytkowników i tego, co prowadzi do konwersji na stronie.