Polacy są gotowi na święta. Czy Twoja marka również?

Przyszedł grudzień, spadł pierwszy śnieg – bez wymówki można zacząć słuchać Last Christmas oraz dać się ponieść świątecznemu szałowi zakupów. Być może co rozważniejsi kupili już prezenty lub chociaż ich część, a reszta niebawem zacznie szukać konkretnych produktów lub dopiero pomysłów. Czy to już ostatni dzwonek dla reklamodawców?

Świąteczne prognozy*

Polacy w tym roku wydadzą średnio 1121 zł. Są to wydatki związane nie tylko z prezentami, lecz także z jedzeniem i spotkaniami towarzyskimi. Koszt prezentów wyniesie 489 zł. Na liście najczęściej kupowanych, a zarazem najbardziej spodziewanych prezentów w Polsce królują kosmetyki i perfumy, a w innych krajach europejskich – pieniądze. Ponadto w naszym kraju najczęściej liczymy również na słodycze i książki – pieniądze u nas są dopiero na czwartym miejscu.

Kiedy zamierzamy rozpocząć świąteczne zakupy? 39% polskich konsumentów postanowiło zacząć je w pierwszej połowie grudnia, a 33% chce zostawić je na ostatnią chwilę – to o 4% więcej niż w poprzednim roku. Gdzie zamierzamy kupować upominki dla bliskich? Offline pod tym względem wciąż zdecydowanie prowadzi, choć już prawie połowa konsumentów w naszym kraju planuje zakup prezentów online, wydając przy tym blisko 40% budżetu. Online chętnie będziemy kupować produkty z kategorii multimedia czy nowe technologie oraz książki.

Czy Twoja marka już TAM jest?

„Tam” to żadna magiczna kraina. Chodzi oczywiście o widoczność w wyszukiwarce, a właściwie pojawienie się z reklamą w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Tutaj właśnie nasi potencjalni klienci w dużej mierze zaczną swoje poszukiwania, by znaleźć wymarzony prezent dla bliskiej osoby. Użytkownicy przed zakupem jakiegokolwiek produktu online chcą wiedzieć, zatem szukają informacji, a także inspiracji. Dlatego ważne jest, by dać im odpowiedź, która będzie rozwiązaniem ich zakupowego problemu.

Co możemy zrobić?

Jeśli liczymy na to, że okres przedświąteczny jest idealnym momentem na wzrost naszych przychodów, musimy odpowiednio poprowadzić swoje działania, by osiągnąć zamierzony cel. Jak sprawić, żeby to właśnie u nas ludzie kupowali prezenty? To, co na początku należałoby zrobić, to sprawdzić informacje dotyczące wyszukiwań, bieżące trendy wyszukiwania oraz najpopularniejsze frazy w kategorii, w której znajduje się nasza marka. Prowadząc kampanię w Google AdWords w okresie przedświątecznym, również nie możemy bać się dość szerokich fraz takich jak: najlepszy prezent, pomysły na prezent oraz tych już bardziej skonkretyzowanych: najlepszy prezent na święta, pomysły na prezenty świąteczne.

O czym nie możemy zapomnieć? O zbieraniu list remarketingowych. Użytkownicy, którzy wpisują takie zapytania w Google, są na etapie szukania i prawdopodobnie niewielki odsetek z nich kupi od razu oferowany przez nas produkt. Nie ma co liczyć na „złoty strzał”, dlatego warto skorzystać z RLSA, by złapać tych potencjalnych klientów, którzy po odwiedzeniu naszej strony wciąż będą szukać dalej – uświadomimy im, że to właśnie do nas muszą wrócić, by kupić idealny prezent na święta. Inną opcją namówienia potencjalnych klientów do powrotu do naszego sklepu jest remarketing dynamiczny. Pokażmy ludziom to, co oglądali, by w końcu u nas zakończyli swoją ścieżkę zakupową.

Które z produktów Google mogą jeszcze się sprawdzić w okresie przedświątecznych działań reklamowych? Warto spróbować z kampanią produktową w Sieci wyszukiwania (PLA). Wszyscy, którzy prowadzą e-commerce, a nie reklamują się w ten sposób, powinni wiedzieć, że taka kampania to doskonała okazja na to, żeby zaprezentować część swojego asortymentu. Zdjęcia, które będą wyświetlać się w reklamie można zamienić na świąteczne zestawy, co dodatkowo sprawi, że nasz produkt będzie bardziej atrakcyjny dla tych, którzy szukają prezentu. Ponadto dodanie informacji o dostawie może okazać się kluczowe dla osób, które będą robiły zakupy tuż przed samymi świętami. Jeśli chodzi o PLA należy również pamiętać o aktualizacji feedu produktowego – warto sprawdzić czy to, co prezentujemy w feedzie nie różni się od informacji zawartych na stronie, a także czy adresy URL nie wskazują błędów 404.

Kolejnym produktem Google, który możemy wykorzystać jest TrueView Shopping, czyli reklamy wideo z kartą produktów. Wyświetlają one się przed filmem i mogą zawierać cenę oraz inne informacje, które przybliżą użytkownika do dokonania zakupu. Co ciekawe – możemy również wybierać poszczególne produkty, by dostosować je do tego, co jest prezentowane w wideo.

Pilnujmy również budżetu kampanii, obecności w mobile, dopieszczajmy najlepsze słowa kluczowe, a po świętach będziemy zadowoleni z przychodów, które wygenerowaliśmy.

*Żródło: Deloitte, Raport: Zakupy świąteczne 2016.

Olga Balas
SEM Specialist w K2 Media S. A.
Przygodę z prowadzeniem kampanii w Google Adwords rozpoczęłam w 2015 roku i od razu poczułam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Do zespołu K2 Search dołączyłam rok później i od tego momentu czuję nieustanny rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Internet kocham głównie za memy. W wolnych chwilach czytam, spaceruję, szukam nowej muzyki, ale najwięcej przyjemności sprawiają mi rozmowy z ludźmi.