Przybić piątkę z Simo Ahava, to nie lada radość – o konferencji Meet Experts

Artykuł powstał przy współpracy z Wojciechem Morawskim (SEM Specialist).

By to zrobić nie trzeba było jechać, aż do dalekiej Finlandii, gdzie Simo Ahava mieszka i pracuje jako analityk danych, developer i bloger. 26 czerwca 2015r. ci, którzy analityką webową, czy marketingiem, są żywo zainteresowani mieli okazję zrobić to na konferencji Meet Experts zorganizowanej przez Google w warszawskim Pin Up Studio. Przybyli liczni przedstawicie agencji i domów mediowych. Analitycy i SEMici K2 także mieli tę przyjemność.

Simo był prelegentem specjalnym całodziennej konferencji gromadzącej wielu innych polskich ekspertów. Całość przeplatana przerwami na kawę składała się z czterech bloków. Pierwsza skupiała się na Adwords.

Całość otworzył Piotr Rudnicki, który swoim entuzjazmem i pozytywną energią naładował wszystkich obecnych. Przekazał on głos Dawidowi Prokopowiczowi. Jego prezentacja pt. „Odkryj ponownie Google AdWords” skupiła się na rzeczach, które często są pomijane w naszych kampaniach, albo na które nie zwracamy wystarczająco dużo uwagi. Elementem, który dla nas okazał się najciekawszy, było szczegółowe omówienie partnerów wyszukiwania. Myślę, że część z nas łapie się na tym, że odruchowo włącza lub wyłącza tą funkcję w swoich kampaniach, nie skupiając się zbytnio na jej istocie. Dawid na kilku ciekawych case’ach pokazał jak włączanie partnerów wyszukiwania wpływa na budżety i rentowność kampanii. Pewną zależnością było to, że zwykłe kliknięcia u partnerów są tańsze (w końcu znaczna część SEMitów wyłącza ją z defaultu – konkurencja mniejsza). Jeżeli mamy klientów, którzy dysponują dużym budżetem i chcą generować ruch niskimi kosztami to wypada mieć to z tyłu głowy. Jednak partnerzy wyszukiwania to często również bardzo wartościowy ruch i tanie koszty konwersji. Przed uruchomieniem kampanii searchowej warto więc dokładnie zewaluować cele klienta i dopiero wtedy podjąć decyzję o ewentualnej rezygnacji z tej opcji

Po krótkiej przerwie na scenę powrócił Piotrek i przedstawił nam swoją prezentację pt. „10 rzeczy, których o AdWords możesz nie wiedzieć”. Od razu zauważyliśmy, że nieprzypadkowo założył koszulkę z napisem „Just Segment It”, gdyż przynajmniej połowa podpunktów na liście w mniejszym lub większym stopniu nawiązywała do segmentowania danych w AdWords. Pokazywał sposoby na uwzględnianie w raportach różnych konwersji (jeśli śledzimy na koncie więcej niż jeden cel) i pokazał, że w Google nie zawsze 1 + 1 = 2. Przykładem może być fakt, że jeśli podzielimy koszty naszej kampanii przez ilość konwersji to uzyskamy inny średni koszt konwersji (AdWords oblicza koszt konwersji tylko dla tych kliknięć, dla których jest to możliwe). Innym ciekawym rozwiązaniem było tworzenie tabel przestawnych wykorzystujących panel ‘szczegóły aukcji’. Pozwalało to na tworzenie namiastki harmonogramu aktywności naszej konkurencji.
Osobą zamykającą blok AdWordsowy był znany większości uczestników Piotr Kowalski. Skupił się on przede wszystkim na nowościach w Google AdWords. Tutaj warto się pochwalić, że K2 odrabiało swoją pracę domową i na bieżąco aplikowało najnowsze rozwiązania. Także większość z nich była stosowana przez nas już wcześniej, od momentu implementacji (śledzenie połączeń telefonicznych, rozwiązania mobilne, dynamiczne odliczanie w nagłówku reklamy). Jednak Piotr w bardzo zajmujący sposób streścił i przekazał te wszystkie innowacje, pozwalając nam w fajny sposób usystematyzować swoją wiedzę oraz rozwiać niektóre wątpliwości.

Po tej prezentacji blok AdWords dobiegł końca i miejsce miała przerwa na kawę.

Część druga to już stricte analiza danych. Dr Albert Hupa opowiadał o wykorzystaniu narzędzi do pomiaru zainteresowań użytkowników w wyszukiwarkach. Wtedy jednak wszyscy czekali już na występ Simo. Czemu? Simo znany nam jest przede wszystkim z dzielenia się na swoim blogu niestandardowymi rozwiązaniami wykorzystania i konfiguracji Google Tag Managera, Google Analytics. To także kopalnia wiedzy SEO, Content marketingu i innych. Słowem, facet ma szeroką wiedzę.

Na konferencji podzielił się swoimi tips and tricks dotyczącymi konfiguracji GTM. Pokazał jakie wymiary niestandardowe dodaje do swoich danych w Google Analytics i co dodatkowo mierzy w zachowaniu użytkownika. Póki co prezentacje polskich prelegentów nie są dostępne, zachodzi obawa, że nie będą w ogóle. Kto robił zdjęcia ten szczęściarz. Prezentację Simo możecie znaleźć pod linkiem goo.gl/nFfjPa. Na niej zamieszczone są linki do wszystkich tips and tricks prezentowanych przez Simo. Dzięki Simo, każdy z nas mógł po konferencji pobiec do domu i zaimplementować je u siebie. Ile z nich już przetestowaliście? 🙂

Po lunchu nie było mniej ciekawie. Agata Pilacińska-Jakubowska jak i Piotrek Rudnicki z Google przypomnieli o podstawowych możliwościach GA, które w większości były dostępne od zawsze lub od jakiegoś czasu, ale nie każdy zdawał sobie sprawę z korzyści jakie niosą lub bał się ich technicznej implementacji. Piotrek dorzucił też kilka pomocnych wtyczek, sztuczek ułatwiających analizowanie danych, korzystanie z danych, sprawdzanie ich poprawności. Doceniamy, choć w K2 tych rzeczy używamy już na co dzień. 🙂

Szczególnie interesująca była kolejna prezentacja dotycząca BigQuery, narzędzia do analizy BigData prowadzona przez Stanisława Magierskiego z Google. Narzędzie wykorzystuje m. in. prosty język SQL i daje wiele możliwości obliczeniowych. Jest także zintegrowane z wieloma innymi narzędziami, w tym Google Analytics i szczególnie bliskim nam programem R.

Posłuchaliśmy też trochę o strategii You Tube i analizie danych z mobile. Przez większość prezentacji analitycznych przewijał się najnowszy raport kohort. Wydaje się być rewolucją i w połączniu z analizą ścieżek wielokanałowych dawać duże możliwości.

Co roku, także w Polsce, organizowanych jest wiele konferencji wiedzowych. Muszą one mieć formę przystępną dla każdego potencjalnego odbiorcy. Z punktu widzenia analityka – osoby raczej technicznej – wiele z nich ma wymiar ‘analiza danych jest fajna, bo jest fajna i warto ją stosować bo ma dużo zalet’. Wykłady Meet Eksperts były dość mocno techniczne, dawały gotowe rozwiązania kodowe, smaczki analizy danych, których często braknie na innych prelekcjach. Każdemu z nas, należy przyznać, przebiegła przez głowę myśl ‘niby to wiem, ale w sumie to nie stosuję, świetna rzecz, muszę to zmienić skoro on/ona tak o tym mówi’. Co jeszcze było fajne? Sami prelegenci. Całkiem inaczej przyswaja się wiedzę od ludzi oddanych temu co robią i w tym zakochanych. Taką pozytywna energią emanowali wszyscy. Analitycy K2 też tacy są, dlatego świetnie mam się całość oglądało. 🙂

Ach, oczywiście był także pyszny obiad 😀

Redaktor