Reklama AdWords na YouTube

Dla wielu reklamodawców promocja firmy na YouTube to wciąż nieodkryty ląd. Ten niezwykle popularny kanał jawi im się jako drogie i skomplikowane medium w dotarciu do klientów. Tymczasem od jakiegoś czasu Google daje możliwość promocji na kanale YouTube w bardzo prosty i przystępny sposób – za pomocą kampanii AdWords for Video. Jest to duża szansa nie tylko dla dużych graczy, ale także dla małych i średnich firm, które teraz mogą dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie dotarła ich konkurencja. Aby rozpocząć wyświetlanie w YouTube musimy jedynie wgrać film na nasz kanał YouTube i odpowiednio skonfigurować kampanię w panelu AdWords.

Formaty reklam wideo dostępnych w kampanii AdWords nazywane są rodziną reklam TrueView. Charakteryzują się tym, że reklamodawca płaci za konkretną akcję (CPV – płatność za obejrzenie). Do tej pory wyróżnialiśmy trzy formaty reklam:

  • TrueView InSearch
  • TrueView InDispaly
  • TrueView InStream

Jednak od 15 kwietnia 2014 Google wprowadziło zmiany i wszystkie nowe kampanie wideo korzystają z uproszczonych formatów reklam, do których należą:

  • TrueView InStream
  • TrueView InDisplay (Format InSearch został włączony do formatu InDisplay).

TrueView InDisplay

Reklamy InDisplay pojawią się jako:

–  miniatury u góry w z prawej strony z sugerowanymi i polecanymi filmami na stronach odtwarzania filmów w YouTube

– lub jako  nakładka na promowane filmy YouTube

– bądź na górze wyników wyszukiwania w wyszukiwarce YouTube.

Reklamodawca płaci „koszt obejrzenia”, gdy użytkownik kliknie jego reklamę i zacznie oglądać film. Cena reklamy to ok 0,20-0,50 zł za odtworzenie filmu przez użytkownika.

Wideo nie jest ograniczone limitem czasowym, może mieć dowolną długość.

Miniatura, która będzie się wyświetlała jako reklama naszego filmiku jest tworzona automatycznie w panelu AdWords po tym, jak wgramy wideo, które chcemy promować. Google daje nam do wyboru jedną z 4 proponowanych miniatur.

W ostatnim etapie tworzenia reklamy wybieramy stronę docelową, którą może być strona odtwarzania wideo w YouTube lub strona naszego kanału YouTube.

TrueView InStream ( nazywana też pomijalnym pre-rollem)

To najbardziej popularna forma promocji na YouTube. Reklama pojawia się przed filmem, który użytkownik chce obejrzeć. Użytkownik ogląda pierwsze pięć sekund reklamy, po czym może zdecydować, czy chce obejrzeć ją do końca czy woli ją pominąć. Jeśli zdecyduje się obejrzeć min. 30 sekund reklamy (lub całą reklamę jeśli jest ona krótsza niż 30 sekund) reklamodawca zapłaci za jej obejrzenie, jeśli użytkownik obejrzy mniej niż 30 sekund reklamy – opłata nie zostanie naliczona.

Oprócz filmiku, możemy w kampanii dodać tzw. baner towarzyszący, który będzie pojawiał się wraz z filmem w prawym górnym rogu strony nad proponowanymi wideo. Zarówno baner towarzyszący, jak i sama reklama wideo mogą prowadzić do strony reklamodawcy. Kliknięcia w baner oraz reklamę są bezpłatne.

Koszt pojedynczego obejrzenia wynosi średnio od 0,10 zł do 0,20 zł.

Całą kampanię tworzymy bezpośrednio w panelu administracyjnym AdWords w zakładce „Wszystkie kampanie wideo”. System umożliwia precyzyjne targetowanie reklam na wiele sposobów: geograficznie, demograficznie, zainteresowania, słowa kluczowe, filmy o określonej tematyce, określone miejsca docelowe, listy remarketingowe.

Istnieje także możliwość ustwienia cappingu czyli nałożenia limitu wyświetleń reklamy na unikalnego użytkownika.

Istnieje też możliwość stworzenia kampanii w YouTube wykupując ją bezpośrednio w Google. Dotyczy to innych formatów reklam, inna też jest forma rozliczenia i koszt kampanii.

Masthead

To nic innego jak billboard, który pojawia się na stronie głównej YouTube.

Zajmuje on pełną szerokość strony i jest umieszczony poniżej paska nawigacji. Może mieć formę rozwijaną. Istnieje możliwość dołączenia filmu, choć nie jest to konieczne.

Formą rozliczenia jest w tym przypadku dniówka, której cena waha się od 50k do 120k za dobę.

Należy wziąć pod uwagę, że rezerwacji dniówki powinniśmy dokonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

First watch

To reklama, która zostanie wyemitowana użytkownikowi przed obejrzeniem przez niego pierwszego wideo w danym dniu. Występuje w formie 30 sekundowego pomijalnego pre-rolla lub 20 sekundowego niepomijalnego pre-rolla.

Tak jak w przypadku masthead’a musimy dokonać rezerwacji tej formy reklamy na kilka tygodni przed emisją. Rozliczenie następuje w formie dniówki i waha się w granicach 40-50k.

Formaty sprzedawane bezpośrednio przez Google są warte rozważenia, przynoszą dobre efekty, jednak koszt kampanii jest dość wysoki. AdWords daje nam możliwość bardziej elastycznego podejścia do kwestii budżetu, nie tracąc przy tym na jakości samej kampanii.

Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 64% wszystkich Internautów w Polsce korzysta z YouTube, a jego miesięczna liczba odwiedzin strony głównej przekracza 9mln użytkowników nie ma wątpliwości, że jest to medium, które warto uwzględnić podczas planowania strategii marketingowej.

Aleksandra Leszczynska
Planuję, optymalizuję, realizuję cele! Prowadzę kampanie wizerunkowe i sprzedażowe. AdWords to znacznie więcej niż linki sponsorowane dlatego rozwijam swoje kompetencje w kampaniach asortymentowych, promocji aplikacji, PLA i Youtube. Potwierdzeniem moich praktycznych umiejętności jest komplet certyfikatów Google oraz DoubleClick. W zespole K2 Search pracuję od 2013 roku. Moi dotychczasowi Klienci to m.in.: LG, Carrefour, Centrum Medyczne Damiana, BZ WBK. Po pracy czytam książki podróżnicze i biograficzne. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni. Gdybym mogła się teleportować, wybrałabym się na chwilę do Nowego Jorku, aby poczuć ponownie energię jednego z najbardziej inspirujących miast na świecie.