Relacja z Marketing Festival Ostrava 2016

Marketing Festival to międzynarodowa konferencja dotycząca najnowszych rozwiązań marketingu cyfrowego. Blisko 20 prelegentów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Czech, Szwecji i Polski zaprezentowało ponad 25 niepublikowanych nigdy dotąd wykładów i caseów na tematy SEO, PPC, CRO, CX, UX, analityki, automation, programmatic i strategii marketingowej. Pokrótce opowiem o wystąpieniach, które najbardziej nas zainteresowały.

Tych, którzy nie lubią przydługi wstępów zapraszam dalej 🙂

Gdzie odbywa się Marketing Festival?

Aula Gong, w której odbywała się konferencja, zlokalizowana jest na terenie Huty Witkowice, imponującego kompleksu przemysłowego z pierwszej połowy XIX wieku. Sala mieści 1500 osób, ale podczas prelekcji tylko nieliczne miejsca pozostawały puste.

Marketing Festival - Aula Gong

Aula Gong była kiedyś ogromnym zbiornikiem gazu, który został przekształcony według projektu architekta Josefa Pleskota w przestronną salę wyposażoną w znakomity sprzęt audio-wizualny.

W czasie długich przerw pomiędzy wystąpieniami mogliśmy zwiedzać tereny dawnej Huty Witkowice, która jest obecnie jednym z najcenniejszych europejskich zabytków industrialnych i Narodowym Zabytkiem Kultury Czech. Częściowo zrekonstruowane, ogromne stalowe konstrukcje, magazyny i piece hutnicze są jedną z największych atrakcji Ostrawy.

Huta Witkowice - Marketing Festival

Prezentacje podczas Marketing Festival

SEO zmieniło się na zawsze – zachowanie użytkowników i trafność treści staje się najważniejszym czynnikiem rankingowym

Pierwszą prezentację na Marketing Festiwal przedstawił Marcus Tober. Jeden z niewielu ludzi na świecie, którzy rzeczywiście mają coś do powiedzenia na temat przyszłości SEO. Marcus jest założycielem i dyrektorem do spraw technologii w Searchmetrics.com, światowego lidera w branży oprogramowania SEO, który świadczy usługi m.in. dla eBay, Siemens, czy Airbnb.

SEO zmieniło się na zawsze - zachowanie użytkowników i trafność treść stało się najważniejszym czynnikiem rankingowym

Marcus pokazał wpływ różnych czynników rankingowych na pozycje w Google oraz przedstawił wyniki szeroko zakrojonych badań SearchMetrics, z których wynika, że dla różnych kategorii (np. finanse, uroda, zdrowie) różne czynniki rankingowe mają różne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ użytkownik, który wpisuje w wyszukiwarkę zapytanie z kategorii finanse oczekuje zupełnie innego rodzaju treści niż użytkownik z kategorii uroda.

Optymalizacja serwisu nadal pozostaje bardzo ważnym czynnikiem rankingowym

Marcus przedstawił dane, które świadczą, że duże znaczenie ma:

 • Title, description i H1 – stosowanie tych elementów zgodnie z przeznaczeniem;
 • Prędkość ładowania serwisu;
 • Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Google przywiązuje coraz większą uwagę do kontekstu zapytania i prezentuje wyniki  dopasowane do tego kontekstu.  Coraz ważniejszym czynnikiem rankingowym staje się trafność treści, rozumiana jako zgodność z oczekiwaniami użytkownika i tematem jego poszukiwań. Trafność zarówno w zakresie treści przekazu, jak i jego formy – video, artykuł, produkt w sklepie itd.

Przykład różnego traktowania zapytań przez Google

 • Pomysł na kostium karnawałowy – zapytanie wskazuje, że użytkownik poszukuje inspiracji. Chce kostium, ale jeszcze nie wie jaki. Dlatego na szczycie listy wyników wyświetlają się te strony, które mają dużo zdjęć, tekstu i zapewnią możliwie najwięcej informacji.
 • Kostium Zorro – w tym wypadku rodzaj zapytania wskazuje, że użytkownik wie już jaki kostium szuka. Prawdopodobnie chce go kupić. Dlatego wyświetlają się zakupy Google i sklepy internetowe.

Data Science: zastosowania i pułapki analizy statystycznej

Drugą prezentację podczas Marketing Festival przedstawił Lukas Vermee – doświadczony analityk i informatyk specjalizujący się w uczeniu maszynowym. Mówi o sobie, że ciągle się uczy i pomaga maszynom oraz ludziom robić to samo. Obecnie Lukas pracuje dla Booking.com.

Prezentacja Lukasa była skoncentrowana na praktycznych zastosowaniach i potencjalnych pułapkach analizy statystycznej.  Dużą uwagę zwrócił na właściwe podejście do naukowej analizy danych. Przestrzegał przed często popełnianym błędem, który polega na zakładaniu związków przyczynowo-skutkowych, które w rzeczywistości nie istnieją, bo czynniki jedynie współwystępują.

Przyszłość sprzedaży detalicznej niczym profesjonalny sport

Kevin Hillstrom od 30 lat pomaga prezesom firm zrozumieć zachowania ich klientów i prowadzi jeden z najpopularniejszych blogów o Customer Analytics.

Sesja pytań i odpowiedzi na Marketing Festival

Podczas konferencji Kevin opowiedział w jaki sposób e-commerce może czerpać inspirację z profesjonalnych drużyn sportowych. Mówił o znaczeniu rozwoju asortymentu, który porównał z rozwojem zawodników w drużynie. Klientów sklepu porównał do kibiców, a doświadczenie użytkownika (CX) do doświadczeń kibiców na stadionie. Wyjaśnił również wiele sportowych taktyk i ich analogie w e-commerce, które pozwolą firmie się rozwijać.

Programmatic to rewolucja! Czy to koniec reklamy jaką znamy?

W panelu dyskusyjnym na temat programmatic wzięło udział 6 osób.

 1. Piotr Marzec – Head of Platform Sales CEE w DoubleClick
 2. Maciej Wyszynski – Managing Director CEE, DACH & MEA, Sociomantic
 3. Jana Štrbová – Digital Marketing & Social Media Manager, Lenovo
 4. Tomáš Řehák – Founder, Programmatic
 5. David Špinar – CEO Miton
 6. Jonas Viksten Head of Operations, Xaxis Sweden

Programmatic - panel dyskusyjny

Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania poprzez aplikację mobilną i głosować na te, które mają być zadane. To bardzo komfortowe rozwiązanie podczas wydarzenia, w którym bierze udział tak wiele osób. Podczas każdej innej prezentacji na Festiwalu również można było zadawać pytania w aplikacji i głosować na te, które mają być zadane. Na koniec prezentacji prelegent udzielał na nie odpowiedzi.

Rzeczywiste modelowanie atrybucji

Lucie Šperkov jest analitykiem w agencji Adexpres. Posiada zarówno doświadczenie akademickie jak i praktyczne w rozwiązaniach Business Intelligence w środowiskach bankowych, e-commerce i marketingu. Obecnie mieszka w Sydney i w ramach pracy doktorskiej prowadzi program badawczy z zakresu Customer Analytics.

Atrybucja

W swoim wystąpieniu Lucie zaprezentowała różne modele atrybucji stosowane w Adexpres. Podkreślała, że stosowany często model Last Click, który przypisuje całą wartość transakcji ostatniemu kanałowi dotarcia, zazwyczaj prowadzi do błędnych wniosków.

Aby prawidłowo ocenić realną wartość różnych kanałów i właściwie rozdysponować budżet mediowy, trzeba zrozumieć wpływ tych kanałów na użytkowników i ścieżki, którymi użytkownicy dochodzą do konwersji. W K2 wiemy o tym od dawna i dlatego rozwijamy własne narzędzia do Rzeczywistego Modelowania Atrybucji.

Im większa firma, tym większe wyzwania SEO

Drugą prezentację o SEO przedstawił Colin Woon. Colin posiada ponad 8-letnie doświadczenie w planowaniu długoterminowych strategii SEO na rynkach konsumenckich i B2B, a od trzech lat kieruje zespołem SEO w Telefónica O2, brytyjskiej sieci telefonii komórkowej. Wcześniej firma nie miała wewnętrznego zespołu SEO. Już w pierwszym roku swojej pracy w O2 Colin zwiększył organiczny ruch z wyszukiwarki o 130%.

Im większa firma, tym większe wyzwania SEO

Podczas prezentacji na Marketing Festival w Ostrawie Colin pokazał przed jakimi wyzwaniami staje zespół SEO w O2 Telefonica i jak je przezwycięża. Telefonica spotyka się z problemami typowymi dla dużych korporacji. Doświadczenie płynące z ich rozwiązywania Colin wykorzystał, by opowiedzieć jak budować efektywny zespół SEO w strukturach dużej korporacji.

Cztery studia przypadków

Zanim nastąpiło ostatnie wystąpienie pierwszego dnia, organizatorzy przygotowali coś specjalnego. Cztery firmy przedstawiły wyniki swojej pracy w postaci 10-minutowych Case Study, które nigdy dotąd nie były prezentowane publicznie:

 1. Jak zebraliśmy 650K USD na Kickstarterze (na skarpetki :)). Petr Procházka, Prezes i założyciel Skinners.
 2. Jak wykorzystać LinkedIn, by otrzymać 100% Response Rate. Josef Kadlec, założyciel GoodCall.
 3. W jaki sposób możemy w pełni zautomatyzować kampanie w Zakupach Google. Pavol Adamčák, Prezes ui42 digital.
 4. Dominacja wyników wyszukiwania w branży DIY! Bluerank dla Leroy Merlin Polska. Tomasz Sąsiadek Client Service Director, Bluerank

Czego się nauczyłem o skutecznym marketingu od Królika Bugsa, Pixara i kota z Japonii?

Michal Pastier mówi o sobie, że uwielbia tworzyć każdą kampanię od podstaw. Jest dyrektorem kreatywnym i współzałożycielem słowackiej agencji Zaraguza. Gromadzenie prestiżowych nagród to dla Michała codzienność. Jego kampanie zostały zostały wyróżnione na łamach Wired, Adweek, czy TechCrunch.

Jak stworzyć Viral

Podczas prezentacji Michał w prowokującym stylu opowiedział w jaki sposób zrealizował kampanię wideo dla producenta napojów – Kofoli. Wykazał wyższość przemyślanych i spójnych kampanii opartych na wiedzy płynącej z danych, nad stosowaniem gotowych rozwiązań.

Kampania przyniosła 27 000 udostępnień na Facebooku i 35 milionów odsłon na Youtube. 78% z nich było bezpłatnych.

Zakup mediów na wielką skalę

Jim Banks jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych ekspertów PPC w Wielkiej Brytanii. Obecnie Jim pracuje jako dyrektor Paid Media w Groove Commerce, lecz jego barwna kariera w mediach płatnych sięga niemal dwadzieścia lat wstecz.

Zanim Jim wydał 200 milionów dolarów na zakup ruchu, zdążył popełnić wiele błędów i przekonać się, co działa a co nie. Podczas prezentacji opowiedział o największych z nich, nauce jaką z nich wyciągnął i jak się przed nimi uchronić. Prezentacja pełna była anegdot i skutecznych strategii, które natychmiast można wykorzystać do zwiększenia ruchu, leadów, czy sprzedaży.

Skalowanie e-commerce dzięki Marketing Automation

Andrej Pančík współzałożyciel Prizeo i Represent.com, to gwiazda światowej sceny start-upowej. Na Marketing Festival opowiedział jak działać na rynku globalnym, jak wykorzystać marketing automation oraz w jaki sposób włączył U2 do swojej kampanii.

Zakup mediów na wielką skalę

Czy automatyzacja, to przyszłość reklamy PPC?

Frederick Vallaeys to człowiek, który o Adwords wie w zasadzie wszystko. Obecnie jest prezesem w współzałożycielem Optmyzr, spółki zależnej Adwords dostarczającej rozwiązania w zakresie optymalizacji kampanii PPC.

Skalowanie e-commerce dzięki Marketing Automation

Prezentacja Fredericka była skoncentrowana na automatyzacji w kampaniach PPC. Adwords pozwala na tworzenie tak dużej liczby modyfikatorów stawek w zależności od pory dnia, lokalizacji, czy urządzenia użytkownika, że efektywne zarządzanie dużymi kontami Adwords, wymaga mechanizmów automatyzujących pracę.

Jako pracownik Google Frederick odpowiadał za rozwój narzędzia Adwords i współtworzył wskaźnik znany jako Wynik Jakości. Podczas prezentacji zdradził, że 10-stopniowa skala znana z panelu Adwords stanowi jedynie uproszczenie, a wpływ Wyniku Jakości na CPC jest nieliniowy – powyżej oceny 6 następuje największy wzrost.

Jak wykorzystać odkrycia psychologów, aby podnieść współczynnik konwersji?

Michael Lykke Aagaard jest specjalistą od optymalizacji konwersji w Unbounce. Podczas festiwalu przedstawił niezwykle interesującą prezentację o optymalizacji konwersji.

Optymalizacja konwersji

Prezentacja Michaela była w całości oparta o wnioski płynące ze znakomitej książki Daniela Kahnemana – profesora psychologii i noblisty z dziedziny Ekonomii: „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, która odpowiada na pytania jak myślimy, podejmujemy osądy, wybory i decyzje.

Michael pokazał przykładowe błędy w optymalizacji witryn pod kątem użyteczności, które skutkują niższą konwersją niż możliwa do uzyskania. Najważniejsze wnioski z prezentacji Michaela, to:

 • Stosuj jasno określony Call to Action na stronie docelowej,
 • Komunikat na stronie docelowej reklamy powinien być odpowiednikiem komunikatu zawartego w reklamie,
 • Komunikat na stronie docelowej powinien być jasno określony (mniej znaczy więcej).

Pod względem organizacyjnym Marketing Festival był na najwyższym poziomie

W przerwach między prezentacjami mogliśmy porozmawiać z prelegentami i uczestnikami na terenie 3-piętrowego centrum kulturalno-konferencyjnego. Trzecie piętro stanowiła Aula Gong, na dwóch pozostałych znaleźć można było udostępnione uczestnikom sale konferencyjne, stoiska z kawą, stoły z pysznym jedzeniem i napojami oraz porozmawiać z ciekawymi postaciami z świata SEO i digital marketingu.

Marketing Festival

Marketing Festival w Ostrawie to ważne wydarzenie w świecie digital marketingu!

Marketing Festival jest konferencją, którą każdy zainteresowany digital marketingiem powinien odwiedzić. Podczas festiwalu prezentowane są najnowsze osiągnięcia w wielu dziedzinach związanych z marketingiem i mnóstwo gotowych do zastosowania rozwiązań. Wracamy pełni energii i inspiracji oraz ze 100% pewnością, że zawitamy tam w przyszłym roku.

Konrad Bajsarowicz on FacebookKonrad Bajsarowicz on Linkedin
Konrad Bajsarowicz
SEO Specialist w K2 Media S. A.
Pasjonat marketingu w wyszukiwarkach i specjalista SEO z czteroletnim doświadczeniem. Z K2 Media związany od 2015 roku. Na co dzień wykonuje analizy i audyty SEO, koordynuje działania Inbound Marketingowe i doradza Klientom K2 w kwestii optymalizacji serwisów internetowych dla wyszukiwarek. Skutecznie zwiększa ruch organiczny z Google. Specjalizuje się w e-commerce oraz branżach finanse i ubezpieczenia.