Rich Snippets i nie tylko – co warto zastosować w celu urozmaicenia wyglądu wyników wyszukiwania serwisu w wyszukiwarce Google?

Jak wyglądają wyniki wyszukiwania?

Każde zapytanie do wyszukiwarki wiąże się z pojawieniem bardziej lub mniej trafnych podpowiedzi stron, które zawierają odpowiedzi na nasze pytanie. Wynik organiczny składa się z tytułu, opisu description oraz adresu URL, które mają na celu skłonić nas do wyboru właśnie tej konkretnej strony spośród innych, często znajdujących się w wynikach wyżej niż nasza domena. Tytuł podstrony, który otrzymujemy dla danego zapytania jest ważny zarówno z punktu widzenia działań SEO, jak również ma zachęcać Internautów do zatrzymania się na konkretnym wyniku wyszukiwania. Description, jako krótki opis zawartości podstrony ma nas utwierdzić w tym, że wchodząc w ten link już na pewno znajdziemy to, o co nam chodzi. Powyższe informacje nie są niczym nadzwyczajnym i zdecydowanie cała branża marketingu internetowego zna zasady tworzenia dobrego title pod działania SEO i odpowiedniego description z zachęcającym do kliknięcia call to action.

Wygląd wyników wyszukiwania


Jak więc urozmaicić wyniki wyszukiwania dla swojego serwisu, aby wyróżniał się spośród konkurencji?

Rozwiązaniem są dodatkowe informacje i grafiki prezentowane w wynikach wyszukiwania, które nie tylko przyciągają  wzrok Internautów, ale również dzięki skupieniu zainteresowania mają wpływ na  wzrost ruchu  w serwisach wykorzystujących ich potencjał.

Rich Snippets – sposób na urozmaicenie wyników w wyszukiwarce

Mimo, że jest to rozwojowa funkcjonalność, która pozwala wyróżnić serwis spośród konkurencyjnych witryn, nadal niewiele stron korzysta w pełni z jej możliwości. Google dla niektórych serwisów i zapytań wykorzystuje potencjał rich snippets samodzielnie decydując o ich wykorzystaniu bez obecności informacji o nich w kodzie. Mimo to każdy serwis we własnym zakresie powinien wykorzystać drzemiący w nich potencjał i stosować ich możliwie jak najwięcej . Ilość wyróżnień jest naprawdę duża i praktycznie każda witryna może wykorzystać przynajmniej część możliwości jakie oferują wyniki wyszukiwarki Google. Poniżej postaram się przybliżyć wyróżnienia wykorzystywane przez rich snippets, aby zobrazować możliwości zwiększenia ruchu w serwisie.

Rodzaje Rich Snippets

Google wspiera mikroformaty dla  następujących typów danych: Produktów, przepisów, przeglądów miejsc i sklepów, wydarzeń i aplikacji. Poniżej zaprezentuję rozwiązania, które można stosować wymiennie w prezentacji różnych rodzajów danych pochodzących z różnego rodzaju serwisów.

Rich Snippets dla produktów

W sklepach i  serwisach z porównaniami lub recenzjami produktów możemy zadbać o to, aby w wynikach wyszukiwarki Google pojawiły się dodatkowe dane takie jak: cena, dostępność, ilość opinii, czy ocena. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku „gwiazdki”, które mają zdecydowany wpływ na atrakcyjność danego wyniku wyszukiwania w Google.

Wygląd wyników wyszukiwania – Rich Snippets dla produktów. Powyższy screen prezentuje wykorzystanie dodatkowych danych: ceny, średniej oceny, opinii.

Wygląd wyników wyszukiwania – Rich Snippets dla produktów. Powyższy screen prezentuje wykorzystanie dodatkowych danych: ceny, średniej oceny, opinii oraz stanów magazynowych.

Rich Snippets dla przepisów

To sposób na wzbogacenie wyników wyszukiwania dla serwisów, które np. prezentują bazę przepisów kulinarnych. W takim przypadku możemy w wyszukiwarce Google obok wyników dla zapytania sprawdzić ocenę innych użytkowników, czas przygotowania wraz z gotowaniem, czy informacje o zawartości odżywczej dania. Przepis w wynikach wyszukiwania może być również wyróżniony miniaturką zdjęcia przygotowywanego dania. Znacznik powinien być stosowany do konkretnego przepisu, a nie do kategorii receptur.

Do urozmaicenia wyników wykorzystano ocenę, ilość opinii.

Grafika obok wyników wyszukiwania – prezentująca przygotowywane danie.

Wskaźnik liczby kalorii. Czas przygotowania potrawy.

Rich Snippets dla ocen i recenzji

Są to dwa sposoby na ocenę wydarzeń, sklepów, filmów i wielu innych. Domyślnie Google zakłada skalę od 1 do 10, gdzie wartość 10 jest oceną najwyższą. Ocena wyświetlana jest w formie gwiazdek w skali od 1 do 5, mimo że przyjęta w serwisie skala może być zupełnie inna. Decydując się na zmianę skali możesz oznaczyć najodpowiedniejsze opinie z których Google wyciągnie średnią ocenę do wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Obok postaci graficznej podana jest ilość branych pod uwagę ocen wraz ze średnią, jaką udało się z nich uzyskać.

Do urozmaicenia wyników wykorzystano średnią ocenę, ilość oddanych głosów.

Rich Snippets dla wydarzeń

Te wyróżnienia opisują szczegóły organizowanych imprez np. wystaw, koncertów, czy festiwali. Bardzo istotne jest podanie jak największej ilości szczegółów, aby algorytmy wyszukiwarki jak najtrafniej mogły zaprezentować poszukiwanie przez Internautów informacje.

Informacje, które należy podać to:

Artyści – np. muzycy, aktorzy, autorzy.

Miejsca – np. sale koncertowe, teatry, galerie.

Dane odnośnie sprzedawców, pośredników w sprzedaży biletów na dane wydarzenie.

Ważne jest, aby informacje o danym wydarzeniu były wspierane o informacje zawarte w serwisach skupiających informacje o wielu eventach i wydarzeniach kulturalnych.

Prezentacja wydarzeń w najbliższym czasie.

Rich Snippets dla aplikacji

Jest rozwiązaniem, które po oznaczeniu informacji o szczegółach dotyczących konkretnej aplikacji oprogramowania w treści witryny pozwala wyszukiwarce Google na zidentyfikowanie tego elementu. Wtedy też wyświetlą się bardziej dopasowane informacje w wynikach wyszukiwania. Właściwości które warto oznaczyć to nazwa aplikacji, jej rodzaj (kategoria), łączna ocena, koszt pobrania aplikacji, system operacyjny urządzeń dla których została przeznaczona.

Do urozmaicenia wyników wykorzystano średnią ocenę, ilość oddanych głosów. Podano również, że pobranie aplikacji jest bezpłatne.

Jak to wdrożyć?

Informacje o tym, jak wdrożyć powyższe rozwiązania w swoim serwisie znajdziecie tutaj:

https://developers.google.com/structured-data/rich-snippets/

Breadcrumbs – czyli ułatwienie dostępu do zawartości serwisu

Ciekawym i zarazem bardzo przydatnym rozwiązaniem, które wzbogaci wyniki wyszukiwania dla danego serwisu jest ścieżka dostępu, która wyświetlana pod znacznikiem title pozwala przenieść się nie tylko na podstronę wskazaną przez wyszukiwarkę, ale również samodzielnie zdecydować, w którym miejscu w hierarchii serwisu chcemy się znaleźć. Takie rozwiązanie również nie jest często stosowane w polskich wynikach wyszukiwania, a idealnie pasuje do witryn o rozbudowanej strukturze, gdzie ważne jest szybkie przejść do innego poziomu w hierarchii. Ważne jest również, że posiadając kilka ścieżek dostępu do danej podstrony istnieje możliwość odpowiedniego zdefiniowania wyświetlania wyróżnień, aby otrzymane przez Internautów wyniki były jak najbardziej odzwierciedleniem ich oczekiwań.

Jak to wdrożyć?

Informacje o tym, jak wdrożyć to rozwiązanie w swoim serwisie znajdziecie tutaj: https://developers.google.com/structured-data/breadcrumbs

Sitelinks Search Box – skuteczny sposób na zwiększenie ruchu w serwisie

Czyli wyszukiwarka treści w wynikach wyszukiwania Google dla nazwy brandowej. To kolejne urozmaicenie wyników, które przy zapytaniach dla konkretnych marek pozwala pod standardowym linkiem do serwisu wyszukać konkretne produkty również  z podpowiedziami Google. Użytkownik może w standardowych wynikach wyszukać interesujące go zapytanie odnoszące się do konkretnej witryny. Wpisanie produktu w wyszukiwarkę przeniesie nas na stronę produktu, kategorii w serwisie bez konieczności przekopywania się przez całą hierarchię serwisu.

W przypadku wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, na których została zainstalowana aplikacja np. Pinterest pole wyszukiwania wyszuka i otworzy zawartość w aplikacji, a nie pod adresem URL w serwisie.

Kiedy Sitelinks Search Box pojawi się w wynikach dla Twojej domeny?

To rozwiązanie pojawi się jedynie dla zapytań nawigacyjnych i brandowych, gdy okażą się one istotne dla Internautów. Jest to uzależnione od działania algorytmów wyszukiwarki Google i tego jak skategoryzują dane zapytanie na temat marki, miejsca i rożnych zapytań nawigacyjnych.

Jak je wdrożyć?

Informacje o tym, jak wdrożyć to rozwiązanie w swoim serwisie znajdziecie tutaj: https://developers.google.com/structured-data/slsb-overview

Podsumowanie

Przeszukując Internet w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań w wyróżnieniu wyników wyszukiwania szybko można się przekonać, że nadal niewiele serwisów w pełni je stosuje. Warto wykorzystać ten potencjał i wyróżnić się na tle konkurencji. Witryny posiadające niestandardowe wyniki w wyszukiwarce skupiają zdecydowaną większość zainteresowania, a co za tym idzie i ruchu generowanego przez Internautów. Jeżeli zależy Ci, aby Twoja witryna dawała jak najwięcej informacji użytkownikom i skupiała na sobie ich zainteresowanie to zdecydowanie polecam wykorzystanie powyżej wymienionych rozwiązań.

Redaktor